SMART

SMART [?:http://labix.org/smart Smart] je nový správce balíčků, který si bez problémů umí poradit s deb i rpm balíčky a zároveň je mnohem lepší než APT, APT-RPM, YUM, URPMI, jelikož podporuje všechny tyto repositáře. V SUSE LINUX 10.1 jeho nasazení jednoznačně doporučuji. Je mnohem rychlejší než YAST a odpadne vám přidávání repositářů, protože ty základní jsou ve smartu přednastaveny. Začátečníci ocení snadné ovládání v grafickém prostředí, pro pokročilejší uživatele je samozřejmostí ovládání k konzole. Sada příkazů je navíc téměř shodná s APT.

Instalace

Nejprve stáhneme dva nezbytně nutné balíčky, smart - samotný program a smart-gui - grafická nástavba, balíčky najdete pro 32 bitovou i 64 bitovou architekturu [?:http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/packages/System/smart/ zde]

Následně je pak potřeba vyřešit závislosti doinstalováním těchto balíčků: rpm-python, python-elementree a pro gui navíc python-gtk. Všechny uvedené balíčky se nacházejí na instalačním DVD SUSE LINUX 10.1.

Pozn. Předpokládám, že každý uživatel ví jak si má stáhnuté balíčky nainstalovat, pokud neví je toto jednoduché řešení: Stiskněte Alt-f2 napište do vyskovčivšího okýnka konsole. Zadejte su, stiskněte Enter a budete vyzváni k zadání hesla superuživatele, napište jej a stiskněte opět Enter. Poté napište mc a opět Enter. Objeví se správce souborů midnight commander. Zde se za pomocí šipek a entrování dostaňte do složky, kam jste uložili výše vypsané souboru. Až je najdete, jednoduše do nich vlezte pomocí Entru a vyhledejte soubor s názvem install. Ten pusťte a instalace je během chvilky hotová. Případné chybové hlášky se objeví pokud stisknete ctrl-o.

Spuštění smartu

Předpokládám, že většina uživatelů se bude chtít podívat na líbivé grafické prostředí. Stiskneme proto Alt-F2 a napíšeme smart (pokud pouštíme z konzole tak smart --gui). Budeme vyzvání k zadání hesla superuživatele a následně nám začnou vyskakovat okýnka s otázkou, zda chceme přidat daný repositář do smartu. Doporučuji vše odsouhlasit.

Při prvním spuštění si zkontrolujeme všechny přidané kanály. V menu vybereme Edit - Channels. Vidíme nezbytně nutné guru, packman > které nám pomohou při doinstalování podpory multimédií a také kanál suse-update, spolu s dalšími. Ty které se nám nelíbí jednoduše odškrtneme, ty které se nám líbí naopak zaškrtneme. Tlačítkem nový pak můžeme přidávat další repositáře.

Před každou instalací určitého programu je dobré provést update kanálů. To provedeme pomocí File - Update channels, nebo též ikonka se zakulacenou šipkou. Po této nezbytné činnosti jsme připraveni instalovat program, nebo provést upgrade programů stávajících.

Instalace balíčků

Pomocí ikonky s lupou, nebo v menu Edit - Find, lze hledat balíčky, které bychom rádi nainstalovali. Lze zvolit vyhledávání v názvu balíčku, nebo v jeho popisu. U každého balíčku pak máme rámeček, který je buď prázdný (čeká na instalaci) nebo zelený (je již nainstalován). Pokud klikneme levým tlačítkem na prázdný rámeček implicitně se zvolí akce instalování, pokud klikneme levým tlačítkem na zelený rámeček zvolí se akce odinstalování. Po kliknutím pravým tlačítkem máme k dispozici více voleb od přeinstalování balíčku až po jeho zamknutí. Ve spodní části obrazovky pak máme záložky, které nás informují o tom, co daný balíček dělá, co obsahuje, odkud se stahuje a jaké má závislosti.

Pokud vybereme balíček, který má nějaké závislosti, objeví se tabulka s informacemi, jaké další balíčky budou označeny pro instalaci. Pokud bychom byli zbrklí a nevěděli, co jsme vlastně vůbec označili, je k dispozici v Menu - Undo, Redo a Clear Marked Changes (odznačí vše). Po úspěšně zvládnutém výběru balíčků se rozsvítí ikonka ozubeného kola - Apply marked changes. Po jejím stisku budou vypsány akce, které chcete provést. Stačí tedy jen stisknout tlačítko Budiž.

Posledním tlačítkem, které se nám bude hodit, je modrá nahoru směřující šipka, případně v menu Edit - Upgrade All. Touto volbou provedeme upgrade stávajících balíčků, hodí se zejména pokud máte rádi nejčerstvější programy.

Ovládání z konzole

Pokud nechcete používat grafickou nástavbu lze využít ovládání z konzole. Jak už jsem řekl jsou příkazy téměř shodné s APT a jsou velice intuitivní:

smart update Získá seznam všech dostupných balíčků
smart upgrade Aktualizace stávajících balíčků novějšími verzemi
smart install "jméno balíčku" Nainstaluje balíček
smart remove "jméno balíčku" Odinstaluje balíček
smart --gui Spustí grafickou nástavbu
smart --gui Spustí grafickou nástavbu
smart --shell Spustí interaktivní shell

Závěr

Denně instaluji a aktualizuji svůj systém. Při používání ZMD se mi ježily vlasy hrůzou a YAST mi nikdy nepřirostl k srdci. Dříve byl mou volbou APT, se kterým jsem byl spokojen, ale poté jsem se seznámil s nástrojem smart a přešel na něj. Snadno se ovládá, je rychlý a má připravené repositáře, což jsou věci, které určitě přivítá začínající i pokročilý uživatel. Rozhodně doporučuji každému.

Komentáře

mm odpověděl -

Ono to vypada, ze po poslednim updatu je ZMD jiz opravdu funkcni. Takze jeden z duvodu pro SMART odpadl.

ra100 odpověděl -

Dokaze smart vyhladat balicek, ktory poskytuje pozadovany program?Napriklad chcem nainstalovat program kmix.Najde smart balicek, ktory ho poskytne?

Rezza odpověděl -

Kdyz jsem dal smart install quanta, tak mi to navrhlo kwebdevel ci jak se to jmenuje...
Jinak o SMARTu jsem se rozepsal i ja zde http://linux-wiki.kvalitne.cz/

ra100 odpověděl -

a da sa pridat aj ako repozitar lokalny zdroj?

Michal Růžička odpověděl -

Jasně. Obdobně jako jakýkoli jiný se musí vybrat správný fomát repositáře (v SUSE 10.1 při použití programu createrepo je to RPM MetaData) a pak přidat přes file://cesta/k/adresáři/s/repositářem/.

kemza odpověděl -

Plně souhlasím s autorem - balíčkovací systém YASTu mi k srdci nikdy nepřirostl, používal jsem jej jako nutné zlo (vždy se mi líbilo SUSE, ale pošilhával jsem po jiných distribucích s namůj vkus lepšími balíčkovacími systémy - APT,EMERGE...). ZMD přineslo jenom rozčarování. Když jsem si začal hrát s multimédii (Kodeky, odsttranění omezení SUSE), začal jsem používat APT a byl jsem spokojený. Pak jsem v diskuzích narazil na SMART a nyní ho k naprosté spokojenosti používám. Po jiných balíčkovacích systémech už nepošilhávám a po odstranění dětských chyb nyní považuji SUSE 10.1 za nejlepší linuxovou distribuci, jaká mi kdy prošla hardiskem.
Skvělá práce!

JirkaZ odpověděl -

které se (nejen tady) už několikrát objevily - naposledy tuším v souvislosti s používáním apt.

Tedy: budu-li v jedné distribuci používat několik různých správců balíčků (řekněme YAST, APT a SMART), jak to bude pak vypadat se závislostmi, možností aktualizace či odinstalace a vším dalším? Vyměňují si různí správci mezi sebou databáze evidující stav systému, nebo něco podobného? Nerad bych si způsobil takovou činností nějaké problémy...

Díky za objasnění situace.

jiri.vetvicka odpověděl -

Pokud neco nainstaluji jednim nastrojem, druhym to mohu bez problemu odinstalovat a opacne. Zavislosti se nebojte, otazkou vsak zustava na co pouzivat tri ruzne spravce balicku ;)

Close the world, open the next.

vrabcak odpověděl -

Balíčky jsou udržovány v databázi rpm, takže není problém používat několik nadstaveb naráz (např. zmd, yast i smart). Smart používám i v Mandrivě spolu s urpmi a také naprosto bez problémů.
Ještě bych dodal, že je možné nainstalovat balíček ksmarttray, který Vás pak v panelu upozorňuje na nové updaty. Jen by mohl být trochu víc konfigurovatelný.

Michal Růžička odpověděl -

Z toho nemusíte mít strach. Ze začátku jsem se toho také bál, ale zbytečně.
SUSE používám RPM systém balíčku. Jak Smart, tak YaST nebo ZEN tedy nedělají nic jiného, než že získávají balíčky, které pak všichni stejně instalují přes RPM. A právě RPM si udržuje databázi závislostí. Ať tedy cokoli nainstalujete/odinstalujete libovolným nástrojem, všechny ostatní i on sám se příště stejně zeptát na aktuální stav RPM a dostane správnou odpověď.
Smart, YaST, ZEN, apt-get apod. řeší jen způsob získávání balíčků (tedy fomát repositářů, jestli zvládají stahovat z internetu různými způsoby apod.), případně ještě různé třídění balíčků do skupin, přehledné zobrazování informací, automatické stažení balíčků, na kterých jsou jiné balíčky závislé apod. Samotnou instalaci ale vždy provádí RPM (v SUSE a dalších distribucích používajících RPM, dbpgk (snad) v Debianu a dalších distribucích používající DEB balíčky a jiný systém (který nevím jak se jemnuje) ve Slackwaru, který používá TAR bally). Smart, YaST a podobné nástroje jsou jen frontendy nad tímto systémovým enginem, které pro něj jen obsatrávají a stahují balíčky. Proto např. Smart může běžet v podstatě na jakékoli distribuci, i když nepoužívá RPM, ale třeba DEB balíčky nebo TAR bally. Smart jen stahuje balíčky (jeho největší výhoda je, že umí spoustu různých formátů repositřů a tak to tedy umí obzvláště dobře), instalci provádí systémový engin.

Michal Růžička odpověděl -

Jo, Smart rozhodně doporučuju nasadit. V YaSTu jsem si nechal jen zdroje s FTP verzí instalačního DVD a zdroje s aktualizacemi. Originální ZEN Updater mi tak ukazuje aktualizace přímo od SUSE.
Všechno ostatní mám jen ve Smartu. Je lepší nejen proto, že je mnohokrát rychlejší a zvládá snad všechny formáty repositářů na které si vzpomenete, ale především proto, že když jsem přidal tolik instalačních zdrojů do ZENu, tak se mi každou chvíli stalo, že zdroje bez nejmenšího vysvětlení zmizely a já je musel přidat znovu.

Pokud by se to někomu hodilo, tak tady je můj seznam zdrojů pro SUSE Linux 10.1:

------------------------CUT HERE------------------------

[compiz-quinn]
type = rpm-md
name = Compiz-Quinn
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/Compiz-Quinn/SUSE_Linux_10.1/

[gnucash]
type = rpm-md
name = GnuCash
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/misc/suser-crauch/10.1/

[guru]
type = yast2
name = Guru
priority = 35
baseurl = http://ftp.skynet.be/pub/suser-guru/rpm/10.1/
mirror = http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.1/

[jacklab]
type = yast2
name = JackLab
priority = 5
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/jacklab/SUSE-10.1/

[jarpack]
type = yast2
name = JArpack
priority = 20
baseurl = http://jarpack.com/suse/10.1/

[kernel]
type = rpm-md
name = Kernel
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/Kernel/SUSE_Linux_10.1/

[local-deposit]
type = rpm-md
name = Local-Deposit
priority = 30
baseurl = file:///root/deposit/

[packman]
type = yast2
name = Packman
priority = 40
baseurl = http://packman.inode.at/suse/10.1/
mirror = http://packman.iu-bremen.de/suse/10.1/
mirror = http://packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/10.1/
mirror = http://packman.rsync.zmi.at/suse/10.1/
mirror = http://ftp.uni-erlangen.de/pub/mirrors/packman/suse/10.1/

[schiele]
type = yast2
name = Schiele
priority = 5
baseurl = http://pi3.informatik.uni-mannheim.de/~schiele/suse/10.1/

[smart]
type = rpm-md
name = Smart
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/smart/SUSE_Linux_10.1/

[subversion]
type = rpm-md
name = Subversion
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/Subversion/Apache_SuSE_Linux_10.1/

[suse]
type = yast2
name = SUSE-Linux-10.1-FTP-Install-Source
priority = 50
baseurl = http://download.opensuse.org/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = http://ftp.belnet.be/mirrors/ftp.opensuse.org/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = http://opensuse.mirrors.skynet.be/pub/ftp.opensuse.org/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = ftp://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = ftp://mirror.switch.ch/mirror/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = http://www.mirrorservice.org/sites/ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/
mirror = ftp://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/

[suse-ati]
type = rpm-md
name = Ati
priority = 45
baseurl = http://www2.ati.com/suse/

[suse-extra]
type = yast2
name = SUSE-Linux-10.1-FTP-Extra-Install-Source
priority = 50
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/ftp.suse.com/suse/i386/10.1/inst-source-extra/

[suse-gnome]
type = yast2
name = GNOME-Core-Packages
priority = 15
baseurl = http://suse.inode.at/pub/i386/supplementary/GNOME/update_for_10.1/yast-source/
mirror = http://ftp.gwdg.de/pub/suse/i386/supplementary/GNOME/update_for_10.1/yast-source/
mirror = http://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/suse/suse.com/i386/supplementary/GNOME/update_for_10.1/yast-source/
mirror = http://mirror.switch.ch/ftp/mirror/suse/suse/i386/supplementary/GNOME/update_for_10.1/yast-source/
mirror = http://ftp.uni-erlangen.de/pub/mirrors/suse/pub/suse/i386/supplementary/GNOME/update_for_10.1/yast-source/

[suse-java]
type = rpm-md
name = Java-Packages
priority = 15
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/Java:/jpackage-1.7/SUSE_Linux_10.1/

[suse-kde-backports]
type = rpm-md
name = KDE-Applications-Backports
priority = 15
baseurl = http://software.opensuse.org/download/KDE:/Backports/SUSE_Linux_10.1/
mirror = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/KDE:/Backports/SUSE_Linux_10.1/

[suse-kde]
type = rpm-md
name = KDE-3-Core-Packages
priority = 15
baseurl = http://software.opensuse.org/download/KDE:/KDE3/SUSE_Linux_10.1/
mirror = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/repositories/KDE:/KDE3/SUSE_Linux_10.1/

[suse-mozilla]
type = rpm-md
name = Mozilla.org
priority = 10
baseurl = ftp://ftp.suse.com/pub/projects/mozilla/10.1/
mirror = http://ftp.gwdg.de/pub/linux/suse/ftp.suse.com/projects/mozilla/10.1/
mirror = http://ftp.belnet.be/mirrors/ftp.suse.com/projects/mozilla/10.1/
mirror = http://ftp.skynet.be/pub/ftp.suse.com/projects/mozilla/10.1/
mirror = ftp://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/suse/ftp.suse.com/projects/mozilla/10.1/
mirror = http://ftp.uni-erlangen.de/pub/Linux/MIRROR.suse/pub/projects/mozilla/10.1/

[suse-non-oss]
type = yast2
name = SUSE-Linux-10.1-FTP-Non-Open-Source-Install-Source/
priority = 50
baseurl = http://download.opensuse.org/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = ftp://ftp.gwdg.de/linux/suse/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = http://ftp.belnet.be/mirrors/ftp.opensuse.org/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = http://opensuse.mirrors.skynet.be/pub/ftp.opensuse.org/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = ftp://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = ftp://mirror.switch.ch/mirror/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = http://www.mirrorservice.org/sites/ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/
mirror = ftp://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/opensuse/distribution/SL-10.1/non-oss-inst-source/

[suser-jengelh]
type = rpm-md
name = Suser-Jengelh
priority = 5
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-jengelh/SUSE-10.1/

[suser-oc2pus]
type = yast2
name = Suser-Oc2pus
priority = 25
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/linux/misc/suser-oc2pus/10.1/

[suse-update]
type = rpm-md
name = SUSE-Linux-10.1-Update
priority = 55
baseurl = ftp://ftp.suse.com/pub/suse/update/10.1/
mirror = http://ftp.gwdg.de/pub/linux/suse/ftp.suse.com/suse/update/10.1/
mirror = http://ftp.belnet.be/mirrors/ftp.suse.com/suse/update/10.1/
mirror = http://ftp.skynet.be/pub/ftp.suse.com/suse/update/10.1/
mirror = ftp://mirror.switch.ch/mirror/suse/suse/update/10.1/
mirror = ftp://www.mirrorservice.org/sites/ftp.suse.com/pub/suse/update/10.1/

[usr-local-bin]
type = yast2
name = Usr-Local-Bin
priority = 5
baseurl = ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/usr-local-bin/10.1/

------------------------CUT HERE------------------------

Použití je velmi jednoduché. Předpokládeme například, že výše uvedené uložíme do souboru smart.channels. Stačí tak pak jako root zadat:
smart channel --remove-all --yes
což bez dalšího potvrzování odstraní všechny zdroje, které by případně byly ve Smartu definovány
smart channel --add smart.channels --yes
což bez dalšího povrzování přidá do Smartu všechny zdroje z toho souboru.
Tím je hotovo. Stačí Smartu spustit (např. smart --gui) a pracovat. Vynikající nástroj.

Michal Růžička odpověděl -

Tak jsem se teď díval na seznam externích repositářů na OpenSUSE Wiki a výše uvedený seznam kanálů jsem si rozšířil ještě o tyto dva záznamy:

------------------------CUT HERE------------------------
[lab-project]
type = yast2
name = LAB-Project
priority = 5
baseurl = http://www.lab-project.net/files/suse/10.1/

[suse-nvidia]
type = rpm-md
name = nVidia
priority = 45
baseurl = http://download.nvidia.com/novell/
------------------------CUT HERE------------------------

Neznámý odpověděl -

Toto je vynikající počin pro začínající linuxáky. Můžete se za to pochválit (protože nikdo vás tak dobře nepochválí jako vy sám). Já jenom čekám na to, až tvůrci Suse nebo někdo schopný vytvoří na internetu repozitář, ve kterém budou soustředěny všechny aplikace (i ty licencované které se dodatečně stahují)a obyčejný uživatel uvidí ve svém počítači jenom názvy aplikací. Instalace všech navazujících balíčků by se děla na pozadí s vazbou na jednotlivé servery. Odpadly by tím kritiky, že je nutno vyhledávat jednotlivé balíčky a eventuelně řešit závislosti. Instalace aplikací je jednou z kritik linuxu. Pro fajnšmekry by byly ukázány balíčky jako dosud. Toť mé vroucí přání a možná i přání dalších uživatelů linuxu.

Michal Růžička odpověděl -

Ještě mě teď napadlo -- celý výše uvedený konfigurační soubor je pro x86. Pokud používáte jinou platformu (včetně x86_64), tak si jej budete muset mírně upravit.

Stork odpověděl -

Zdravim...SMART mě docela zaujal a rád bych si do něj vložil tvůj konfig ale docela mě zarazilo to jak se zmiňuješ o tom že pro systém x86_64 je nutno tento soubor "mírně upravit"...no a protože se v linuxu teprve "rozkoukávám":)...nevim jak to províst...budu ti vděčen za každou radu...;)...kdyžtak mi můžeš písnout na maila...

Luke7 odpověděl -

mírně upravit znamená použít ty adresy ne pro i386 ale pro x86_64 což většinou znamená zaměnit v té adrese i386 za x86_64 :)

miso odpověděl -

Zdravim,

mna sa po prvom spusteni vobec nepytal na pridavanie standardnych kanalov. V channels mam len jeden rpm-sys

Neviete mi niekto poradit ako ziskam zoznam zakladnych kanalov??

dik, m.

Neznámý odpověděl -

Mám naprosto stejny problém. Je to opět jeden z dalsích programů tytu dodělej si sám.

Neznámý odpověděl -

To nie je ziadny problem. Ak chces mat vzdy aktualne kanaly, tak instaluj Smart z Guru.

jiri.vetvicka odpověděl -

Seznam kanalu zde postoval ve svem komentari michal ruzicka, staci jen najet kousek dolu;)

Close the world, open the next.

Michal Růžička odpověděl -

Kanály, na nejichž přidání se Smart ptá po prvním spuštění jsou v adresáři /etc/smart/channels/ Stačí je tedy odtud přidat (smart channel --add <jméno souboru>).
Jiným (poněkud drsným řešením) je odstranění souborů z /var/lib/smart/, kde si Smart ukládá veškerá nastavení a cache seznamů souborů z repositářů. Pokud tam ty soubory nenajde, předpokládá, že je spuštěn poprvé a měl by znovu nabídnout přidání standardních kanálů.

Neznámý odpověděl -

Cele je to chujovina, clovek aby stale riesil posrane zavislosti, z hentych uvedenych som tam mal akurat jednu. fok it all !!!

miso odpověděl -

no este jedna vec ma prekvapila...
Ked dam Upgrade All Packages... tak mi vyhodi zoznam, kde chce 3 balicky zmazat, na 150 balickov vykonat downgrade na povodnu instalacnu verziu a 4 nainstalovat...

vie mi to niekdo vysvetlit???

m.

Michal Růžička odpověděl -

Nepoužil jsi náhodu ten mnou níže vystavený konfigurační soubor? Tam jsou totiž jednotlivým repositářům nastaveny různé priority (s tím, že originální SUSE repositáře mají nejvyšší priority). Pokud tedy jeden balíček existuje ve více repositářích (i když ve více verzích), tak se neinstaluje vždy ta nejnovější verze, ale přihlíží se ještě k tomu, jakou má daný repositář prioritu. Tím nastavením co tam mám je se tak Smart prakticky snaží balíčky instalovat originální a jen to, co není přímo v originálních repositářích s balíčky od SUSE tahat od jinud (a kvůli vyřešení závislostí starších verzí v repositářů SUSE je nutné některé balíčky downgradovat nebo úplně odstranit). Mně to nastavení vyhovuje, protože v některých těch repositářích jsou vyloženě vývojové verze (GNOME 2.15, Kernel 2.6.18.x apod.). Rozhodně bych tedy natvrdo neupgradoval na nejnovější verze všechny balíčky, trošku si s tím pohrál a ručně vybral k upgradu jen balíčky, u kterých to skutečně chci.
Jestli vám moje nastavení priorit nevyhovuje, tak si je změntě (buď přímo ve Smartu nebo v tom souboru ještě před jeho imporotváním). Z konfiguračního souboru je možné řádky s prioritamy úplně vhodit a pak budou mít všechny takové zdroje implicitní prioritu 0.

Neznámý odpověděl -

Je mozne do SLED 10 nainstalovat SMART pre Suse 10.1 stym, ze predkonfigurovane repozitare pre Suse 10.1 budu v SLEDe fungovat ?

Tym padom by clovek nemusel vsetky mozne multimedialne veci stahovat z packmana manualne vratane haldy zavislosti atd., kedze SLED packman nepodporuje..

Neznámý odpověděl -

Aha, tak proto mi ve SLEDU 10 nejde přes Smart Amarok a Xibe? Ježíši, to je bastl! A ještě si dovolí to prodávat. To je zlodějna a podvod, proti zlodějům y Novellu má i Microsoft svatozář.

JirkaZ odpověděl -

Zkusil jsem instalovat Smart v SUSE 10.0 a jde to ještě jednodušeji - tedy přes YAST, prostým vyhledáním "smart", zaškrtnutím vhodných balíčků a jejich instalací. Závislosti se pak vyřeší samy (vyskočí okno, že kvůli instalaci je třeba změnit....blebleble). Předpokladem je mít ve zdrojích YASTu definovaný mj. tuším guru repositář (kde příslušné balíčky byly) a pak to chtělo taky instalační CD č. 3.

JirkaZ odpověděl -

i v SUSE 10.1 a funguje to prakticky stejně (s tím rozdílem, že to nechtělo instalační CD 3 - to ale mohlo být způsobeno nastavením SUSE repositáře via web namísto CD)...

kari odpověděl -

Tak jsem zmatenej jak pouštní liška, protože mi SMART vůbec nejde nainstalovat. Mám 64bit verrzi SUSE 10.1 a po instalaci z DVD jsem nechal provést aktualizace. YAST mi teď při pokusu o instalaci SMART z DVD nebo GURU repozitáře vrací hlášku, že balíček je "intended fo x86_64 architecture", což snad mám (Linux 2.6.16.21-0.13-default x86_64). Netuší někdo v čem je chyba? Díky.

ondra odpověděl -

Já jsem to na 64bitech nainstaloval z instalačního CD, zen mně pak udělal update a bylo to.

kari odpověděl -

A jdou Vám po updatech naistalovat 64bitové balíčky? Já totiž mám pocit, že updatované jádro se mi chová podivně... Jsem tam vrátil to co je na instalačním DVD a taky to nevypadá na problém...

ondra odpověděl -

Funkčnost jsem ještě, abych pravdu řekl, pořádně neprověřil, protože včera mi nejel internet (nebo spíš providerovi) a den před tím zrovna žádné updaty nebyly. Tak uvidím.

Osobně by mě zajímalo, jestli tím půjde updatovat např. Firefox. Protože ten mám 32-bitový (kvůli flashi), ale apt-get mi ho tvrdošíjně updatoval vždy na 64-bitový (což je asi opačný problém než ten váš).

ondra odpověděl -

Ano, normálně jsem nainstaloval pár nových balíčků v 64bitech. Fungoval i upgrade na poslední KDE (jenom jsem musel zdroj pro KDE vybrat - defaultně byl deaktivován).

kari odpověděl -

Jojo díky, mě už to taky funguje, ale kde byla chyba netuším. Teď se potýkám s rozchozením tiskárny (IP4200)...

www.Infernits.COM odpověděl -

Mrkni tu: http://www.turboprint.info/
Pouzivam tento ovladac pro Canon PIXMA MP150 a je to paradicka, mam ji nainstalovanou na SLES 10 a pres Sambu nasdilenou pro ostatni PC s WinXP i openSuSE 10.1, funguje to bez chybicky (jen jeste nevim, jetli lze takto take zprovoznit sitovy scanner :), ale tisk je luxusni). Ten ovladac by mel byt vhodny pro vsechny Canony PIXMA ;o)

kari odpověděl -

Jojo, na turboprint jsem taky už narazil - funguje OK, alespoň v tom nejnižším rozlišení - už to tak vypadá, že asi zainvestuju těch 30 ojro (nebo kolik to chtějí), aby to fungovalo kompletně. Mě nejvíc vadí, že na 32bitech ten originál ovladač od Canonu funguje a na 64bitech ne :-(. A ze zdrojovýho RPM mi to "rebuildnout" nejde...

kari odpověděl -

Tak kdyby se Vám se 64bitovými systémy nechtělo platit za Turboprint s přesto tisknout na Canon Pixma, je potřeba udělat symlink “/usr/lib64/cups/filter” - “/usr/lib/cups/filter/pstocanonij” - viz příspěvek "catalisanda" zde http://3dbuzz.com/vbforum/showthread.php?t=137351 - Mě to pak s ovladači z Canonu ve verzi 2.60 na IP 4200 tiskne.

Neznámý odpověděl -

No uz som si to nahodil...Sympaticky soft :-)

Zenworks pouzivam uz iba na updaty priamo zo
Suse a Smart na vsetko ostatne v oblasti multimedii atd...

Neznámý odpověděl -

Dobrý den. Chtěl jsem nainstalovat smart pro Suse 10.1 podle tohoto návodu, ale nemohu nikde najít balíčky: python-gtk, python-elementree a rpm-python. Mohl by mi někdo dát adresu kde je seženu?
Díky.

Mirous odpověděl -

Odkazy uvedene v clanku jsou spatne. Nemate nekdo link na stazeni pro 32b SUSE 10.1?Diky.

Luděk odpověděl -

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak lze nastavit Smart pro používání přes proxy.
Prohlížel jsem man smart i webové stránky projektu, ale nenašel jsem řešení. Děkuji.

beitlj odpověděl -

ja mam globalne nastavene proxy v yast-u a vse mi bezi ....

yast2-->Sitove sluzby --> Proxy .... http://proxy.server.cz:cislo portu

Joskaa odpověděl -

Po několika mesících jsem zkusil znovu nainstalovat Suse 10.1. První pokus byl neúspěšný neboť po instalaci nešlo provést update. Zdroj se přidal opravy se objevily připravene k instalaci ale po spustění se objevilo chybové hlášení sciptu zmd...Na druhý pokus jsem update provedl hned při instalaci a vse proběhlo ok a čekal jsem docela dlouhou dobu na stažení velkého objemu dat....Podle rady v tomto vláknu jsem instaloval Smart a zdroje nastavil podle Michala Růžičky. Vše funguje, ale updatovat nový software se skoro nedaří. Například když updatuji na novější verzi K3B a následně bych chtěl i Kaffeine tak se automaticky provede downgrade K3B. To samé je i s Mplayerem a i při instalaci w32 kodeků se spousta věcí vrátí ke starším verzím. Chápu že je to asi kvůli závislostem, ale jak to prakticky vyřešit?

JirkaZ odpověděl -

reakce, ale přece: tento problém se dá vyřešit nastavením priorit kanálů ve Smartu. To v podstatě znamená, že se instalují/updatují především ty balíčky, které jsou v kanále s vyšší prioritou (má větší "váhu"). Při vhodné volbě (nutno ručně zjistit v kanálech aktuálnost balíčků) pak k downgradům prakticky nedochází. Vcelku osvědčené kanály a jejich priority jsou třeba tady.

Petr Jung odpověděl -

Potřebuji pomoct s tímto problémem.
Při instalaci balíčku pomocí SMARTu se mi objeví tato hláška a balíčky se nenainstalují, ikdyž se stáhnou. Problém je na poslední řádce výpisu z shellu. Jak to ale obejít, či vyřešit?

díky

//
Committing transaction...
warning: rpmts_HdrFromFdno: Header V3 DSA signature: NOKEY, key ID 4efd697e
Trying to import the key de882f3f4efd697e from subkeys.pgp.net...
gpg: požaduji klíč 4EFD697E ze hkp server subkeys.pgp.net
gpg: časový limit pro server klíčů vypršel
gpg: získání dat z keyserveru se nezdařilo: chyba serveru klíčů
error: gpg failed to import keyid de882f3f4efd697e, please make sure that gpg is installed, that the keyserver subkeys.pgp.net is working and that the package /var/lib/smart/packages/x264-0.0svn20060728-1.i586.rpm has a valid signature.
error: x264-0.0svn20060728-1.i586.rpm: public key not available
//

beitlj odpověděl -

A me to hlasi tohle :

warning: rpmts_HdrFromFdno: V3 DSA signature: NOKEY, key ID 6b9d6523
Trying to import the key 3b3011b76b9d6523 from subkeys.pgp.net...
gpg: requesting key 6B9D6523 from hkp server subkeys.pgp.net
gpg: no valid OpenPGP data found.
gpg: Total number processed: 0
error: gpg failed to import keyid 3b3011b76b9d6523, please make sure that gpg is installed, that the keyserver subkeys.pgp.net is working and that the package /var/lib/smart/packages/kdeartwork3-kscreensaver-3.5.6-3.10.i586.rpm has a valid signature.
error: kdeartwork3-kscreensaver-3.5.6-3.10.i586.rpm: public key not available
Saving cache...

Poradi nekdo ?

Diky

HonzaB

beitlj odpověděl -

Tak jsem googlil az se z mysitka coudilo a prisel jsem na jednom foru na super vychytavk
u ...;-)

staci jako root zadat :

root@suse#smart config --set rpm-check-signatures=false

a nebo rucne editovat:

root@suse#vi /usr/lib/smart/distro.py

a nastavit v tomto radku

sysconf.set("rpm-check-signatures", False, weak=True)

a pak zadat :
root@suse#smart install rpmkey*

a jede to ....

HonzaB

JirkaZ odpověděl -

ale dle mého laického odhadu tak prostě vypnete kontrolu pravosti *.rpm balíčků, což se nemusí vyplatit. No, uvidíte časem. Mně vždycky pgp klíče importovat šly...

Stránky