Novell odpovídá na otázky komunity

Už mě nebaví poslouchat úvahy o tom, jak Novell začně drátovat Microsoftí patenty do open source, takže tady máte překlad odpovědí společnosti Novell na často kladené dotazy členů komunity na smlouvu Novellu s Microsoftem (ve stavu z 8.11.). Není to doslovný překlad. Pokud si chcete přečíst originál a ověřit si, jak moc se od něj překlad liší :-), najdete ho na stránce http://www.novell.com/linux/microsoft/faq_opensource.html.

----------------------------------------------

Oznámení o uzavření smlouvy mezi Novellem a Microsoftem vydané 2. listopadu vyvolalo u členů komunity řadu otázek týkajících se dopadu na Linux, open source komunitu a také budoucnosti Novellu. Rádi bychom tuto stránku použili co k nejasnějšímu zodpovězení vašich otázek. Počet odpovědí se bude průběžně zvyšovat.
Máte další otázky, na které jste zde nenašli odpověď? Kliknutím sem je můžete zaslat společnosti Novell.

Q1. Jak je smlouva kompatibilní se sekcí 7 GPL?
Smlouva s Microsoftem je zaměřena na zákazníky a neobsahuje ujednání o licencích patentů nebo o záruky nežalování ze strany Microsoftu (či Microsoftu ze strany Novellu). Zákazníci společnosti Novell díky ní získali závazný slib, že nebudou soudně napadáni společností Microsoft. Smlouva neobsahuje žádné ujednání, které by odporovalo podmínkám GPL. Zákazníci společnosti Novell tak mají jistotu, že nebudou souzeni společností Microsoft kvůli používání produktů a služeb společnosti Novell, ale žádná z těchto aktivit není nijak GPL omezena.

Q2. Proč Novell uzavřel smlouvu s Microsoft? Hrozil Microsoft soudním sporem?
Novell započal diskuzi s Microsoftem s cílem vyřešit problémy svých zákazníků zlepšením spolupráce systémů Linux a Windows v oblastech virtualizace, spolupráce serverových řešení a kompatibility kancelářských systémů. Závazek Microsoftu podporovat Linux a open source je povzbuzením našich zákazníků a odstraňuje bariéry bránící v nasazení Linuxu.
Nebyla zde žádná hrozba sporem.

Q3. Znamená smlouva, že linuxové produkty společnosti Novell budou porušovat patenty Microsoftu?
Ne.
Patentové záležitosti nebyly součástí smlouvy. Novell se nebude aplikovat patenty dalších stran do své distribuce nebo do open source projektů. Naše stanovisko se touto smlouvou nezměnilo.

Q4. Začne společnost Novell vkládat patentované kódy Microsoftu do kódu tvořeného open source komunitou?
Ne.
Novell nijak nezmění způsob svého vývoje. Vždy bylo naší politikou nepoužívat kód patentovaný jinou stanou a to nejen v open source ale také v našich dalších produktech a rozhodně budeme tímto způsobem nadále pokračovat. Pokud by přeci jen došlo k tomu, že by náš kód porušoval něčí patenty, budeme se snažit najít dřívější technologii, která zruší platnost patentu, přepracovat kód nebo kód odstraníme.
Novell je zavázán chránit a propagovat svobodu a open source software.

Q5. V tiskové zprávě z 2. listopadu stojí "Novell will also make running royalty payments based on a percentage of its revenues from open source products." Jde o licenční poplatky?
Ne.
Smlouva Novellu nedává licenci k patentům Microsoftu ani jej nechrání před soudními spory z jeho strany. Poplatky Microsoftu jsou součástí záruky zákazníkům Novellu. Stejnou záruku spojenou s poplatky Microsoftu společnosti Novell získají i zákazníci Microsoftu.

Q6. Změní smlouva s Microsoftem angažovanost Novellu v Open Invention Network (OIN)?
Ne.
Open Invention Network nezávislá společnost založená za účelem ochrany open source a svobodných softwarových balíčků, včetně Linuxu, před právními útoky, ať už je žalující stranou kdokoliv. OIN poskytuje ochranu celému linuxovému průmyslu ve formě odvetných opatření v případě patentových sporů proti linuxovým distributorům a uživatelům.
Novell je zakládající člen OIN a stále je silně angažován. Přispíváme OIN svými zdroji a hodláme v být členy OIN i nadále. Novell je stále velkým zastáncem vytváření otevřených vylepšení v linuxovém světě bez hrozby patentových sporů. Role OIN v ochraně linuxového průmyslu, včetně společnosti Novell, je stále velmi významná a není smlouvou s Microsoftem nijak dotčena.

Q7. Jak investice Novellu do Office Open XML ovlivní Open Document Format?
Open Document Format ("ODF") výchozí formát OpenOffice.org a Novell hodlá i nadále podporovat výhody ODF jako formátu i jako standardu. Velká část našeho vývoje OpenOffice.org je věnována právě ODF.
Zároveň však chápeme potřebu, aby na linuxových pracovních stanicích byla dostupná kompatibilita s Microsoft Office formáty. Podporou Office Open XML v OpenOffice.org a přispěním k vytvoření překladače ODF a Office Open XML zlepšíme schopnost spolupráce mezi pracovními stanicemi s Windows a Linuxem. Tím umožníme více společnostem svobodně se rozhodnout, který systém chtějí používat.
Více informací získáte ve vyjádření (anglicky) společnosti Novell týkajícího se formátů a kancelářských aplikací.

Q8. Co smlouva znamená pro použití technologie Mono a jak se projeví v možnosti zahrnout ji i v jiných distribucích? Bude Mono porušovat patenty Microsoftu?
Garantujeme, že Mono nebude nijak porušovat patenty Microsoftu. Naše smlouva s Microsoftem nijak neovlivňuje práva a možnosti distribuovat Mono v jiných distribucích.
Novell je jedním z hlavním přispěvovatelů do projektu Mono a i nadále máme v úmyslu se účastnit jeho vývoje. Mono je komunitní projekt s přispěvovateli z řad společností, univerzit, vlád a jednotlivců.
projekt Mono má pravidla, jak přistupovat k patentům a jejich implementaci. Hlavním pravidlem je se narušení patentů vyhnout, odstranit problematický kód nebo najít dřívější technologii, kterou lze bez problémů použít. Tato pravidla budeme i nadále dodržovat.

Autor: koty

Komentáře

jiri.vetvicka odpověděl -

Diky moc za prelozeni toho anglickeho faq. Priste se neboj klidne to dat jako zpravu na hlavni stranky (pripadna prava pridelim :)

Close the world, open the next.

jiri.vetvicka odpověděl -

Nemam rad Microsoft, ale chapu ze on i Novell chce videlat penize. Tuhle dohodu tak beru, je to jen otazka penez, ale narozdil od mnoha prispevatelu se nedomnivam, ze by Microsoft mohl nejak poskodit SUSE a i kdyby se neco stalo neco s Novellem, tak tu porad budeme mit opensuse.

Close the world, open the next.

koty odpověděl -

Já bych jí především nehodnotila jen na základě jedné tiskové zprávy a snažila bych se získat trošku víc podrobností. Pokud by mě to vážně zaujalo, pak bych se obtěžovala i s prudicím mailem na centrálu dané společnosti. Uznávám, že je to divný povahový rys, ale je to tak ;-).