OpenSUSE 13.1 a zlomení zlého kouzla (snad)

Mojí nejhorší noční můrou po celá léta - jankovité, loterie, které zařízení použít, někdy chodilo, někdy ne, bylo potřeba nedýchat a modlit se k alespoň k Perunovi a nemračit se u počítače - prostě skype.

Dokud jsem to používal sám, dalo se to vydržet - a raději jsem se tomu vyhýbal. Ale když moje žena začala intenzívně využívat, začal problém. No, on byl i další problém: byl jsem nucen koupit skype premium pro neomezené volání v rámci pevné sítě - a kucí z M$ tu službu vyřešili pouhý 16. den po zaplacení. A potom už to bylo jenom na mně - "jak to, že to zase nechodí", "ten tvůj linux je na ....." a tak dále.

A tak nezbylo, než to zkusit nějak zlomit. Za tím účelem jsem zároveň vzal nejnovější verzi, na ni hodil kodeky a nainštaloval skype ... obvyklá tragédie. Tedy vlastně ne - bylo to ještě horší - nešlo to vůbec, jen příležitostně to bručelo. A tak jsem u strejdy gůgla zjistil, že skype má s OpenSUSE 13.1 (vlastně s pulseaudio 4) nějaký problém. Ale jinak OpenSUSE 13.1 chodilo celkem slušně, m.j. pulseaudio pod sebou schovalo obvyklou hromadů zařízení. Ovšem na adrese http://community.skype.com/t5/Linux/Crackling-and-unusable-sound-with-pu... bylo zaklínadlo, které pomohlo - a dokonce to začalo chodit nad očekávání dobře.

Jádrem řešení je spuštění skypu upraveným příkazem. Ale je potřeba zajistit, aby se to vždy spustilo takto. To lze zajistit spuštěním ze skriptu, který se spustí při spuštění prostředí. A tak návod (předpokládám, že na ploše se zobrazuje "pohled na složku"):
1) V yastu nastavím zvukovku spustím pulseaudio.
2) Kliknu pravým čudlíkem myši na ploše -> vytvorit nový -> odkaz na aplikaci -> ... aplikaci pojmenuji skype a na kartě aplikace do řádku příkaz napíšu (přenesu myší...):
PULSE_LATENCY_MSEC=30 skype
3) Tím se v adresáři ~/Desktop vytvoří soubor skype.desktop a ten se přemístí do adresáře ~/.kde4/Autostart například z konsole příkazem:
cp ~/Desktop/skype.desktop ~/.kde4/Autostart
4) Dále je nutno, pokud skype běží, ukončit ho - nesmí zůstat při ukončení relace.
5) Potom je potřeba zajistit, aby se skype nespouštělo relací, ale aby se skype vždy spustilo z uvedeného souboru. Takže: Alt F2 -> systemsettings -> administrace systému -> spuštění a ukončení -> správa sezení -> při přihlášení ... a tam se zaklikne "obnovit ručně uloženou relaci".
5) A nakonec se z relace odhlásím a znovu přihlásím. V nastavítkách skypu je v seznamu zařízení jediné zařízení - pulseaudio a skype běží bez problémů.

Autor: jik