Licenční ujednání SUSE LINUX Professional 9.3

SUSE LINUX Professional 9.3 je na našem trhu ještě čerstvý, ale už se objevily diskuse o jeho licenci. Protože ne každý má k licenci přístup (je uložena na originálních médiích), přišlo mi jako dobrý nápad uveřejnit jí formou článku.

Prosím nekamenujte mne a neposílejte mi vybrané věty z licenčního ujednání orámované otazníky a vykřičníky... Licenční ujednání není dílem lokálních kanceláří Novell ani SuSE a aplikace licenčního ujednání v právním rámci České republiky je na dlouhou právnickou debatu (ostatně jako aplikace jakéhokoliv jiného softwarového licenčního ujednání). Pokud se někdo k takovému rozboru cítí kompetentní, přenechávám otevřené pole působnosti, já osobně jsem licenční otázky (otevřených licencí speciálně) konzultoval s lokálními špičkami v oboru a příliš jasných a zřetelných závěrů jsme se nikdy nedobrali. :-)

Existuje totiž několik konceptů, kterými se softwarová licence jako autorské dílo v našem právním rámci může řídit (Linuxové distribuci by asi nejlépe slušela souhrnná licence souborného díla), ale vypadá to, že nejsou zcela kompatibilní s představami korporátních právníků a s jinámi právními systémy.

Přílohou tohoto příspěvku jsou dva soubory s licencí - přednostní platnost má zřejmě licence v anglickém jazyce, která je obsažená na instalačních médiích, nicméně přikládám i ujednání přeložené do českého jazyka (v kódování UTF-8).

Komentáře

koty odpověděl -

Abyste videl přílohy, musíte být přihlášený.

mprokes odpověděl -

Jsem přihlášený, ale přílohy stejně nemohu najít. :(

csantibo odpověděl -

Neviem ci zle vidim ale ziadnu prilohu nevidim a tiey som prihlaseny.

jiri.vetvicka odpověděl -

Omlouvame se, prilohy byly videt jen redaktorum, ted, po doplneni prav, by prilohy meli videt i anonymni a registrovani uzivatele.

Close the world, open the next.

csantibo odpověděl -

nic sa nestalo len sme si myslelize zle vidime

koty odpověděl -

Básník chtěl říct, jak je to vlastně s licencí SUSE 9.3. Nic víc, nic míň. Je to celkem užitečná informace vzhledem k tomu, že licenční ujednání je pouze na instalačních médiích.