Byl vydán milestone 2 pro openSUSE 12.1

openSUSE LogoMinulý týden a částečně i tento jsem byl pracovně natolik zaměstnán , že jsem vás nestihl informovat o novém milníku, který vyšel 22. června 2011 pro nadcházející operační systém openSUSE 12.1. Jedná se již o druhým milník z plánovaných šesti a opět se toto vydání zaměřuje na aktualizace jednotlivých balíčků, programů a systémových nástrojů. Pokud vás zajímají data vydání jednotlivých Factory verzí, můžete si na wiki stránce Roadmap prohlédnout, co nás v nadcházející dnech, týdnech a měsících čeká a nemine.

Co se změnilo od předchozího milníku

Jelikož první milník byl startovacím, tak obsahoval velké množství změn a vylepšení pro nejnovější verzi openSUSE. I v tomto případě platí, že bylo provedeno velké množství aktualizací balíčků. Ucelený seznam změn naleznete na následující stránce. Mezi hlavní aktualizace patří:

  1. Firefox 5 RC
  1. Horde4 balíčky (php5-pear-horde)
  1. ''The Board''
  1. rawstudio
  1. llvm/clang 3.0 snapshot
  1. mnoho menších změn v KDE a GNOME aplikacích a desktopech

Taktéž byl aktualizován nspluginwrapper, díky němuž bychom měli získat stabilnější plugin Flashe pro 64-bit platformy. Tato změna nám také umožní sledovat dvě flashová videa najednou. Dále bylo přidáno přes 100 nových balíčků, včetně rozšíření pro Banshee, pár menších nástrojů jako například DDS2tar, tlumočníka brainfuck, Cdecl (proměňuje C/C++ blábol do srozumitelné angličtiny), cint (malý překladač C/C++) a řada dalších vývojářských a jazykových nástrojů.

systemd

Středobodem současné diskuze na emailové konferenci openSUSE projektu a Factory je nový systém init systemd. Po představení cesty Fredericem Crozatem, kterou by systemd měl ujít při nasazování na openSUSE 12.1, začala být diskuze kolem systemd plná stížností, problémů a limitací tohoto systému. Změna init systemu je invazivní změna a systemd má větší ambice než jen nahrazení SysV, s čímž ne všichni souhlasí. Práce bude potřeba opravdu hodně, aby se podařilo vytvořit stabilní a použitelný init systém pro verzi openSUSE 12.1, proto tým uvítá každou pomoc a reporty bugů.

Pomoc

Jak se dalo očekávat od vývojové verze, nastane velké množství práce, takže případné vaše zapojení v této počáteční fázi bude velkou pomocí pro celou komunitu. Díky tomu se snad podaří finální verzi dostatečně vychytat, aby vše bylo perfektní. Pokud si chcete prohlédnout seznam již nahlášených a nejnepříjemnějších bugů, které byly odhaleny a jsou aktuální pro openSUSE 12.1 Milestone 2, tak si klepněte na následující odkaz. Pokud patříte k lidem, kteří rozumí programování, balíčkování atd a přišli byste na nějaký ten bug, tak ho nahlaste. Můžete tak přispět k jejich odstranění.

Pokud si chcete připravovanou verzi vyzkoušet, navštivte download center.

Autor: VojTEKK