LibreOffice a velké dokumenty podruhé

libreoffice_logo Před nějakým časem jsem tady psal o problémech LO ve verzi 3.4.2 a o přechodu na LO 3.4.5. Mezitím se objevila verze 3.5, dnes již 3.5.3. Zkoušel jsem ji dvakrát, naposledy dnes verzi 3.5.3 ze stable repozitáře LO.

Nevím, o co jde, ale při práci s velkým dokumentem, nebo s rozsáhlou tabulkou, nová řada LO VELMI zatěžuje procesor. Zatímco verze 3.4.5 ukazuje vcelku zanedbatelnou zátěž systému prakticky bez ohledu na dokument, u verze 3.5 při otevírání velkého dokumentu se zátěž blíží 200% (trojjádro) a i během následujícího psaní se pohybuje okolo 60-100%. Zajímavé je, že "klikací" operace jsou (relativně) rychlé, přesto s rostoucí velikostí dokumentů se opožďují. Je to jak záležitost velkých textových dokumentů, tak i velkých tabulek ve spoustou vzorců, s kterými se skoro nedá dělat. Horší je situace při práci s klávesnicí - definování bloku shiftem a šipkama, nebo navigace v tabulkách pomocí Ctrl/PgDown&spol. je zoufalství. Někde jsem dostal radu nevyhlazovat písma - s tím jsem dosud nikdy problém neměl, ale tentokrát jsem ho tedy vypnul - zlepšení jen zanedbatelné.

Zatím se tedy vracím k verzi 3.4.5 - řada 3.5 má prostě nějaký problém.

Autor: jik

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

Hmmm....popsal jste do do BugZilly (pokud to tam už není)? To je totiž jediná smysluplná možnost, jak to řešit...

https://bugs.freedesktop.org/describecomponents.cgi?product=LibreOffice

A ještě něco: nynější aktuální verze LO je už nějakou dobu 3.5.4; nechápu, proč není alespoň v unstable repozitáři. Slibují u ní různá vylepšení (třeba i větší rychlost u velkých souborů), mj. se tam snad už neprojevuje chyba při exportu kresby z Draw do bitmapy spojená s KDE (https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=46634).

Oficiální verzi Libre Office (tedy nikoliv z repozitářů) lze do openSUSE snadno instalovat postupem, který jsem popsal na http://www.suseportal.cz/clanky-opensuse/jak-instalovat-libreoffice-351-... (pro jiné verze openSUSE analogicky).