Redakční plán pro rok 2009

Vítám všechny uživatele v novém roce 2009 a dovolím si nastínit několik změn, které proběhnou v nejbližších dnech a týdnech. K většině úprav nás navedla přímo komunita a tak se snažíme maximálně vyjít vstříc. Samozřejmě jsou vítány i nové nápady a názory.

  • Doména www.suseportal.cz přesměrována na www.opensuse.cz. Jak bylo řečeno, je opensuse.cz logičtější doména, než suseportal.cz a pokud ji máme k dispozici, proč ji nevyužít ;)
  • Vytvořeno nové fórum pro openSUSE 11.1, staré fórum bude v průběhu tohoto roku zakonzervováno a vznikne z něj FAQ. Nové fórum běží na [?:http://forum.opensuse.cz forum.opensuse.cz]. Postaveno bylo ne phpBB3 a přihlašování je řešeno skrze přihlášení na www.opensuse.cz - viz [?:http://www.opensuse.cz/projekty/forum/viewtopic.php?f=11&t=3 zde]. Chybí už jen trochu poladit vzhled.
  • Vytvořena wiki na [?:http://wiki.opensuse.cz wiki.opensuse.cz], která bude taktéž používat přihlašovací údaje z opensuse.cz. Celá wiki bude obsahovat návody a postupy podobně jako je tomu na [?:http://wiki.ubuntu.cz wiki.ubuntu.cz] či [?:http://windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-CZ/default.mspx stránkách konkurence ;)]
  • V průběhu měsíce ledna bude vytvořena stránka propagace.opensuse.cz, která bude mít podobné uspořádání jako [?:http://firefox.czilla.cz/ firefox.czilla.cz]. Tedy bude obsahovat informace o tom, co je opensuse, jaké má výhody a budou zde prezentovány zkušenosti uživatelů.
  • Do konce měsíce února se pak chystáme zprovoznit software.opensuse.cz, tedy podobné stránky [?:http://www.stahuj.cz stahuj.cz], kde si uživatelé budou moci přečíst recenze na různé linuxové aplikace a pomocí one-click technologie daný program nainstalovat.
  • Chystáme se na rozhovory s lidmi okolo openSUSE, prozatím připravíme překlad z [?:http://news.opensuse.org/category/people-of-opensuse/ news.opensuse.org] (jeden rozhovor týdně) a postupně můžeme vyzpovídat i českou pobočku SUSE, ale i aktivní uživatele tohoto portálu;)
  • A konečně pak k tomu, co bude www.opensuse.cz. Ve zkratce, denní dávka informací k ranní kávě ;) Chceme své čtenáře krátkými zprávami informovat o tom, co se děje kolem openSUSE a to ve stylu [?:http://planetsuse.org planetsuse.org] nebo [?:http://news.opensuse.org/category/weekly-news/ Weekly news]. Spojili jsme vaše blogy s hlavním obsahem, takže můžete např. napsat několik vět o aktuálním dění a doplnit ho vlastním názorem. Dále pak bude opensuse.cz sloužit jako rozcestník na výše jmenované stránky, dojde tedy k brzkým úpravám hlavního menu.

Samozřejmě naplnění wiki.opensuse.cz či software.opensuse.cz bude stát nějaký čas, proto doufáme, že nám i sobě svou aktivitou pomůžete. Pokud máte nějaké dotazy ohledně spolupráce, můžete mě kontaktovat na ICQ: 167-489-670 či mailu: jiri.veticka@gmail.com.

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

ještě přimlouval (i když to sem vlastně až tak nepatří):

když už se inspirujete u Ubuntu, zkus Jirko protlačovat i myšlenku LTS verzí u openSUSE. Vyhoví se tak vlastně oběma stranám: nedočkavcům, co jim nevadí bastly i těm, co dávají přednost stabilitě a bezchybné funkci...

Podotýkám, že se mi jedná o openSUSE, nikoliv o placenou verzi SLED (či SLES).

Pavel odpověděl -

Paráda, držím palce! Musím se přiznat, že jsem na toto fórum nerad chodil, protože se špatně sledují nepřečtené příspěvky a to odsazování bylo taky nepraktické. Teď už nebudu váhat nad výběrem distribuce, dříve jsem kvůli lepší podpoře měl trochu zaječí úmysly :)

Atilius odpověděl -

Tedy musim rict, ze cil je to smely a pokud se to vse podari, tak super!! ;)

Mel bych ted jen poznamku, s vedomim toho, ze se to teprve cele rozjizdi, ale kdyz dnes kouknu na forum.oS.cz, na www.oS.cz a na wiki, tak kazda stranka vypada jinak a je tezka orientace. Myslim, ze je velmi dulezite mit jednotnou sablonu vzhledu pro vsechny ty subdomeny, aby byla jednoducha orientace.

martinus26 odpověděl -

Nové stránky vyzerajú zaujímavo. Bolo by dobré pridať zoznam hardwaru ktorý napr v OPneSUSE nefunguje alebo tobí problémy a ten ktorý funguje bezchybne. Ja by som k problémovému hardwaru zaradil hneď moju grafiku Ati Radeon X700

JirkaZ odpověděl -

existují, například tento, tady, zde atakdále. Vše už tu a jinde bylo popsáno.

Ještě pár poznámek:

1) takové seznamy nikdy nemůžou zahrnovat celé spektrum HW a tím méně z toho nejnovějšího, protože obvykle vznikají až na základě konkrétní zkušenosti. To na rozdíl od Win kompatibility, kde se výrobci snad předhánějí v tom, aby na obalu HW bylo nějaké mrkwí logo s poznámkou "nějaká mrkew ready" apod.

2) už jsem tady taky víckrát psal (a je to k nalezení i jinde), že info o funkčnosti něčeho za nějakých podmínek by měl (tuším i dle zákona) poskytovat výrobce či prodejce. Pokud to neudělají (a to samozřejmě pravdivě a korektně), využijte možnosti vrácení nepoškozeného zboží například při nákupu přes internet. Prostě lehký nátlak, bez něhož z mnoha situací není východisko.

3) další možnost ověření je někde u známého apod. s konkrétním HW a live distribucí - to je jedna z výhod Linuxu.

4) získané poznatky je více než vhodné někde zveřejnit (třeba v databázích uvedených výše), aby se jejich množství rozrůstalo a stále aktualizovalo. To je třeba i smysl projektu Smolt, který to dělá automaticky.