openSUSE Leap 42.2 - Optimálne vydanie pre linuxových profesionálov

Členovia tímu openSUSE dnes oznámili dostupnosť novej minoritnej verzie Leap - openSUSE Leap 42.2.

Leap je vytvorené pre používateľov s konzervatívnym prístupom k technológiám a hľadajúcich stabilitu systému. OpenSUSE Leap 42.2 beží na linuxovom jadre s dlhodobou podporou radu 4.4.

Proces výberu zahŕňajúci dobre zavedené balíky v openSUSE Leap 42.2 dáva nový význam pojmu Linuxová optimalizácia; openSUSE Leap je jednoducho bezpečná voľba, ktorá ponúka linuxovým profesionálom používateľsky prívetivý desktop a funkčne bohaté serverové prostredie. Je to aj zároveň bezpečný, stabilný a spoľahlivý serverový operačný systém pre nasadenie IT služieb vo fyzických, virtuálnych a cloudových prostrediach.

Viac sa o novom vydaní dozviete v pôvodnom oznámení na news.opensuse.org alebo v jeho českej mutácii na cs.opensuse.org.
Inštalačné média môžete sťahovať viacerými spôsobmi na https://software.opensuse.org/422/cs.

Ferdinand Galko

Autor: ferri

Komentáře

vladano odpověděl -

Snad dneska vyzkouším, hlavně stabilitu Plasmy, která mi na Leap 42.1 padala jak jabka na podzim... (a to i na Kubuntu). Těším se ;-).

Michal Súkup odpověděl -

To je nesmysl. V Linuxu nemůže cokoliv padat. Tam funguje úplně všechno.

ferri odpověděl -

Včera som prešiel na verziu 42.2 preinštalovaním pôvodnej 42.1 na notebooku MSI GP70 2PE Leopard. Zatiaľ všetko funguje, ako má. Nakoľko sa jedná o minoritné vydanie, subjektívne necítim nejaký silný rozdiel vo fungovaní.

ondrej odpověděl -

Upgradeoval jsem ze 42.1 na 42.2, používám Plasmu. Pokud máte Plasmu, doporučuji sledovat zatížení procesoru, plasma ráda z neznámého důvodu občas vytíží procesor na 30-50%. Pomůže jen její restart. Na 42.2 se to děje méně často.

ferri odpověděl -

No takéto správanie nemôžem potvrdiť.
KDE mi problémy tohoto druhu nerobilo ani na 42.1 a nerobí ani na 42.2.

ondrej odpověděl -

Mě to zlobilo na 42.1, několikrát denně - nepomohla ani kompletní reinstalace. Trvalo to i po upgrade na 42.2. Pak jsem zkusil čistou instalaci 42.2, a problém zmizel.

Aidamos odpověděl -

Jo, tohle mi tuším dělalo KDE 4.x, když jsem ho ještě používal. V říjnu 2012 jsem kvůli spoustě problémů opustil openSUSE a přešel k Ubuntu, psal jsem zde o tom i článek: http://www.opensuse.cz/clanky-navody/sbohem-satecek
Jsem na Ubuntu stále, Unity mi maximálně vyhovuje, a to jsem kdysi byl zarytým KDEčkařem. Občas mě, jak se říká, začne pálit dobré bydlo a zkouším jiné distribuce a prostředí (většinou jen ve virtuálu) a s pokorou se vracím na Ubuntu s Unity. Zkoušel jsem GNOME, XFce, Budgie, Cinnamon, Pantheon a samozřejmě i KDE. Tenkrát před čtyřmi roky jsem KDE opouštěl s verzí 4.9, která byla slušná, ale rozhodně ne úplně bez problémů (padající widgety, panel i samotná Plasma). Naposledy jsem zkoušel KDE 5.3 a připadalo mi, že je to KDE furt stejně rozes*ané. Nestabilní, nekonzistentní vzhled zvláště s ne-KDE aplikacemi, např. třeba zrovna v openSUSE se jen přechodem z plochy do okna YaSTu změní kurzor myši - to je fakt hnus. Nyní je venku Plasma 5.8, asi ji jen tak ze sportu zkusím...

ferri odpověděl -

Reagujem aj na príspevok http://www.opensuse.cz/comment/36679#comment-36679

1. Nikto ťa nenúti používať openSUSE!!!
2. Robiť závery ohľadom výkonu a rýchlosti odozvy programov na základe virtuálnej inštalácie je slušne povedané neseriózne a vysoko neprofesionálne.
Väčšinou si po vydaní novej Fedory naištalujem čerstvé vydanie do virtuálneho stroja. Niekedy sa mi inštalácie sekne a nechce pokračovať. Ale kvôli tomu si nedovolím tvrdiť, že Fedora sa v reále nedá nainštalovať, alebo že je to nanič distribúcia.
Dokonca aj na Distrowatch.com vždy testujú distribúcie aj vo virtuále a aj na reálnom železe, pretože je v tom rozdiel. Občas to v reále alebo vo virtuále jednoducho nefunguje.
3. Ak si identifikoval nejaké chyby, treba o tom informovať vývojárov openSUSE na bugzilla.opensuse.org.

Aidamos odpověděl -

1. Já vím. Ale měl jsem ho rád a používal jsem ho několik let, a zde na webu jsem byl hodně aktivní, dokonce i jako moderátor, a napsal jsem tu na portál velkou spoustu článků a tiskových zpráv a přispíval rady na fóru.
2. Virtuál, nevirtuál, Midnight Commander se musí spouštět okamžitě v jakémkoli režimu. Jestli jsi četl celý ten odkazovaný článek, tak to tam dostatečně všechno popisuju, a dočetl by ses tam, že toto chování nebylo jen ve virtuálu, ale i v normální přímé instalaci a to dokonce na dvou hardwarově zcela odlišných strojích.
3. To už jsem kdysi taky dělal. Nestalo se s tím nic.

ferri odpověděl -

Je to dosť zvláštne, pretože ja mám tiež nainštalované openSUSE Leap 42.2 vo virtuálnom stroji VirtualBoxu. V rýchlosti virtuálu a reálnej inštalácie nevidím nejaké výrazné rozdiely. MC sa spustí v konzole v KDE okamžite. Firefox sa spustí porovnateľne ako v reálnej inštalácii. Nie je problém prehrávať videá na youtube. Taktiež rýchlosť LibreOffice porovnateľná s reálom.
Nastavenie RAM je na 2GB, virtuálne disky používajú súborový systém ext4. Ostatné nastavenia virtuálu nechávam pôvodné prednastavené. Hostiteľský systém je taktiež openSUSE Leap 42.2.

ondrej odpověděl -

Díky za zkušenost s Unity. Já už několikrát vážně přemýšlel o změně distribuce nebo aspoň grafické nadstavby. Nakonec jsem zůstal u openSUSE a KDE (Plasma). Nejlepší podle mého názoru byla verze 13.2. Poslední novinku na 42.2 mám, že při pokusu o restart Plasma úplně zamrzne a dokonce po studeném restartu mi přestalo fungovat KWin = okna se zobrazovaly bez okrajů. Chuťovka. Pomohlo mi jen obnovit kompletně celý adresář /home/{user} a nastavit znovu práva. Mimochodem, při přihlášení na root uživatele nejdou nastavit práva na soubory obsahující názvy v češtině - takže nutno založit fiktivního uživatele v češtině, přihlásit se, spustit správce souborů jako superuser a znovu si nastavit oprávnění. Tenhle systém má do stability ještě dlouhou cestu.
Ale na druhou stranu, to nemusí být důvod ho opustit. Vždycky je to o seznamu pro a proti. Nová verze openSUSE není jediná, která má problémy se stabilitou. Kdysi jsem pracoval jako konzultant SAPu, staré verze byly vzorem stability, ale nová verze je nestabilní. Jenže ona prostě půjde dopředu, o tom žádná, zákazníci prostě musí být trpěliví. Problémy se vychytají za ? let, ale vychytají. Podobně i Windows zapracoval hodně na stabilitě, a i když jsem zapřisáhlý linuxák, nejde to neuznat. Pro mě je mimo jiné argumentem pro SUSE nástroj YaST, to je bezkonkurenční způsob nastavování. Takže zatím počkám a uvidím. Ale díky za tip, možná zkusím Ubuntu ve virtuálu.

mmm odpověděl -

Bohužel, díky nedodělanému KDE je Leap 42.2 spíš k vzteku než k práci s PC :-(
Po pár týdnech pokusů o symbiózu jsem se vrátil k OpenSUSE 13.1(na druhém disku), což je podle mě nejlepší OpenSUSE, jaké kdy vyšlo. Díky Evergreenu pro něj stále jsou aspoň ty nejdůležitější aktualizace.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.