Za všechno může IBM!

Byly doby, kdy počítače sídlily v klimatizovaných budovách a lidé kolem nich byli považováni za polobohy. Když špatně spočítali výplatu, byl vždy na vině Počítač, nikoliv obsluha mezi klávesnicí a židlí...

Ty doby jsou pryč. Svého času firma IBM neprozřetelně zveřejnila specifikace svých PC XT i AT. Na to čekali výrobci na Taiwanu (známé po názvem R.O.C - Republic Of China) a jediný kdo správně zavětřil byl Bill Gates.

Počítače sestoupily z nebes mezi lid obecný. Ten se nechal nachytat na vějičku MS DOS a později Windows.
Fungovalo to, protože výrobci hardware si nedovolili vypustit výrobek bez ovladačů pro MS Windows.

Mimo Windows zde byly i alternativní systémy, ale ty jsou mezi běžnými uživateli dodnes v (drtivé) menšině. A to mimo jiné díky tomu, že pro tyto systémy nikdo nevyvíjel ovladače pro nové hardwarové serepetičky (potřebujeme tisícovku různých karet WiFi?).

Právě v komunitách těchto "alternativců" zůstal stesk po někdejší vyjímečnosti počítačovců...
Ve světě Linuxu se to projevuje přítomností jakési inkvizice, která řádí v globálním měřítku na internetových fórech a trestá ty, kteří si dovolili přednést svůj problém aniž by předtím neprošli stovky FAQ, HOWTO, manuálové stránky a cca 1.586.254 odkazů na webu.
Ale ani tazatelé, kteří podají důkaz, že uvedené martýrium absolvovali, nemají vyhráno: nekompromisní ruka inkvizitora na ně dopadne tak či onak - vždyť to jsou totální nemehla, že hledali a nic nenašli...

Anonymita kyberprostoru jen posiluje tyto linuxové fundamentalisty. V běžném životě se většina obyčejných lidí obloukem vyhne takovým rejpalům a ti zůstanou nakonec sami, bez přátel.

Jak se počítače nezadržitelně šíří dál mezi lid (rozuměj BFU), přibývá statisticky i uživatelů, kteří by rádi zkusili "ten Linux". Většinou tito lidé mají předběžnou průpravu ze světa Windows, kteří samozřejmě hned na začátku narazí na problémy a potom hledají spásu na linuxových fórech. (Protože poslední tištěnou a pečlivě napsanou instalační příručku jsem měl v SuSE 6.4.)
Ale mají smůlu - inkvizice nespí - v řadách uživatelů Linuxu musí zůstat jen ti nejvytrvalejší...
Tak to je správné a tak to musí být!

Kontrolní otázka:
Je správné, že na dotaz "hda-intel-audio" vyplivne Google 350 odkazů, vesměs zoufalých dotazů ve všech světových jazycích, jak zprovoznit tuto zvukovku v Linuxu? Je Intel nějaká okrajová firma, kterou v roce 2009 vývojáři Linuxu bohorovně ignorují?

P.S.
Za všechno může IBM!

Autor: man_100

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

můžete inteligentní, samostatné a zodpovědné lidi jen nasrat. Bylo to účelem? Pokud se mělo jednat o vtip (nadsázku, jak chcete), tak mi tak ten text opravdu nepřipadá...

Někdy se k tomu možná vrátím (pokud budu mít čas a hlavně chuť na delší elaborát, už jsem to tu stejně ale všechno napsal). Vohnoutismus, levicovost, neschopnost a samozřejmé očekávání, že od někoho něco dostanu (pochopitelně zdarma a v nejlepší kvalitě) jsou holt snad nevymýtitelné.

Musíme na ty klacky víc přitlačit nebo vzít jiný nástroj ;-

Aidamos odpověděl -

Souhlasím s Tebou Jiří. Nevhodný je zvláště na tomto webu (fóru), protože mám pocit, že právě zde se komunita lidiček pohybujících se kolem openSUSE snaží odpovědět na jakýkoli dotaz a nevšimnul jsem si, že by se tu vyskytovaly hlášky typu RTFM. Alespoň za sebe si to dovoluji tvrdit.
Jinak co se týká ovladačů, tak autor sice brečí hezky, ale na špatném hrobě. Tvorba ovladačů je plně v rukou výrobců hardwaru. A pakliže se jim s nima nechce dělat, tak ať uvolní specifikace, linuxová komunita si ovladače jistě ráda napíše sama.

ravensun odpověděl -

Tak ať dělají výrobci HW ovladače pro jádro od Linuse.
Nebo ať se zaměří na dvě největší distribuce a to Debian a Red Hat. Myslím že ostatní dobré distribuce si zdrojové kódy předělají pro svou potřebu. Ano je tu problém s nesvobodnými ovladači ale to není problém linuxu, to je zase a jen problém s výrobci HW, že nejsou ochotni poskytnout source code a datasheets. Někdo namítne a už to tu zaznělo výše, že např. ATI toto co píšu dělá, ale to je jedna z mála, to opravdu nestačí vzhledem k tomu jaký trh s HW je (tím myslím opravdu pestrý)... Linux je sám o sobě svobodný projekt a pokud se ostatní v něm chtějí angažovat, měli by se také tak chovat (být vůči němu otevřený)....

man_100 odpověděl -

Omlouvám se, nějak se mi do textu připletlo označení XP místo XT. Že by sugesce od MS...

Vyskytnou-li se u Vás po přečtení mého příspěvku nežádoucí příznaky (na př. třes rukou, žaludeční nevolnost, nespavost) ihned opusťte tento web!

rara odpověděl -

vidím to navlas stejně. To je taky jeden z důvodů proč s Linuxem na desktopu (po víc jak 10ti letech) končím. Mrzí mě to, protože propagaci Linuxu (konkrétně SuSE a pak OpenSuSE) jsem věnoval dost energie, díky mě má nyní OpenSuSE možná až pár desítek lidí, naše firma píše software tak aby fungoval pod Windows i Linuxem (psát komerční desktopový soft jen pro Linux by byla ekonomická sebevražda). Pořád ještě považuji OpenSuSE za nejpoužitelnější (mě známou) distribuci Linuxu, ale právě pořád Linuxu.
Už nemám sílu pořád dokola řešit tysamé problémy - tady shrnu jen co mě teď napadá:
- chybějící kvalitní programy na zpracování grafiky - o Videu ani nemluvě (nevnucujte Gimp, jakkoli toho možná hodně umí, jeho UI je pro mě neakceptovatelné)
- problémy s ovladači
- nestabilita (ano, z mého pohledu je to tak - ve srovnání s Windows jsou grafické Linuxové programy opravdu méně stablní, a to vůbec neberu v potaz úlet s KDE4 které teď provedl Novell)
- update (hlavně kernelu, ale nejen on) často přináší nečekané problémy (občas přestane fungovat zvukovka, pak grafika, jindy vypínání přes ACPI ...)
- arogance v komunitě (tedy - jen u některých jedinců - většina lidí je v pohodě, ale na znechucení stačí jeden takový uživatel)
- existence dvou prostředí (KDE a aGnome), jejichž programy mají navzájem prohozená důležitá tlačítka (od tvůrců Gnome je to opravdu velmi světácký způsob jak se odlišit ...)
- windows se stejně zbavit nemůžu, protožě pořád je dost programů které tuatam potřebuju a na Linuxu je prostě nerozjedu a alternativu nemají, tak mám instalaci Windows stále.

A - věřte nebo ne - není to jen můj názor. Třeba s kolegy v práci (taky jsou to lidi kteří používají Linux už dlouho) se na tom celkem shodneme.
Ano, máte pravdu. Jsme ignoranti ....

Luke7 odpověděl -

No co dodat, snad jen, že sem opravdu rád, že sem se windows zbavil před 2 roky definitivně a od té doby sem je ani jednou nepotřeboval...

Tom odpověděl -

Bud si teda student alebo nezamestany. Alebo sa pocitacom venujes iba okrajovo. Poznam ludi, co pocitac nemaju a nikdy este na nom nerobili a ziju.

Zmysel Linuxu vidim v OneTaskComuters - moj termin pre veciciky ako napriklad:
Sonar pre hladanie vrakov lodi pod vodou
CT/Rontgen v nemocnici
Obrabac kovov
Jastrabie oko pouzivane pri tenisovych zapasoch
Priemyselne kamery
Merac rychlosti aut
Evidencia vysledkov zapasov na sampionatoch alebo olympiade
a miliony inych veci

Na kazdom takomto jednom pripade sa da vybudovat solidna IT firmicka a ste za vodou.

Kto pozera Discovery,... vzdy tam hovoria o nejakej oblasti priemyslu a vsade sa uz pouzivaju pocitace. Su to vacsinou windowsXp alebo aj NT a dokonca 95/98 s nejakym softwarom urcenym na nejaku specificku cinnost.

Nechat destop desktopom. Najprv sa sustredit na jednoduchsie oblasti, kde staci jeden software a nie desiatky grafickych a video programov

--

Druha oblast su embeded systemy, ale tam uz je situacia pomerne dobra pre Linux - samozrejem GPS navigacie asi nie su najlepsim prikladom.

JirkaZ odpověděl -

jen ve světě Windows, je to cosi expandující i všude možně jinam. Mě to odrazuje spolehlivě; pokud se čas od času dostanu ke čtení výplodů onoho cosi, spolehlivě se mi dělá nevolno ;-)

Luke7 odpověděl -

Naprosto přesně ste to odhadl, jen okrajově se počítačům věnuju studijem informatiky na MFF UK, zaměstaný také jsem a přesto na notebooku, na desktopu i na serveru mi běží linux a windows nepotřebuji. A kdybych je potřeboval, tak to určitě nezpůsobí nepoužívání linuxu, protože to co mi může nabídnout linux, to rozhodně windows nemůžou, že vy jste si toho nevšiml a neumíte ten potenciál využít, je mi líto.