Ukládací a otevírací dialogy v KDE 4.x

Qt-GTKTohle snad ani není návod, ale spíše jen takový přehled, povzdechnutí a úvaha k zamyšlení. Otázka zní: "Proč máme tolik různých otevíracích / ukládacích dialogů?"
Používám grafické prostředí KDE 4.2 a vyskytuje se mi v něm 5 různých dialogů pro otevření / uložení souboru.

1) Standardní dialog z KDE 4.2

KDE4

2) Dialog aplikací patřících do KDE 3.5

Takovými aplikacemi jsou např. Kaffeine a K3b, které ještě ve verzi pro KDE 4.x nejsou dostupné v použitelném stavu a kupodivu i OpenOffice.org.

KDE 3

Tady si drobný návod dovolím. Mám v KDE 4 nastaveno otevírání složky poklepáním, čili dvojklikem, ale v dialozích Kaffeinu, K3b i aplikací OpenOffice.org se složky otevírají pouze jedním kliknutím a navíc ikony nezapadají do stylu Oxygen, ale mají původní motiv Crystal. Toto jsem vyřešil spuštěním příkazu kcontrol, který spustí Ovládací centrum KDE 3, kde lze toto všechno nastavit, tedy jak chování myši, tak motiv ikon a barevné schéma.

3) Dialog GTK aplikací jako např. Firefox a Gimp

GTK

S tímto bohužel nelze nic udělat, maximálně trochu vzhled GTK aplikací přizpůsobit vzhledu KDE, které je založeno na Qt, pomocí instalace balíčku kde4-gtk-qt-engine a příslušným nastavením GTK stylu v nastavení prostředí KDE. Doporučuji tam zvolit styl QtCurve spíše než Qt4 a další styly. Samozřejmě styl QtCurve je třeba i nastavit k obrazu svému.

4) Ostatní Qt aplikace nepatřící přímo do KDE: Scribus, QCad

Tyto programy jsou postaveny na Qt verze 3 a jak si můžete všimnout, jejich otevírací / ukládací dialog je podobný tomu z MS Windows 2000. Velmi podobný dialog se objevuje i u aplikací běžících pod rozhraním Wine.

Qt1

5) Ostatní Qt aplikace nepatřící přímo do KDE: Skype, Hydrogen

Skype i Hydrogen jsou postaveny také na Qt, ale dialog mají opět trochu jiný.

Qt2

Rýpnutí na opačnou stranu barikády

Tímto teď nemyslím situaci na grafickém prostředí GNOME, ale samozřejmě operační systém Microsoft Windows. Tam je situace o něco lepší, přestože i tam má případný Gimp GTK dialogy, ale hlavně se s vámi chci podělit o věc pro zasmání, případně minimálně pro pozvednutí obočí. Následující screenshot je z MS Windows Vista. Jedná se o dialog pro nahrání nových fontů písma. Vzpomenete si, kde se tento typ dialogu jako standardní objevoval naposledy?

WindowsVista

Ano, bylo to ve Windows 3.11. A od té doby si to Microsoft pořád táhne všemi opreračními systémy jako kouli na noze. Jak to vypadá ve Windows Se7en?

_____________________________
http://audiolinux.czweb.org/

Autor: Aidamos

Komentáře

Vin odpověděl -

Hlavně nevím, proč museli měnit dialog pro KDE 4. Teď akorát zabírá víc místa (třeba pro "místa" je méně místa, ikony by mohly zůstat nahoře, když bych oželel zvětšování ikon přímo v toolbaru).

Co se týče Qt4 aplikací, QtCurve jim dává KDE 4 dialogy (alespoň u mne na KDE 3). U skypu ale když použiju option --disable-cleanlooks, tak mi pak nejdou odesílat soubory (prostě spadne).

Částečně to řeší kgtk-wrapper, u kterého jsem se zbavil gtk file dialogu u Firefoxu (ne u bety), Thunderbirdu a Gimpu (hlavně gimpácký je dost opruz) a obyčejného qt3 dialogu u Opery.

Hlavně ty gtk dialogy... proč nemůžu opravit jméno složky po vytvoření (když se spletu). Proč nemůžu vidět u skupiny obrázků thumbnaily. Proč nemůžu filtrovat podle vlastní přípony. Proč nemůžu klikat jen jednou (i když je to nastavené v Nautilu!).

Nevíte, jak je na tom Portland (ten si myslím vytyčil za úkol umožnit výběr filedialogu v závislosti na prostředí).

Aidamos odpověděl -

Hmm, kgtk-wrapper celkem funguje, ale na GIMPu mi to tuhne po stisku Ctrl+O (pro otevření souboru) a při spouštění Firefoxu se skoro vždy zobrazí hláška o pádu KDialog Demona. Připomínám, že používám KDE 4.2, na KDE 3.5 se to může chovat jinak (lépe).
Jinak pro eventuální zájemce: balíček kgtk se nalézá např. v repozitáři:
http://download.opensuse.org/repositories/home:/Lazy_Kent/openSUSE_11.1/
Po instalaci je třeba upravit příkaz pro spuštění např. u Firefoxu na:
kgtk-wrapper firefox %u

Vin odpověděl -

Já používám starší verzi odtud: http://download.opensuse.org/repositories/home:/pedro_seon/openSUSE_11.1(respektive verzi pro OS 11.0, ale to by mělo být jedno). GIMP 2.6.6 z multimedia:photo, CTRL+O funguje bez problémů.

Co se týče úpravy příkazu, mnohem lepší je podle mne vytvořit symbolický link ve tvaru

ln -s /usr/bin/kgtk-wrapper /usr/local/bin/gimp #případně u gimpu ještě gimp2.6

(jak doporučuje i autor kgtk). Pak se nemusí prohrabávat .desktop soubory, z PATH si vezme systém právě tento odkaz (tedy, standardně má přednost /usr/local/bin před /usr/bin). Pro jednoho uživatele stačí zaměnit /usr/local za jeho domovský adresář.

Update: filedialog pro firefox betu jsem rozchodil přes konfigurák v ~/.kde/share/config/kgtkrc (třeba vytvořit) a přidáním řádek:

[Apps]
firefox31=gtk2
Aidamos odpověděl -

No, tak tahle starší verze kgtk-wrapperu z repozitáře Pedro_Seon mi na KDE 4.2 vůbec nic nedělá, dialogy jsou pořád GéTéKáčkový.