2 příspěvky / 0 new
Poslední
Obrázek uživatele havevo
Offline
Naposledy viděn: 15 let 11 měsíců zpět
Připojen: 10.02.2008 - 11:34
Instalace opensuse na PC s ATI RADEON 9600?

Ahoj, pár tejdnů mám v počítači " novou " grafickou kartu ATI Radeon 9600. Když jsem ji dal do PC, všechno v pohodě naběhlo, i když byla práce, než jsem ji pořádně nastavil a nainstaloval správné ovladače. Ale pak jsem chtěl nabootovat do Suse a Suse se zapnul do textového režimu a dožadovalo se to uživatelského jména a hesla. Fajn řekl jsem si, uživ. jméno jsem napsal, ale když to pak chtělo heslo, prostě nešlo napsat. Nevím jestli je to tou grafikou, ale řekl bych spíže ne, ale radši se ptám. Jenže já vůl jsem pak ve Windows zformátoval oddíl se Suse, čímž jsem smazal zavaděč a pak jsem se nedostal už ani do Windows...Já vim, byla to školácká chyba, ale neuvědomil jsem si to...

A tak se chci zeptat, jestli s klidem můžu nainstalovat Suse na následující sestavu: AMD Sempron 1,8 GHZ, 1 GB RAM, ATI Radeon 9600 128 MB, 160 + 80 GB harddisky...

Máte někdo zkušenosti s touto grafickou kartu pod Suse? Byly nějaké problémy? A v případě že by spadlo Suse, nebo jsem zase jako vůl smazal oddíl se Suse a nedostal se pak už nikam, co mám dělat? Jak postupovat, abych opět nereinstaloval Wokna?

Radši se ptám, abych zase nepřišel o všechna nastavení Windows, všechny programy a vůbec celý okna a počítač...

Tak co, nainstalovali by jste to?

btw: jde nějak zazálohovat zavaděč Windows XP a posléze nějak obnovit?

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 6 let 5 měsíců zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Když píšete heslo

v textovém módu Linuxu, tak není nic vidět (to jen na okraj).

Jestli na stroji pojede SUSE (nebo jiný Linux) je nejlépe zjistitelné pomocí příslušného live CD/DVD.

To, že přestal jít grafický režim, je samozřejmě změnou karty. Pokuste se v SUSE nainstalovat ten správný ovladač (viz řada příspěvků nejen zde) a pokud to nepůjde, tak můžete samozřejmě SUSE provozovat i bez něj (pochopitelně bez 3D podpory apod. - prostě ve standardním VGA/VESA módu).

Hledejte, hledejte a hledejte.

JirkaZ

Obrázek uživatele havevo
Offline
Naposledy viděn: 15 let 11 měsíců zpět
Připojen: 10.02.2008 - 11:34
A ještě něco, jde Suse

A ještě něco, jde Suse nainstalovat na slave disk? Přepsal by se i tak Winodws zavaděč? A jak je to s tím, když změním velikost nějakého oddílu na disku? Suse to nepobírá? Já jen když jsem změnil velikost oddílu přes program Acronis Disk Director, tak to Suse nepobralo, napsalo to GRUB ERROR 15 a musel jsem obnovit zavaděč Windows...
__________________________________________________________
AMD Sempron 1,8 GHz, ATI Radeon 9600, Seagate Barracuda 80 GB + Seagate Barracuda 160 GB, 1 GB RAM

AMD Sempron 1,8 GHz, ATI Radeon 9600, Seagate Barracuda 80 GB + Seagate Barracuda 160 GB, 1 GB RAM

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 6 let 5 měsíců zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Ano, já to mám

na svém dual bootu právě takto. Na C: (sda, master) mám WXP a v MBR pak GRUB coby zavaděč, na D: (sdb, slave) je na části NTFS partition pro data z WXP a na zbytku jsou ext3 a swap partitions se SUSE. Při instalaci to bylo naprosto bez problémů, SUSE našel WXP na master disku a nabídl posléze instalaci GRUBu právě do MBR této jednotky. SUSE si umí rozdělit disk při instalaci sám a dělá to spolehlivě - lze to navíc ručně ovlivnit.

Disky jsou Seagate Barracuda 160 GB (master) a 320GB (slave).

JirkaZ

Obrázek uživatele havevo
Offline
Naposledy viděn: 15 let 11 měsíců zpět
Připojen: 10.02.2008 - 11:34
instalace grubu

dobře, a jak je to s tím, když změním oddíl na nějakém disku? Jednou jsem změnil velikost oddílu s daty pro Win a pak mi nenaběhl GRUB a už jsem se nikam nedostal, musel jsem opravit zavaděč Windows.

AMD Sempron 1,8 GHz, ATI Radeon 9600, Seagate Barracuda 80 GB + Seagate Barracuda 160 GB, 1 GB RAM

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 6 let 5 měsíců zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Pokud měníte

velikost oddílu korektně, tak byste neměl nijak ovlivnit MBR (tedy ani GRUB). Čím jste to dělal?

Jinak třeba po reinstalaci Windows je samozřejmě GRUB přepsaný windowsoidním zavaděčem. Popíšu situaci a řešení, které jsem absolvoval v minulých dnech:

Situace: jak uvedeno ve starším příspěvku, WXP na master disku (C: neboli sda), tamtéž v MBR GRUB, slave disk (D: neboli sdb) je zčásti NTFS, zčásti ext3 pro SUSE. Před reinstalací WXP formát disku C:, pak ona instalace. Samozřejmě se přepsal GRUB, takže PC bootoval jen do Windows (věděl jsem o tom dopředu a počítal jsem s tím). Systém SUSE na slave zůstal neporušený, jen ho nebylo možné spustit.

Řešení: na netu je jich popsána celá řada (hledání "grub reinstall" apod.), mně se osvědčilo pouze následující. Nabootovat z instalačního CD/DVD SUSE, zvolit instalaci, nechat najít stávající nainstalovanou verzi SUSE a tam (tuším jako "Více voleb" nebo tak nějak) zvolit "Spustit nainstalovaný systém". Nedělá se tedy vůbec žádná nová instalace, přestože se použije takto označená cesta! Poté dojde ke standardnímu spuštění existujícího SUSE, tam otevřete konzoli, přihlásíte se jako root a zadáte

grub-install /dev/sda

Spustí se instalace GRUBu do MBR sda - proběhne během pár vteřin a vše je hotovo. Dokonce si takto obnovený GRUB pamatuje nastavení z předchozí doby (ještě před reinstalací WXP) - zřejmě jsou příslušné definice kdesi v SUSE uloženy. Jediným "problémem" je, že se nainstaluje s úvodní obrazovkou pouze v angličtině bez možnosti volby - a mám přitom dojem, že původní verze byla česká. To je ale skutečně jen kosmetická záležitost (mně angličtina nevadí) a navíc si stejně nejsem 100% jistý, jak to doopravdy s tou obrazovkou bylo (člověk ji při bootování skoro nevnímá)...

JirkaZ

Obrázek uživatele havevo
Offline
Naposledy viděn: 15 let 11 měsíců zpět
Připojen: 10.02.2008 - 11:34
upravoval jsem to v Acronis disk director

tu velikost oddílu jsem upravoval v Acronis disk Director..Jinak včera jsem se pokusil nainstalovat teda Suse na slave disk, fajn, našlo to, všechno se nainstalovalo, i ovladač, pc se restartoval a napsalo to: GRUB ERROR 21...přikládám foto

http://img357.imageshack.us/my.php?image=dsc01052nv9.jpg

zjistil jsem, že na fotce není error 21, tohle je error 17 myslim, ale napíše to to samý, akorát error 21...

AMD Sempron 1,8 GHz, ATI Radeon 9600, Seagate Barracuda 80 GB + Seagate Barracuda 160 GB, 1 GB RAM

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 6 let 5 měsíců zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Zkoušel jste

vůbec alespoň trochu hledat a z toho třeba tento výsledek?

JirkaZ