Yast vs. Smart 3:2 po prodloužení, aneb jak na rychlejší yast

Kdo nemá rád zbytečné řeči ať přeskočí další odstavec :-)

Bylo nebylo, jednoho sychravého dne jsem si nainstaloval Suse 9.3, už je to hodně dávno, ale dodnes si pamatuju, že mě zaujal yast, kde se dalo všechno nastavovat na jednom místě. Čajsem ale člověk zjistil, že na správu balíčků hodně lidí používá rychlejší smart. Smart jsem si nainstaloval ve verzi 10.0, to už jsem nepoužíval widle a bral linux jako to jediné co chci používat. Smart byl rychlejší a tak jsem si ho oblíbil. V tu chvíli to bylo 1:0 pro smart. Navíc když po instalaci než jsem nainstaloval smart v 10.1 yast několikrát upadl a pořád řešil kupu závislostí, bylo to 2:0. Jenže pak přišel první problém, 10.2 se po instalaci spousty software a velmi ležérní kontrole smart totálně rozsypala a nic nešlo instalovat kvůli závislostem. Takže 2:1. V 10.3 se mi databáze balíčku také rozpadla, ale tentokrát jsem věděl jak to opravit - zypper a obrava balíčkovací db. Tím se dá říct yast srovnal na 2:2 i když vlastním golem smartu. Navíc se yast dost zrychlil.

Jediné co mi vadilo, byla aktualizace repozitářů při spouštění správy balíčků. Ta se dala vypnout, ale ve smartu je možnost aktualizace přes menu a v yastu není a nic takového jsem nenašel. To mi trochu vadilo, ale našel jsem možnost přes shell.
zypper ref [jmeno_repozitáře]
Tohle jsem přesně potřeboval, to je vítězný gol pro yast, protože já nechci aktualizovat repozitáře, když pouštím yast, ani když si pustím smart než chci instalovat. Takže šup řádek do crontab a každej den o půlnoci pěkně aktualizovat.

Autor: Luke7

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

se přimlouval za "jsem" místo "sem". To totiž není ani slang, ale prostě špatně (do očí bijící hrubka) a na víceméně oficiálním webu SUSE to vypadá dost divně, zvlášť když se to opakuje tolikrát...

K věci: na mém preferování Smartu před YASTem to stejně nic nezmění ;-)

Luke7 odpověděl -

Stydím se.
A článek nemá být propagací YaSTu, ale návod jak si zpříjemnit práci s ním.

JirkaZ odpověděl -

mít správa balíčků v YASTu třeba možnost nastavení vah (priorit) jednotlivých repozitářů a až bude zvládat závislosti tak dobře, jako Smart, tak o ní možná začnu uvažovat. Mimochodem - u YASTu si nejsem jistý ani počtem možných druhů repozitářů (Smart umí snad i ty, co ještě nebo už neexistují ;-) ).

Ještě jedna věc - lze update přes YAST povolit i uživateli, aniž by se mu povolil celý YAST? Se Smartem to jde úplně bez problémů přes kliknutí na jednu ikonu...

Dodatek: jo, asi to jde, zapomněl jsem na tento článek. Tedy pokud to lze považovat za aktualizaci přes YAST - ten způsob přes Smart otevře konzolové okno, kde je krásně vidět, jak vše probíhá...

Luke7 odpověděl -

jj, v yastu - zpráva repozitářů se dá zrušit odklikáním aktualizace repozitáře, kterou pak provádím pomocí cronu každý den o půlnoci.