OpenFate

Aneb Feature request pro VIP. Nejen bugzilla je místo, kde lze navrhovat a hlasovat pro změny v OpenSUSE. Mnohem zajímavější místo je OpenFate. Má ale velkou nevýhodu. Je jen pro VIP, což jsou Community Members. Náš klasický Novellí účet stačí jen na hlasování a komentování. Nicméně to většinou bohatě stačí.

Jelikož ty nejzajímavější věci již někdo navrhl.
V rámci vaší osvěty a a získávání hlasů v tomto blogu nadhodím některé věci, pro které jsem hlasoval a uvedu proč. V OpenFate je zajímavostí o dost více, tohle jej na co jsem jí narazil.
Po přihlášení se vlevo nahoře můžete hlasovat najetím na políčko score, objeví se tlačítka.
V případě vysokého zájmu můžete přidat komentář nebo se zařadit mezi "Interested Person". Oboje věci je ale potřeba potvrdit nebezpečně vypadající hláškou o změně Feature.

#305296: Easy Way to Disable Beagle Completely During Installation
Proti Beaglu nic nemám ba naopak. Ale možnost jej při instalaci vyloučit zuniverzální distro a otevře mu cestu snadné instalace na slabší stroje např. netbooky.

#305634: Debian-like dist-upgrade live system full version upgrade
Možnost snadno upgradovat OpenSUSE na další verzi citelně chybí. Ač tato vlastnost je již v roadmapě k 11.2, stejnak je dobré dát vědět, že máte zájem.

#120340: Run download and install in parallel
Urychlení instalace balíčků tím, že po dokončení stažení jednoho balíčku se ihned začne instalovat, zatímco se paralelně začne stahovat další. Moc chytrý nápad.

#306006: btrfs in openSUSE
Hlasoval jsem, jelikož chci být zadobře se zadavatelem, Markem Stopkou :-D. O brtfs se mluví jako o mainstreamovém Linuxovém filesystému budoucnosti. Je-li tomu tak, OpenSUSE by se na to mělo připravit co nejdříve, včetně Yast modulů atd.

#305493: Look at plymouth for splash during boot
Plymouth úzce souvisí s další novinkou kernel mode-settings , tedy, že ovladač grafiky může nahodit již jádro, ne X a poté hezký animovaný grafický zavaděč může plynule přejít do přihlašovací obrazovky (youtube). Je to jen efekt, ale velmi pěkný.

#305148: Automatic Compiling of Kernel Modules
Aby se po aktualizaci jádra mohli nějakou automatickou cestou aktualizovat i ručně přidané jaderné moduly. Viz třeba VirtualBox.

#305694: Separate Desktop / Server Kernels
OpenSUSE má teď jeden kernel pro všechno. Optimalizace zvlášť pro desktop a server by byly dost fajn.

#120326: Resume download
Navázat stahování balíčků, pokud bylo přerušeno. Sice dnes s rychlými připojeními to není nějak zásadní problém, ale je to jistojistě výhoda. V diskuzi se již Jiří Šrain vyjádřil (#11) , že ke stahování se využívá Curl, který toto umí, tak to nebude zas tak moc práce. Tedy proč ne?

#300758: Show orphaned packages
Jediná věc, kde jsem hlasoval proti. Rpmorphan, jež je dáván za vzor mi totiž chtěl při pokusu odinstalovat libdvdnav a libdvdcss. Představa, jak toto udělá začátečníkům a ty pak pln zlosti vlítnou do fóra, co je to za distro, že si v klidu v rámci úklidu odinstaluje knihovny pro přehrávání DVD, se mi ani trochu nezamlouvá. Můj komentář můžete najít pod #14

#302311: Handle Bluetooth network in Networkmanager
Jelikož Vodafone nedávno dával internet v mobilu zdarma a jelikož se připojení z mobilu stále rozšiřuje, mít možnost se snadno notebookem pře mobil s bluetooth připojit by bylo fajn.

#303678: New yast module - LIRC configuration
Možnost konfigurovat LIRC neboli infračervené dálkové ovládání přes Yast. Hlasoval jsem pro, protože já bych nejradši všechno konfiguroval přes Yast (páč si myslím, že od toho je).

#303873: Reducing pop ups during installation
Omezení ptaní se na licence při instalaci. Je k tomu i hezký screenshot jak by to mohlo vypadat a moc se mi to líbí.

#305888: Disable PulseAudio by default
A nakonec moje nej-nej-nej-nejoblíbenější. Do pekla s Pulse Audio! Nepředpokládám, že by to prošlo, ale představa volby Pulse ano/ne mě naplňuje blahem. Tohle mi splnit a nosím SUSE opět na rukou. Komentoval jsem #27.

Tak, to je vše. Máte-li nalezené další zajímavé fičury pro hlasování, dejte do diskuze, rád dám hlas pro "každou špatnost".

Autor: Ilfirin

Komentáře

ra100 odpověděl -

Ilfirin odpověděl -

Dovolil jsem si upravit text na odkazy.
No, jdu hlasovat...

Jen drobná diskuze
MSI For Linux
- Vůbec nevím, co si mám pod tím představit. Kompletní sada včetně závislostí? No, být to uděláno dobře, bude to skvělá možnost pro backporty... jednoznačně pro (ať je to cokoliv)
Web Browser
- Tohle se mi nezdá. Jak padlo v diskuzi, to už můžu chtít i IM a muziku a ... a to vede k Live distribuci, což instalační DVD není.
Boot 5 vteřin
- Zajímavý návrh :-D. Skoro se mi chce přidat i instalaci do 10 vteřin a automatickou telepatickou konfiguraci. Nicméně zlepšovat se dá vždycky, taakže, můj hlas to má, ač 5 vteřin neočekávám.
Balíčci
Moc nerozumím požadavku nad stažení balíčků před instalací. Respektive nerozumím výhodám.

Spíš bych toužil po apt chování, aby bylo možno někde nastavit, aby všechny stažené balíčky zůstali na disku. Tato cache by pak šla vzít a použít jako repozitář někde jinde a tak rychle překlopit velké množství softwaru. S možností "install all" by se pak usnadnilo dost věcí, na které se nejeden člověk ptal v diskuzi (jak stáhnout balíček i se závislostmi a přenést jej na offline počítač).
Bohužel, nejsem VIP, takže si tenhle požadavek nemohu zadat :-(