Strašák příkazové řádky

Nejen zde na portále či fóru, ale i na řadě jiných míst, se s tím, jak přibývá lidí, kteří s linuxem začínají, stále častěji setkávám s mýtem o složitosti příkazové řádky. Netuším, kde a jak tato všeobecně rozšířená „pravda“ vznikla. Snad proto, že řada lidí hledá v linuxu náhradu Windows, kde je běžným uživatelem příkazová řádka zřejmě považována za jakýsi historický přežitek z časů DOSu.

Dlužno říci, že i u Win je tomu tak zcela neprávem. Barevná okénka a klikání myší bývá často prezentováno jako cosi nanejvýš pokrokového a moderního. Ano, všechna ta krásná a zdánlivě jednoduchá klikátka nám všem mnohdy mohou ulehčit život. Přesto nejsou a v případě linuxu ani nemohou být plnohodnotnou náhradou.

Při alespoň zcela základní znalosti principu fungování linuxu a alespoň částečné představě o významech slov, jako je shell, proces či strom procesů, je zcela zřejmé, že příkazový řádek je oknem i dveřmi k samotným základům linuxu. Navíc osvojit si několik základních příkazů, ale hlavně princip práce s příkazovou řádkou, je věc jen asi tak složitá, jako projít skutečnými dveřmi, které ještě navíc nejsou ani zamčené.

Takováto základní znalost pak uživateli otevírá mnohdy netušené možnosti. Existuje celá řada úkonů, které je mnohem snazší a rychlejší provést v příkazové řádce a existuje i celá řada úkonů, které ani při současných nesporných kvalitách nástrojů jakým je například Yast nelze jinak provést. Díky znalosti příkazové řádky je možné svůj systém přiohnout podle vlastních potřeb a ušetřit sám sobě do budoucna spoustu času, kterého máme všichni tak málo. V neposlední řadě pak základní znalost práce v příkazové řádce dokáže zásadně pomoci při řešení případných problémů, protože informace které lze jejím prostřednictvím získat v naprosté většině případů mnohem lépe vypovídají o podstatě daného problému. A navíc, práce v příkazové řádce je zcela nezávislá na používaném grafickém prostředí. I řešení daného problému se pak stává univerzálním, nezávislým na grafickém prostředí a mnohdy i na používané distribuci, což pak významným způsobem rozšiřuje množinu zdrojů užitečných rad.
V žádném případě nemám v úmyslu tvrdit, že je špatné něco naklikat. Jak jsem již uvedl výše, mnohdy se jedná o cestu jednoduchou a elegantní. Nezatracujme ale na druhou stranu příkazovou řádku, jako něco uživatelsky nepřívětivého a ošklivého. Alespoň ne dříve, než se o ní sami něco dozvíme a budeme schopni si vytvořit rozumný a objektivní názor. Často člověk ani netuší, že daný úkon lze v příkazové řádce provést daleko snadněji než klikáním. Může být totiž mnohem jednodušší a rychlejší napsat v příkazové řádce jeden příkaz než se proklikat k ikoně, která nakonec provede úplně totéž, aniž o tom možná víme.

Na závěr si dovolím jeden apel směrovaný jak na nováčky, tak na některé pokročilejší uživatele. Berme prosím příkazový řádek, jako jednu z možností jak se svým linuxem pracovat a naučme se alespoň základům práce s ní. Jedině tak si budeme moci udělat objektivní představu o tom, jak v konkrétních případech pracovat efektivně.

Autor: Neznámý

Komentáře

Aidamos odpověděl -

Vím, co Tě přivedlo k tomuto článku. Můj komentář o neochotě kompilovat a tak vůbec. Snažím se tomu vyhnou, protože chci mít zdokumentovaný ověřený postup jak to "naklikat". A to kvůli těm BFU, kteří si nezapamatují ani "mc".
Jinak máš pravdu. Příkazový řádek rozšiřuje možnosti, někdy urychluje, a někdy je jedinou (a pro mě v pořadí poslední) možností jak něco udělat. A to i ve Windows. Ale i ve Windows se příkazovým řádkem (takovým tím ipconfig, ping, atd.) zabývají pouze administrátoři a hodně pokročilí uživatelé. Stejný způsob využití vidím i v Linuxu, který se snažím popularizovat a přivést k němu co nejvíce mých známých. Tyto lidi datlování mnohdy složitých a téměř nezapamatovatelných příkazů vůbec neláká (a mně, ač je celkem běžně používám, také ne). Chtějí přijít k počítači a pracovat. Klik, klik, připojit k síti. Klik, klik, nainstalovat program. To je celé.

Pavel odpověděl -

Podle začátku je vidět, že nechápete BFU. Většina lidí má PC jako pracovní nástroj, tj. na úrovni mobilu, kopírky, mikrovlnky a absolutně je nezajímá, jak to vevnitř funguje, jak to tunit a nikdy si nezapamatují ani jediný příkaz! Klikátka zvládnou proto, že ty volby vidí před sebou a jen si vybírají, ale po spuštění příkazové řádky nevidíte nic, "není jak začít" - je to prostě složité, vyžaduje to hromadu studia nebo vědomostí "z minulosti" (teď nemluvím o zkopírování příkazu z návodu, to neberu jako používání řádky, to je jen složitě provedený "one click install"). Zkuste svojí mamce říct, ať si nějaké činnosti zautomatizuje napsáním skriptu.. Řádka je super a kdo ví co s ní, dokáže si velmi život ulehčit. Normální BFU by jí ale neměl na nic potřebovat a pokud potřebuje, není ta distribuce dostatečně BFU friendly.
Aby bylo jasno, proti řádce nic nemám, používám jí pořád, ale myslet si, že krásy blikajícího kurzoru budou mít chuť objevovat běžní uživatelé je prostě naivní.

Aidamos odpověděl -

Jasně, ale když se někdo ztratí v grafickém rozhraní, tak alespoň může procházet nabídky, hledat, až se nakonec najde. Ale co v konzoli? Tam na něj zírá černá obrazovka a blikající kurzor. Bez znalosti příkazů neudělá vůbec, ale vůbec nic.

P.S.: Jinak vím, že Ty jsi profík a rozhodně si vážím jak Tebe, tak Tvé pomoci uživatelům ve fóru. Na některé věci, co úspěšně řešíš, jsem já prostě krátký (ano, je to i mou malou znalostí příkazů pro konzoli).

Pavel odpověděl -

Většina už byla napsána, ale přece: vyprávět pokročilému uživateli (tím myslím adminy nebo lidi, kteří se v pc rádi hrabou a mají to víceméně jako koníček atd) o příkazové řádce je nošení dříví do lesa (ví o ní a většinou ji používají i na win) a vyprávět těm ostatním, tj. prostým uživatelům, kterých je drtivá většina, aby pomocí ní něco dělali je prostě nepochopení vztahu těchto uživatelů k pc, jejich znalostí, schopností a hlavně cílů. Jejich cílem není se učit příkazy, které do příště stejně zapomenou, ale udělat práci (poslat mail atd) a konec. Možná jen nevím, které příkazy považujete za užitečné, že by je měl BFU využívat, když píšete, že řádka poslouží k práci stejně dobře jako klikání. Možná jde jen o definici slova práce: ne, instalace proprietálních kodeků opravdu není práce v tomto kontextu, je to instalace/nastavování systému a to moje mamka určitě nikdy dělat nebude.
A i kdybych zkopírování příkazu z návodu bral jako začátek používání řádky (což neberu, ten uživatel jen "tupě" sleduje návod aniž by si uvědomoval, že používá řádku, kterou by mohl používat i jindy), tak bych chtěl slyšet ty příkazy znamenající pokračování v používání řádky.
Znova opakuji: nic proti řádce nemám, používám, znám její sílu a rozhodně nechci, aby z distribucí tato věc zmizela a vše bylo gui only! Ale zároveň jsem realista a nebudu vás učit paličkovat, když si chcete koupit jednou za 10 let dečku pod vázu. Prostě si jí koupím hotovou a nebo oslovím někoho, kdo to umí.

standa.e odpověděl -

V podstatě souhlasím - až na jednu drobnůstku. Jsou věci, které jsou a pokud se občas nezopakují, jako by nebyly, i když jsou... A pak nějaký zapálený klučina co experimentuje může potkat podobný článek a třeba si říct - ok, zkusím víc, než jen pouhé opisování příkazů a začne nám růst nový odborník... Prostě - s těmi uživateli je to PŘESNĚ jak píšete. I s těmi znalými, kteří nedokáží dohlédnout uvažování těch běžných. Ale stejně by byla chyba, kdyby si "guruové" nechávali příkazovou řádku pro sebe, protože běžnému uživateli může zůstat zatajena... Pak se z ní stane tajuplné a záhadné "čárymáry" a to není dobře. Nakonec - třeba mi rozhodnutí naučit se paličkovat byť jen kvůli jedné dečce dokáže rozšířit obzory, nadchnout a bude mě bavit. Místo toho jsem přitom mohl koupit dečku strojovou a ušetřený čas využít na sledování televize ;-) Nebo třeba na záchranu lidských životů. Ale je dobré potkávat takovéhle ukazatele cest, i když jejich autoři sami mají jen mlhavou představu o těch, jimž to chtějí ukazovat...

standa.e odpověděl -

Myslím, že podstata Pavlovy reakce byla někde v tom smyslu, že akce, jimž se běžný uživatel nevyhne, by měly být dostupné i klikoidně a že by byl ideální takový software, jehož výstupy nebude třeba dohledávat, či když už budou nutné, budou získatelné opět pod tlačítkem "Záznam logu"...
Důvod, proč je ve woknech standard pracovat pod Adminem je čistě ten, že to na samém počátku tvůrci od Usera neodřízli, že vývojáři aplikací jsou líní atd. Ono by často stačilo to, za co MUSÍM openSUSE pochválit - totiž že vytvářejí automaticky roota a prvního uživatele už jako usera (narozdíl od Ubuntu). Ta běžnost uživatelské práce pod Adminem není jednoduše dána tím, že by lidé byli věčně konfrontováni s potřebou tento účet používat. Nedej bože cmd či psát si baťáky... ;-)

standa.e odpověděl -

Co pisete nahore je samozrejme pravda - a na jinem miste jsem upozornoval, ze je dulezite, aby se takova upozorneni na prikazovou radku objevovala. Presto - znam tuny lidi, kteri pouzivaji PC ke sve praci bezne a opravdu jej nedministruji ani trochu. Neciti potrebu, nic je nepudi, maji strach, ruzne duvody. Nebo maji vedle proste nekoho, kdo jim ty ponozky zastupuje, kdyz dojde na nejhorsi. Skoro bych rekl, ze hlavni je opet nechut neco se doucovat (byt by mi to pomohlo) maskovana za posvatnou bazen. Jaka je realita vyvoje IT aplikaci asi tusim. A je pravda, ze dokud bude moci vyrobce automaticky pocitat se schopnosti zakaznika aplikaci dodelat, nebude jej nic tlacit do te klikoidni tvare a tim zpetne nezbyde uzivatelum nez se ucit stupovat... Je to trochu zacarovany kruh, ze ktereho se da dostat jen po krocich. Kazdopadne mnoho lidi, jejichz konickem je IT si jen tezko dokaze predstavit mysleni lidi, kteri vyvoj ignoruji a jen pouzivaji. Nevim, zda jste nekdy treba skolil lidi, ktere na vase lekce nelakal zajem, nybrz narizeni sefa. To je dobra skola k pochopeni BFU ;-). Shrnuto - rozhodne nejsme ve sporu. Modely letadel take muzete mit v short runech, strikane ci koupit je do vitrinky uz sestavene. A vsechny maji sve opodstatneni. Hezky den preji.