Životní cyklus OpenSUSE

Ačkoliv se toto téma již několikrát otevíralo, otevírám jej znovu. Otevírám jej proto, že se podobné diskuze otevřely v komunitách Fedory a Ubuntu a reflektují stejné problémy, jaké existují i v OpenSUSE.

Myslím, že současný koncept není dobrý a omezuje rozšíření této, domnívám se, velmi dobré distribuce mezi lid. Současný koncept vytváří každých 8 (nebo jiný počet) měsíců zcela novou distribuci. Tato nová distribuce začleňuje nejnovější vlastnosti - ale to je vhodné pouze pro úzkou skupinu uživatelů, protože tyto novinky výrazně snižují stabilitu platformy. Tím se výrazně snižuje využitelnost pro velkou skupinu uživatelů, kteří nejsou dobře obeznámeni s operačními systémy Linux.

Myslím, že zcela jistě existuje koncept, který to může řešit. Myslím, že pouhé stanovení nějaké periody není řešením, protože, samozřejmě, každý zcela nový systém musí mít spoustu chyb. Abychom získali dobrou a stabilní distribuci, musí následovat období konsolidace. Myslím, že OpenSUSE má dobré nástroje, jenž by byly velmi vhodné řešení problémů, které můj koncept vyžaduje: dobrou práci s repozitáři, rolling update - thumbleweed a případně evergreen.

Myslím, že řešení snadno najdeme:
1) Prodloužením vývojového cyklu - distribuce s novým major číslem může mít interval 18-24 měsíců.
2) Strukturováním životního cyklu - vývojová fáze, stabilizační fáze, produkční fáze, udržovaná fáze, případně evergreen fáze.
3) Generováním produkčních distribucí z "aktualního stavu" každých 6 měsíců.

Doba jednotlivých fází je tématem na diskuzi. Myslím, že vývojová fáze by mohla trvat asi 6 měsíců. Tato fáze by byla ukončena distribucí s minor číslem 0 - nebyla by určena pro produkční využití. Následující stabilizační fáze ~3 měsíce, zahrnující distribuce s minor čísly 1 a 2. Minor číslo 2 by zahajovalo produkční fázi a každých 6 měsíců by se generovaly další minor čísla distribuce (3, 4, 5). Během této fáze by se akceptovaly nové verze aplikací, ale pouze opravy a aktualizace desktopových prostředí, překladače a knihoven. Asi výjimka pro poslední minor verzi. Co se týče jádra, je to téma pro diskuzi.

Každé minor číslo počínaje 2 by mělo vlastní dobu údržby, předpokládám 9-12 měsíců, pro poslední (minor číslo 5) 18 měsíců; tento koncept předpokládá masívní využití rolling update mezi minor verzemi distribucí. Mohlo by být zajímavé mít extra fázi pro poslední verzi (5) - evergreen.

Pravděpodobně bude potřeba synchronizovat vývojový cyklus OpenSUSE se SLES/SLED, ale to by se týkalo pouze trvání fází - dovedu si představit, že minor verze 2 by se stala základem komerční distribuce a (poslední) verze by mohla být základem pro "servis pack", což by také bylo důvodem pro výjimečně masívnější update.

Poznámka: uvítám každého, kdo na https://features.opensuse.org/314818 bude ve prospěch této fičurky hlasovat. K tomu je však potřeba mít účet u Novellů - kliknout na "sign up" vpravo nahoře, pak ještě jednou "Sign up" ... a pak už klasika: přihlašovací jméno, heslo, bezpečnostní otázka a odpověď, jméno, příjmení ...

Děkuji za podporu, případně i diskuzi.
Juraj Václavík

Autor: jik

Komentáře

klerik odpověděl -

Souhlasím, jen bych možná ten vývojový cyklus protáhl na jeden rok, jedna přeinstalace ročně mi stačí. Jinak jsem s openSUSE takto spojený.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.