Proč nepoužívám GNOME

GNOME - logoTímto článkem nechci vyvolat flame, ale jen uvést mé konkrétní důvody, proč nemohu používat desktopové prostředí GNOME ač jsem se o to pokoušel.

GNOME (v současnosti verze 2.26) jako takové se mi celkem líbí, a to zvláště v novém Ubuntu 9.04 a z něho vycházející distribuce Linux Mint 7, a ani jinak proti GNOME nic nemám, je stabilní, jednoduché, přehledné, účelné,.... až na pár pro mě důležitých drobností. Takže dál používám KDE ve verzi 4.2 i přes jeho prozatimní občasné problémy, úlety a nedodělky.

1. Možnosti maximalizace oken

Od pradávna to v KDE funguje tak, že když kliknu na maximalizační tlačítko pravým tlačítkem myši, okno se maximalizuje pouze vodorovně (toto pravda využívám minimálně) a když na maximalizační tlačítko kliknu kolečkem (prostředním tlačítkem) myši, okno se maximalizuje pouze svisle (toto používám poměrně často). Nic takového GNOME neumí, což nechápu, kdysi jsem si myslel, že je to v linuxových prostředích standardem. Bez tohoto bych se v nejhorším obešel, ale je to maximálně návyková a hlavně efektivní a příjemná záležitost. Tato funkcionalita se v GNOME objeví až po zapnutí Compizu, ovšem zde je nutno splnit podmínku 3D podpory, k níž návod mám zde. Co funguje jak v GNOME, tak ve KDE, je plná maximalizace okna pomocí dvojkliku na titulkový pruh okna (dekoraci). Pravda, jak ve KDE tak i v GNOME toto lze přenastavit na spoustu jiných voleb, včetně např. pouze svislé maximalizace.

2. Výchozí poloha oken

Přímo v nastavení KDE si můžu nastavit, že chci všechna okna otevírat ve středu obrazovky, inteligentně, náhodně, v kaskádě, atd. Přímo v GNOME tato možnost překvapivě chybí (alespoň jsem ji tedy ani důkladným pátráním nenašel). Situaci opět zachraňuje Compiz, ovšem opět za předpokládu zapnutí 3D podpory.

3. Poloha a velikost okna

Tento bod velmi úzce souvisí s bodem 2, ale uvádím ho samostatně. Zde musím GNOME pochválit, že si pamatuje u jednotlivých oken jejich velikost a polohu, je na tom tedy zhruba stejně jako Windows, a na první pohled lépe než KDE. Toto KDE umí až po nastavení. Jenže zas až tak růžové to s GNOME také není. Zatímco v předchozích případech Compiz na GNOME situaci zachraňoval, tentokrát ji komplikuje. Např. u aplikace QJackCtl (viz následující obrázek), což je grafická nádstavba nízkolatenčního zvukového serveru Jack, dochází po každém jeho spuštění k posunu všech jeho otevřených oken o výšku dekorace (titulkového pruhu) dolů oproti předchozímu stavu. Takže po několika spuštěních bez úpravy polohy se okna ocitnou zcela mimo obrazovku. GNOME trochu omlouvá to, že tato aplikace není postavena na GTK, ale na Qt. Každopádně KDE takovéhle problémy s GTK aplikacemi nemá (má samozřejmě zase jiné).

QJackCtl

KDE toto řeší lépe. Neposlušné programy lze "umravnit" a vynutit jejich polohu a velikost speciálním nastavením okna, jehož postup uvádím v článku zde. A to je volba, bez které na Linuxu neumím a nechci žít. Toto lze dokonce nastavit i v GNOME, ale když jsem ten hardcore postup viděl, tak jsem si pomyslel, že si určitě dělají srandu. Co lze v KDE vyřešit pomocí několika kliknutí, na to aby si člověk v GNOME napsal stránkový skript. Postup uvedený zde je sice psán pro Ubuntu, ale bude fungovat v jakékoli distribuci. Hlavně, že vývojářský tým GNOME (podle toho, co jsem o tom v poslední době četl) má v úmyslu pro verzi 3 okopírovat Plasmu z KDE. Radši by měli okopírovat to dobré z jeho správy oken.

4. Ostatní "drobnůstky"

Krusader vs. Gnome Commander.

Gnome Commander je stejně dobrý jako Total Commander z prostředí Windows. Tím to také končí. Kam se oba dohromady hrabou na Krusader. Alespoň, že Gnome Commander umí záložky (oblíbené složky). Ale neumí zobrazit adresářový strom, Krusader ano:

krusader-strom

... neumí analyzovat velikost souborů, Krusader ano:

krusader-obsazeni

... a hlavně neumí pracovat v panelech (záložkách) jako např. Firefox - viz obrázek, tzn. mít v každém z obou panelů otevřeno více složek najednou a jen se mezi nimi přepínat. Bez stromu a analyzátoru využití disku se v Krusaderu obejdu, ale bez tohoto ne.

krusader-panely

... a samozřejmě Krusader umí spoustu dalších příjemných drobnůstek pomocí zásuvných modulů (stejně jako Gnome Commander).

K3b vs. Brasero

Brasero je bezesporu velmi dobrý program na vypalování, ale tolik věcí jako K3b neumí. K3b oproti klasickému vypalování a kopírování CD, DVD a ISO souborů zvládá i ripování hudebních CD a video DVD a spoustu dalších věcí, nepotřebujete tedy další úzce zaměřený software:

k3b-projekty

Dolphin vs. Nautilus

Nautilus z GNOME opět splňuje základní požadavky na správu souborů, umí oblíbené položky, umí zobrazit stromovou strukturu, náhled, ale ne vše najednou. Dolphin z KDE umí toto všechno současně plus spoustu věcí k tomu. Např. dva panely, náhled souboru, označování více souborů jednoduchým klikáním bez nutnosti držet klávesu CTRL, lišta umístění je jednak editovatelná (jako v Nautilu), ale umí i přímý přechod do jiné složky v některé z nadřazených složek:

Dolphin

Ostatní postřehy

GNOME umožňuje uživatelské nastavení barev pouze pro 8 prvků oken. Ve KDE lze nastavit barvu naprosto všech prvků oken.

GNOME nemá žádný grafický nástroj pro nastavení zavaděče GRUB. Přímo v nastavení KDE takový nástroj je. Samozřejmě v distribuci openSUSE to naštěstí jak v GNOME, tak v KDE, řeší YaST, jiné distribuce (např. Ubuntu, Linux Mint) se v GNOME musí spolehnout na otrockou úpravu souboru /boot/grub/menu.lst.

Pulse Audio v GNOME - kapitola sama pro sebe...

Nelíbí se mi logo GNOME. Ťápota mě neoslovuje :-)

Závěr

Aby to nevypadalo tak černě, tak rovnou říkám, že nebýt mizerné správy oken, klidně bych GNOME používal, ale taky si říkám, proč bych to měl dělat, když jsem zvyklý na KDE, kde to všechno funguje už dávno? Dal jsem GNOME několik dnů šanci, snažil jsem se najít si nástroje a projít všemožná nastavení, ale evidentně to není nic pro mě.

Autor: Aidamos

Komentáře

Ilfirin odpověděl -

Táák a ani nit suchou ;-)

1:
Nikdy mě nenapadlo to potřebovat, ale teď když se zamýšlím.. svislou maximalizaci si opravdu občas ručně dělám.

2:
Asi bych to musel vidět, ale nějak mě nenapadá přínos.

3:
Narozdíl od bodu 2 (imho) je přínos zřejmý. Akorát.. Gnome neomlouvá nic. Je Titulek okna - spravovaný správcem oken, a obsah okna. Obsah okna může být klidně Motif, Win32api, vnc někam pryč, zkrátka to nehraje, resp. nesmí hrát, roli.

4:
Jak víme, vše je o potřebách. Já zas nemám moc v lásce KDE, protože mi na mnoha místech přijde strašně přeplácaný a překombinovaný a přefičurovaný. Tohle je samozřejmě na flame, ale Krusader je jeden z těch případů. Jsem rád, že Gnome-Commander si nehraje na žádný zázrak, ale jenom "dělá gui" Midnight Commanderovi. Pravda, fičurky jako strom být mohli (osobně teda nepoužívám, ale chápu, že nekteří, zvláště bývalý uživatelé Xtree, to vyžadují).
K analyzaci velikosti - externě (ono Krusader to také afaik nemá přímo v sobě) skrz baobab, který myslím plně vyhovuje.
Taby - Čéče, těm jsem také nikdy pořádně nepřišel a chuť, aaale, uznávám, že tohle by měl umět.

K3b vs Brasero
A tady opět narážíme na onen spor. Zatímco K3b se snaží být Nero pro Linux aneb s.. se do všeho. Brasero mě doslova okouzlilo otázkou "tak co budeme pálit?". Ano, je to jen vypalovací a kopírovací nástroj a já osobně jsem za to rád, protože si opravdu myslím, že víc vypalovací program dělat nemá. Ripování audioCD rád nechám na přehrávači muziky, co mi to rovnou zaindexuje i do knihovny.. ripování DVD rád jemně dolaďuji (vyhazování nepotřebných stop) apod..
Zdá já musím upřednostit mnohem větší přehlednost a jednoduchost Brasera.

Ostatní:
Mě 8 barviček přijde až až, je to pracovní prostředí, ne omalovánky
Nastavení Grub. Opět, mám rád když každá dělá svoji práci. Tohle by měla být práce distribučních nástrojů, ne práce pracovního prostředí.
Ale.. je to opět o rozdíli přístupů. Jestli se KDE pokouší být "vlastní distribucí" aneb "stačí pustit KDE nad jádrem a máte desktop" určitě nic proti, právě naopak.

Pulse Audio - Hele mezitím jsem něco četl. Je opravdu geniální a skvělé a jednou to bude bomba, takže i KDE to vsákne.
Ano, použil jsem slovo "bude", protože není dnes a asi nebude ani zítra :-(. A ani pozítří...
Takže je to zase o tom, nechat krvácet uživatele. To ale "KDE" bude "Gnome" těžko vyčítat ;-).

Závěr:
Moc pěkné čtení. Jak jsem to tak rozebíral, tak je to opravdu o tom rozdílu přístupů. Mě například ten screenshot Dolphinu "děsí" svojí složitostí, ale tobě se líbí, že máš takřka cokoliv po ruce.
O čem se nelze hádat je ta správa oken. S mnoha virtuálnímy a občas i fyzíckými desktopy, je to vlastnost, co tu dávno měla být. Zvláště když se Gnome tolik inspiruje u Maca, kde to také je.

Aidamos odpověděl -

8 barev je málo. Někomu to stačí, a přiznávám, že v KDE 4.x lze nastavit tolik barev, že pak člověk ani neví, co to vlastně je, a jak to pak bude vypadat. Nicméně se do toho člověk nemusí nutně hrabat a lze změnit v případě potřeby jen základní věci. To by si pak Ra100 nemusel stěžovat v článku o Sonaru na nečitelné modré odkazy na černém pozadí a mohl by si jejich barvu sám změnit.

ra100 odpověděl -

"GNOME nemá žádný grafický nástroj pro nastavení zavaděče GRUB. Přímo v nastavení KDE takový nástroj je. Samozřejmě v distribuci openSUSE to naštěstí jak v GNOME, tak v KDE, řeší YaST, jiné distribuce (např. Ubuntu, Linux Mint) se v GNOME musí spolehnout na otrockou úpravu souboru /boot/grub/menu.lst."

Existuje graficky nastroj. Vola sa StartUp Manager.
Ako napriklad aj existuje nastroj boot-up manager, ktorym vypinas-zapinas potrebne sluzby (ako ma YaST)

Aidamos odpověděl -

Jo, ten StartUp Manager v Ubuntu znám. Ale umí toho minimum. Vlastně víceméně pouze nastavit výchozí sekci a čas (téma nepočítám). Ale neumí přejmenovávat, měnit pořadí a přidávat, případně mazat další sekce. YaST i nástroj v KDE (např. v Kubuntu) to umí.

Aidamos odpověděl -

Tedy na to, že jsi jen kolemjdoucí, tak jsi mě teď zcela umlátil argumenty, že se nezmůžu na slovo...

nesnera odpověděl -

díky za inspiraci - vertikální maximalizaci určitě uživím.
Bod 2 mne vyprovokoval k dotazu - lze v KDE řešit uspořádání již otevřených oken? Je to jedna z věcí, po které se mi z M$ časů stýská ;?( Někde mi doporučili Wumwum, ale na první pokus jsem to nerozjel a raději bych něco nativního ;?)

JirkaZ odpověděl -

vadí snad vůbec nejvíc "maličkost" - totiž chronicky tragická správa ikon na ploše (nemožnost hromadného nastavení velikosti, zarovnávání do mřížky pouze v jedné ose). Nechápu, proč vývojáři tyto triviální vlastnosti neopraví/nedoplní, v požadavcích se to objevuje už dávno.

Jinak je nutné uznat, že pro BFU není Gnome až tak k zahození a třeba Ubuntu s ním vypadá graficky tradičně velmi hezky...

Bhujanga odpověděl -

Chcel by som len dodat (ospravedlnujem sa ak to tu uz bolo pisane) nieco ohladom vertikalneho a horizontalneho maximalizovania okna v GNOME.
GNOME standardne pouziva Metacity window manager. Vertikalna a horizontalna maximalizacia sa da pre Metacity nadstavit v konfiguracnom systeme GConf. Otvorte GConf editor. Najdite adresar /apps/metacity/general. V nom sa nachadzaju okrem inych aj kluce

action_double_click_titlebar
action_middle_click_titlebar
action_right_click_titlebar

Mozne hodnoty tychto klucov su podla ich dlheho popisu nasledujuce:

toggle_shade - rozbali resp. zabali okno
toggle_maximize - maximalizuje alebo zrusi maximalizaciu okna
toggle_maximize_horizontally - maximalizuje okno v horizontalnom smere a naopak
toggle_maximize_vertically - maximalizuje okno vo vertikalnom smere a naopak
minimize - minimalizuje okno
shade - zabali okno nahor
menu - zobrazi menu
lower - posle okno na pozadie
none - ziadna akcia

Ak napriklad chcete strednym tlacidlom mysi maximalizovat okno vo vertikalnom smere, priradte klucu action_middle_click_titlebar hodnotu toggle_maximize_vertically. Po kliknuti strednym tlacidlom mysi sa okno maximalizuje v danom smere a po dalsom kliknuti tym istym tlacidlom nadobudne svoj povodny rozmer v danom smere.

V konfiguracnom systeme GConf sa v suvislosti s Metacity okrem ineho daju nadstavovat este rozne klavesove skratky bud pre prednadstavene akcie alebo pre akcie (prikazy) ktore si mozete nadefinovat sami. Vlastnych akcii je mozne nadstavit (asi) maximalne 12.

Uzivatelom GNOME vo volnom case, alebo v pripade potreby doporucujem poprezerat si popisy roznych klucov pre rozne (alebo konkretne) aplikacie a sluzby. Da sa tam nadstavit vela dobrych veci. ;-)

Aidamos odpověděl -

No to je teda krása! Už jenom kvůli tomuhle budou lidi z KDE a hlavně z Windows houfně migrovat na Linux s GNOME...

(Omlouvám se za ironii a jinak chválím hezký návod pro hračičky).

xhc odpověděl -

tak dobre napisem to aj tu :-) miestami budem velmi neprijemny ale berte to s rezervou :-)

ja konkretne nemozem prejst na gnome (i napriek tomu ze s gnome som zacinal a bol v nom vyse roka a to som bol uplny zaciatocnik takze som o dalsich prostrediach nemal sajnu) pretoze ked sa teraz po tom vsetkom pozriem na gnome tak ma to strasne irituje.. je to strasne skarede prostredie ktore mi doteraz pripomina ubuntu (nim som zacinal) - africke slovo - z toho nie som daleko pri chudobe - a to aj vystihuje - okliestene odporne skarede prostredie bez akehokolvek schopneho moderneho vzhladu... vykon? ten vidim v KDE 3.5.10 bez debaty a 4.3 sa velmi rychlo blizi, pomaly presvihne svojho predchodcu.. KDE 4.0.1 -od tejto verzie som ho mal ako volbu..od 4.2.0 som 3-ku poslal do vecnych lovist...prechadzam vyvojom KDE az do dnesneho dna a preto viem o com hovorim... káčko - v nom som sa proste našiel na plnych 100% .. tot vse pratele..

http://drhc.badongo.com
http://ilusoria-yhwh.webovka.eu