Přijďte na letošní LinuxHall

Už posedmé se v rámci doprovodného programu veletrhu Invex uskuteční dvoudenní odborná konference Linux Hall. Hlavním heslem letošního ročníku je "IT řešení bez hranic". Linux a obecně open source technologie dospěly a staly se vedle proprietárního softwaru zcela standardní součástí rezervoáru, z něhož mohou systémoví architekti vybírat komponenty pro svá podniková řešení. Při jejich profesionálním nasazení sice již mnohdy nejde o volbu bezplatnou, ale zato efektivní.

Mají-li být open source technologie bezpečné a dostatečně robustní pro provozování v rámci rozsáhlých podnikových informačních systémů, je třeba investovat do jejich implementace a customizace. A právě tímto směrem se bude ubírat letošní ročník konference, která chce dát potenciálním i stávajícím uživatelům open source softwaru vodítko, jak při provozu těchto technologií dosáhnout maximální efektivity, případně jak v rámci podnikového řešení vedle sebe s výhodou poskládat otevřený a proprietární software.

Kromě příkladů konkrétních implementací v podnikovém prostředí se zaměříme i na státní správu. Na konferenci vystoupí představitelé Ministerstva informatiky, zabývat se budeme i open source strategiemi realizovanými v rámci Evropské unie. A podobně jako vloni se do jámy lvové odváží vstoupit i příznivci technologií Microsoftu.

Konference je určena především IT profesionálům působícím ve firemním sektoru i ve státní správě a všem, kteří chtějí znát aktuální trendy na poli podnikového IT. Návštěvníci neplatí žádný speciální poplatek.

Střípky z programu

V rámci letošní konference se zaměříme především na následující přínosy open source technologií a realizované projekty.

Optimalizace. V oblasti přínosů, které nabízejí jednotlivé linuxové distribuce, se budeme věnovat možnostem optimalizace nákladů na provoz firemní infrastruktury prostřednictvím nástrojů, které mají k dispozici uživatelé Red Hat Enterprise Linuxu.

Migrace. Jedna z prezentací popíše úspěšnou migraci podnikových páteřních serverů na linuxovou platformu. Současně se zaměříme i na řadu podrobností této migrace - např. na převod souborových serverů a tiskových služeb, firewallů a poštovních serverů, instalace centrálního monitorovacího systému a propojení aplikací prostřednictví LDAP databáze. Projekt rovněž řešil zabezpečení systémů, obsahoval tedy i instalaci IDS systému a mechanizmy pro sledování a zabezpečení síťového provozu. Součástí přednášky bude rovněž ekonomická analýza týkající se zvoleného řešení i jeho alternativ.

Další z přednášek představí migraci na linuxovou platformu na Místním úřadě Děčín. Kromě migrace serverů i některých pracovních stanic došlo také k nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org jako hlavního nástroje pro práci s dokumenty a k revizi celkové politiky vývoje informačního systému.

Vývoj. V oblasti vývojových nástrojů se podrobněji zaměříme na vývoj linuxových aplikací v prostředí nástrojů firmy Oracle. Prezentace ukáže možnosti realizace jak v případech, kdy je Linux použit až jako provozní prostředí, zatímco vývoj probíhá na jiné platformě, tak i v případech, kdy přímo na platformě Linux probíhá i samotný vývoj. Představeny budou nejen nástroje sloužící pro vývoj rozsáhlých enterprise aplikací, ale i pomůcky umožňující rychlý deklarativní vývoj jednoduchých databázových aplikací. Tyto nástroje jsou přitom buď zcela zdarma, nebo jsou již zahrnuty v ceně databáze.

Virtualizace. Zástupce společnosti IBM představí cesty, jimiž se do Linuxu dostaly technologie původně použitelné jen ve světě sálových počítačů-mainframů. Systémy IBM založené na technologii POWER5 zajišťují vysoký výkon, spolehlivost, rozšiřitelnost. Z prostředí mainframů byly do Linuxu přeneseny rozsáhlé možnosti virtualizace.

Konsolidace. Konsolidace informačních systémů je trend, který přináší celou řadu výhod, nicméně s sebou nese i riziko omezení flexibility, plynoucí z vazby na konsolidační platformu. V případě použití proprietárních operačních systémů pro konsolidaci pak riziko narůstá. Využití Linuxu jako vyspělé platformy pro konsolidaci toto omezení významně redukuje, a to díky možnosti snadné změny hardwarové platformy pod jednotící vrstvou linuxového prostředí. Prezentace představí možnosti, které v této souvislosti nabízejí serverové systémy SGI Altix.

Konkurence. Jak už bylo řečeno, na konferenci se podobně jako vloni objeví i příznivci řešení Microsoftu. Kromě ukázek interoperability platformy Windows dojde i na inspiraci Microsoftu Linuxem, jejímž výsledkem je projekt Monad. Praktické ukázky shellu postaveného na .Net Frameworku by měly ukázat, že zdaleka ne všichni administrátoři systémů Microsoftu preferují rychlé proklikávání nabídek myší.

Specializované aplikace. Kromě jiného si představíme možnosti Linuxu jako platformy pro podnikový reporting, analýzu a skladování dat.

Vláda a EU. Zástupci Ministerstva informatiky představí průřezové projekty open source technologií, realizované ve veřejné správě v rámci ČR i EU. V rámci evropských projektů se s open source technologiemi a otevřenými formáty počítá i ve strategiích e-governmentu, zřizována je databáze open source aplikací vhodných pro nasazení ve veřejném sektoru. Porovnání situace v ČR a v EU bude rovněž tématem přednášky zástupce OSS Alliance.

Linux Hall 2005 - IT řešení bez hranic

7. ročník konference proběhne pod záštitou ministryně informatiky Dany Bérové

25.-26. října, brněnské Výstaviště, pavilon A3, sál Morava

Program a registrace na www.linuxhall.cz

Pro zaregistrované účastníky vstup zdarma

Pořadatelé: IDG Czech, Brněnské veletrhy

Odborný garant: Cacio

Partneři (abecedně): IBM, Insight Strategy, Oracle, SGI, Sun Microsystems

Mediální partneři: Abclinuxu.cz, Computerworld, Business World

Autor: admin