Vzdálené ovládání I. díl

Pod pojmem „vzdálené ovládání“ rozumíme obsluhu jednoho počítače jedním nebo více počítači, které se nemusí nacházet v blízkosti hlavního počítače. Využít se toho dá například při používání počítače více uživateli.

V tomto miniseriálu se dozvíte, jak lze vzdáleně ovládat počítač s operačním systémem Linux. Nejprve se zaměříme na grafické ovládaní pomocí aplikace NoMachine.

Obrazovka ovládaného počítače

NoMachine
Příkladem aplikace pro grafické ovládání, která podporuje grafické ovládání vzdáleného počítače, je NoMachine. Tato aplikace požaduje alespoň 1 GB RAM v případě 32 a 64bitové architektury procesoru (běžné počítače) a v případě ARM procesorů (Raspberry Pi) je požadováné minimum 512 MB. Aplikace podporuje všechny v současné době používané operační systémy. Obrovskou výhodou je nízká náročnost na počítačovou síť. Program NoMachine má spoustu nastavení připojení, jako je sdílení pevných disků, tiskáren… Ale dokáže upravit i rozlišení obrazovky a kvalitu přenosu podle počítače, ze kterého jste připojeni.

Připojení k PC NoMachine

Jak získat NoMachine
Nainstalujete si balíček aplikace, který stáhnete zde, na všechny počítače, které chcete mezi sebou vzdáleně propojit. Aplikaci spustíte jak u počítače ovládaného tak do počítače, který bude druhý počítač ovládat. Počítače, které jsou ve stejné počítačové síti by se měli navzájem nalézt a v NoMachine by jste tento počítač měli vidět. V případě, že nebudou nalezeny počítače přidejte ovládaný počítač kliknutím na New (vytvoříte nové připojení), zvolte protokol NX a zadejte IP adresu a zvolte libovolné jméno spojení.

Nastavení připojení
Po připojení k počítači přejeďte myší do pravého horního rohu okna, tím se dostanete do hlavního menu nastavení připojení. Nejprve si nastavte displej. To provedete, tak, že v menu zvolíte položku Display. Stisknutím Fit to Window se určí, zda má mít obrazovka ze vzdáleného počítače zachovaný poměr stran nebo bude poměr stran řízen šířkou a výškou okna. Fullscreen nám způsobí to, že aplikace nebude otevřena v okně, ale bude roztažena přes celou plochu počítače, a tak budete mít zdání, že u daného počítače přímo sedíte. Fullscreen on all screen znamená, že bude aplikace zobrazena na všech plochách počítače a bude roztažena přes celou plochu. Iconize minimalizuje aplikaci na lištu systému. Po kliknutí na Display settings zvolíte kvalitu přenášeného obrazu a rozlišení. Tyto hodnoty uložíte stisknutím Done. Pro nastavení zvuku klikněte na Audio, poté můžete upravit hlasitost, případně zvuky úplně vypnout. Obdobné je i nastavení mikrofonu, které se nachází pod ikonkou Mic in.

Aplikace umožňuje i připojení místních zařízení. Místní zařízení zařízení připojíte kliknutím na Devices a zvolením podkategorie zařízení, dále na vybrané zařízení klikněte a stiskněte Connect. Detaily spojení zobrazíte po kliknutí na Connection, chcete-li nahrávat svou práci na vzdáleném počítači, klikněte na Recording.
Nastavení připojení NoMachine

Způsob využití
NoMachnieAplikaci lze použít na ovládání počítače „A“ počítačem „B“, popřípadě počítačem „C“. Na počítači „A“ může být rozepsaný dokument, otevřený internetový prohlížeč a podobně. Z počítačů „B“ a „C“ lze dokument doplnit, uložit nebo doplnit obsahem z webu. Počítače „B“ „C“ vám mají pouze zobrazovat signál z počítače „A“ (obraz) a posílat mu další signály (pohyb kurzoru, stisknutí kláves apod.)

Jak je to s ovládání z jiných operačních systémů než Linux?
V případě, že budou mít počítače „A“ a „B“ rozdílný operační systém, je postup stejný. Do počítače stáhnete aplikaci určenou pro první operační systém a do druhého počítače pro druhý operační systém. (Tedy aby na každém počítači byla nainstalovaná verze pro daný operační systém.) Počítače by se opět měly navzájem najít. Pokud tomu tak nebude, vytvořte nové spojení.
V případě, že se na domácí počítač chcete připojovat mimo domácí síť (z práce, kavárny…), je potřeba, aby vám poskytovatel internetu přidělil pro daný počítač veřejnou IP adresu

Psáno pro ExoSpace.cz a opensuse.cz
odkaz na druhý díl ZDE

Komentáře

Vojtaeus odpověděl -

V článku chybí slibovaný odkaz na stažení. Také by mě zajímalo, jestli je aplikace open-source. A pokud ne, čím je podpořená její důvěryhodnost.

Judytka Antonín odpověděl -

Dobrý den,
omlouvám se za chybějící odkaz již byl doplněn. Tato aplikace je open-source.

Judytka Antonín odpověděl -

připojení z jiných PC je možné bez veřejné IP, ale musí být ve stejné síti. Příkladem mohou být dva počítače v bytě.

Dopi odpověděl -

nebo např. vpn.. A co starý dobrý rdesktop?
ps. nemáme náhodou již dávno všichni veřejnou adresu (záleží jen za jakých okolností se mění)?

Judytka Antonín odpověděl -

Když je počítač připojen přes nějakou bránu k internetu, tak počítač obvykle nemá veřejnou IP, za veřejnou IP bych si musel připlatit měsíčně u svého poskytovatele internetu 50 Kč. Když jsem zkoušel VPN, tak bylo poměrně složité nastavení a stejně bych měsíčně platil 30 Kč, Což se mi nevyplatí, protože většinou k danému PC přistupuji v domácí síti.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.