ATI Radeon & 3D podpora (zas a znova)

Neustále se na internetu řeší problémy s ovladači grafických karet pod Linuxem. Mnoha lidem 3D podpora funguje, ale existuje i velká skupina uživatelů, kteří si neví rady, ač zkoušejí různé postupy. Otázkou zůstává, do jaké míry je to chyba mezi židlí a klávesnici.

Já se bohužel řadím mezi ty neúspěšné. Provozuji openSUSE 10.1 (Remastered); ATI Radeon 9250 (HIS), 8x AGP, 256MB; MB K7T Turbo (MS-6330).

Podporu 3D se snažím rozchodit už nějaký ten týden a bohužel se nedaří. Tady jsou mé poznatky:

1) XFree86/X.org drivers
Podle některých reakcí na internetu nepotřebuje ATI Radeon 9250 instalovat proprietární ovladače, protože má zabudovanou podporu (9200) přímo v XFree86.
Takže spustím Sax2, zatrhnu 3D podpora a následuje TEST a zatuhnutí systému (nejde ani myš ani klávesnice). Pomůže pouze tvrdý restart a vypnutí 3D podpory.

3) ATI drivers - jednoduchá instalace přes YAST
http://www.suseportal.cz/jak_jednodu_e_instalovat_ovladace_ati
Taktéž: Po najetí systému...pár pohybu myší (případně spuštění glxgaers) a totální zatuhnutí.

2) ATI drivers - ruční instalace
Poslední verze proprietárních ovladačů, které podporuji Radeon 9250 je 8.28.8. Našel jsem si návod na internetu:

Hlavní zdroj odkud jsem čerpal:
http://www.novell.com/coolsolutions/feature/17880.html

Jiný zdroj (předchozí instalace).
http://linux.wordpress.com/2006/05/12/suse-101-ati-drivers-installation/

Tady jsem jen koukl:
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_...

== Poznámka ==================================================
Kdyby někdo návody sbíral, tak mu přidám pár kousků:

http://www.suseportal.cz/jak_jednodu_e_instalovat_ovladace_ati
http://www.novell.com/coolsolutions/feature/17880.html
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_...
http://www.suse.de/~sndirsch/ati-installer-HOWTO.html
http://linux.wordpress.com/2006/05/12/suse-101-ati-drivers-installation/
http://jarpack.net/ati-driver-how-to
http://dreamsign.cz/weblog/clanek/ovladace-ati--3d-akcelerace--kernel-2....
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1232
==============================================================

A vrhl jsem se na instalaci. Nejprve jsem doinstaloval potřebné balíčky. Většina z požadovaných byly na instalační DVD openSUSE. Kromě těchto:
a) compat-expat1 - jsem stáhl z internetu (http://rpm.pbone.net)
b) Nevěděl jsem zda mám balíčky xorg-x11-Mesa / xorg-x11-Mesa-devel stahovat, protože v systému se nacházejí s jiným názvem (nevím zda je to to samé): Mesa a Mesa-devel, takže jsem je nechal být.

Dále jsem postupoval přesně podle návodu (Novell) až k bodu 16. Zde mě to hodilo tento výpis: http://www.volny.cz/ziletka/ati_geforce_eror.jpg, ale na internetu jsem se dočetl, že to ve skutečnosti není chyba. Tak nevím.

Každopádně u bodu 18. po zadáni Test mi, zatuhl systém - přesněji řečeno - černá obrazovka. Jde provést jen tvrdý restart.

---------------------------------
Otázky:
o1:
Prosím poraďte, co mám vyzkoušet, abych rozjel 3D podporu. Uvítám jakýkoliv nápad.

o2:
Na stránkách ATI:
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_..., je vyžadována glibc 2.2 nebo 2.3, kdežto openSUSE 10.1 obsahuje verzi 2.4. Může to mít za následek tuhnutí systému?

o3:
Je možné, že můj neúspěch při instalaci ovladačů je způsoben neexistencí xorg-x11-Mesa / xorg-x11-Mesa-devel v systému? Žádně balíčky tohoto názvu (jen tyhle: Mesa a Mesa-devel) jsem však pro openSUSE 10.1 ani 10 nenašel.

o4:
Dále by mě zajímalo zda při příchodu openSUSE 10.2, ve kterém bude XFree 7.1, vydá ATI zpětně ovladače pro starší grafické karty (např. můj Radeon 9250 je podporován nyní pouze do verze ovladačů 8.28.8, v novějších už bohužel ne), nebo to znamená, že se s 3D podporou můžu nadobro rozloučit. Co si o tom myslíte?

============================
"Vyřešeno" = 9250 už neřeším
============================
Díky za veškeré náměty, vše jsem zkoušel, ale nepovedlo se a už 9250 neřeším!!! Prodal jsem ji.

Půjčil jsem si totiž od známého ATI 9600 Pro, a instalaci jsem provedl přes yast (tak jak je popisováno na tomto portále).. vše jsem na první pokus nainstaloval a 3D akcelerace fičí.

Nyní jedu na staré nVidii TNT2 a po Novém roce koupím nVidii ASUS N7600GS.

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

Jo jo, docela zírám, jak na 1GHz Duronu právě s touhle kartou a v SUSE (byť 10.0) naprosto bez problémů, trhání apod. jede Enemy Territory (ne že bych to hrál já ;-) )... Takže je otázka, zda to je schopností GeForce 2 nebo SUSE...

Tom odpověděl -

ja velky fanda nvidie som sa rozhodol, ze si vymenim staru GF2mx40032MB za kamosov radeon 9000, aby som si zahral colina 2005, nove nfs-y alebo MOHPA - samozrejme v cedege.

TAk po priprave na forach, ati stranke a suse strankach som cuduj sa svete radeona rozchodil. Pouzil som standardny ATI postup ako to nainstalovat, teda v skratke:
0) odinstalijem nvidia driver
1) vyrobim si ati rpm pre suse10.1 s podporou spravnej verzie xorg
2) nainstalujem kernel-sources
3) nainstalujem kernel-symvers
4) rpm -Uvh ati...
5) init 3
6) sax2 -r -m o=fglrx
7) init 5
(mozno som nieco vynechal)
8) glxgears dava 1900fps a pre nvidiu mi daval 800fps, teda optimizmus vladne v radoch

nasleduje cedega:
1) spustam colina 2004, nainstalovany este na nvidii a aj funkcny - s ati nefunguje, rozbita grafika v menu, hra zamrzla
2) mohaa este z nvidie funguje nadherne, nema najmensiu chybu, je to 2x rychlejsie na atine ano nvidii
3) instalujem nfsUG2, na nvidii ide slusne, no citit miestamy, ze frejmy klesny aj pod 20, ale celkovo sa da a farby subjektine lepsie ako vo win. Teda spustam to na atine. Bum, pomalsie je menu asi 3x. konecne spustam race a este vatsie sklamanie. priemer 10 fps v hre.

Tak toto je ati. Potvrdilo sa mi, ati never more. Zlata nvidia. v linuxe nie je o com.
(na obranu hw 3x rychlejsej ati, OSS hry mi isli bez problemov, ale ja hram cedegu )

LiborA odpověděl -

Dnes ráno jsem si stáhl ten instalátor 8.28.8 ze stránek ATI (mám Radeon 9200) a spustil automatickou instalaci, tak jak je popsána na stránkách ATI. Po instalaci (nebo restartu, to už teď nevím :-( ) samozřejmě též černá obrazovka resp. no signal do LCD, ale systém podle bedýnek v pohodě naběhl - startuji rovnou do KDE.
Proto jsem začal řešit co jak, jednou se mi stalo, že se po instalaci nového ovladače v MS Windows automaticky přesměroval výstup na analogový a ne na digitál na kterém mám své LCD. Takže jsem při boot zvolil záchranný systém, přes YAST vlezl do konfigurace obrazovky a aniž bych něco vlastně měnil teď již vše funguje bez problémů - 3D akceleraci jsem nezkoušel, neb mi hry nic neříkají a jinak nevím jak ji vyzkoušet.

Kamil Sasýn odpověděl -

Po instalaci jakou popisujete - taky černá obrazovka (ale kousnutí systému - žádné klávesy nereagují, nefunguje restart x-ka ani nic jiného, žádné zvuky), provedu tedy "tvrdý" restart, pak záchranný systém, sax2 jen mrknu restartuji a KDE najede. (Tento počítače nelze spustit, respektive ve svém okně vypíše chybu.) Na první pohled vše funguje, než se pokusím cokoliv pustit. Daná aplikace se nespustí, pak už nejde ani k menu a následuje zatuhnutí systému. Plocha zůstane zobrazena, ale PC nereaguje.