První keynote openSUSE konference: Georg Greve

Na openSUSE konferenci se představí Georg Greve, jako první řečník začínající v pátek ráno. Jeho tématem bude „Svoboda ve světě ve kterém žijeme a cena a důležitost komunit a softwarové svobody“. Požádali jsme Georga, aby nám řekl něco málo o sobě a o tématu o kterém bude mluvit.

Soukromý život

Podařilo se nám jej zastihnout při úklidu domu a přípravách na ranní odjezd do Hambugru, kde bude trávit prázdniny s svojí rodinou. Georg se narodil v roce 1973 na malém ostrově Helgoland, ležícího nad severním pobřežím Německa. Zde, v samotářské komunitě, strávil prvních 8 let svého života, předtím než se odstěhoval do velkoměsta. Kde studoval biofyziku a v roce 1993 se setkal s Free softwarem. O 5 let později byl evropským řečníkem GNU projektu, psal známý sloupek „Brave GNU world“ a v roce 2001 inicializoval založení Free Software Foundation Europe. Od roku 2009 je CEO ve společnosti Kolab Systems AG. Žije se svojí ženou a svými „dvěma naprosto senzačními“ syn (dvojčaty) v sousedství Curichu.

Free software

Zeptali jsme se, o co se s námi podělí na openSUSE konferenci.

Georg:
Jsem si jistý, že každý si je vědom současných událostí kolem prosáknutí informací o Prism. Sledování toho jak se to rozvíjí, je velice zajímavé z mnoha úhlů, jak pro naši komunitu, tak pro velkou verzi komunity: celou společnost. Je ohromné sledovat jak se lidé dívají oč jde, zajímají se o to a rozčilují se nad tím. Zároveň je s podivem, že se rozčilují až teď, když mnoho z toho už bylo známo delší dobu. Pokud máte zájem o toto téma, už v minulosti jste se mohli dozvědět mnoho z veřejných zdrojů. Sice ne v s takovými detaily a takové hloubce dramatu, ale jádro nebylo skryto. Fakt, že spojené státy pokládají svoje zájmy nad ostatní, stejně jako se nestydí užít svojí sílu, znalosti a armádu pro svoje vlastní zájmy a zájmy svých korporací není žádnou novinkou. Toto se děje otevřeně už po nějako dobu.

Jos:
Když nic jiného, tak se o to lidé zajímají alespoň teď...

Georg:
Lidé jsou šokovaní, ale už pár let je pozdě. Je dobře, že jsou, ale měli bychom se ptát: Proč je horší dávat data vládě(která je může použít ve jménu korporací), než dát je přímo korporacím? A lidé dávají svá data ochotně. Dokonce i veřejný sektor je tím dotčený, jako minulý týden, kdy švédská vláda zakázala používat Google Apps ve Švédsku. Poznamenali, že nemůže být garantováno, že data zůstanou soukromá. Opravdu je to novinka? Možná bychom si měli rozmyslet naši chtivost při zkoušení nových věcí, ale dostane se naše zpráva dost daleko? Uvědomí si lidé, že problém není v chování USA?

Jos:
Neměli bychom být rozzlobení na USA?

Georg:
Spojené státy jsou svrchovaný národ a mohou dělat co chtějí, nikdo je nemůže zastavit. Správná otázka je ale o kontrole nad našimi daty. A tato kontrola (nebo její nedostatek) vyplývá ze softwaru manipulujícího s daty.

Jos:
Takže kontrola nad daty...

Georg:
Musíme ovládat ten software, ano. Jistě, to je to co jsme, Free Software komunita: tvoříme nástroje, abychom kontrolovali svoje data sami nebo tuto kontrolu přenecháváme někomu komu věříme. Musíme se naučit, že to není jen o tom vytvořit nejlepší nástroje na světě a vypustit jen ven. Musíme vypracovat profesionální ekosystém okolo těchto technologií, abychom se ujistili, že to co vytvoříme bude dostupné, přístupné a zábavné pro lidi. Musíme zacílit a dosáhnout té části společnosti, která to nemůže udělat sama, ti kdo nejsou geekové. Geekové se mohou ochránit sami – jistě. Ale pokud jsme spokojeni s tím, že odepřeme tuto schopnost obrany těm 98% lidí, kdo nemají schopnost a vědomosti tak učinit sami.

Jos:
Tvojí zprávou je, že musíme komunikovat více o našem softwaru?

Georg:
Musíme více vycházet, musíme se stát více profesionálními. Více vyspělí ve způsobu jak šíříme technologie do světa. Některé společnosti to již dělají, ale stále to není dostačující. Musíme to dělat více aktivně a budovat více porozumění v některých Free Software komunitách o tom, jak důležitou roli společnosti hrají v přinášení svobody mezi uživatelé. Nakonec je to o zlepšování ekosystému poskytování svobody lidem. A to všemi způsoby, včetně ekonomiky, aby si mohli dovolit převzít kontrolu nad vlastními daty.

Nakonec je to o vytváření světa, ve kterém bych chtěl žít, a pracovat s ostatními na tom dostat nás tam.

V tomto momentě se dvojčata rozhodla zmařit naši konverzaci, objevila nový a inovativní způsob, jak se vymáchat v nějaké kaluži. Vytváření nového světa, zatímco se staráte o dětí, není určitě jednoduché. Ale Georg na tom pracuje. Rozhodl se přidat ke Kolab Systems AG protože: „Groupware je poslední pilíř Free Softwaru, který se potřebuje stát všudypřítomný, před tím, než se může Free a Open stát volbou pro korporace a korporátní desktop“. Za 4 týdny uslyšíme o tom, jak se to stane. V Thessalonki začíná 18. července registrace a zahajovací párty! Pokud jste se ještě neregistrovali, tak byste tak měli učinit co nejdříve. Samozřejmě plánujeme živé přenosy mnoha přednášek. Ale nic se nevyrovná tomu být tam. Takže pokud chcete navštivte openSUSE konferenci!

Autor: Neznámý

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.