O otevřenémSUSE od SUSE

Děkujeme vám za návštěvu společnosti SUSE LINUX, s.r.o. A pro všechny, kteří nemohli 24.5. přijít tu máme ještě jeden článek o akci otevřenéSUSE. Tentokrát trošku podrobnější a s bohatějším obrazovým doprovodem. Pokud se zajímáte o výsledky korespondenční soutěže a o zadání i řešení úkolů, navštivte stránky společnosti.
Vaši vývojáři SUSE



openSUSE

Ve čtvrtek 24. května od 15:00 hodin proběhla ve společnosti SUSE LINUX s.r.o. akce "otevřenéSUSE". Kdo se úspěšně dostal na ulici Lihovarská, byl přivítán chameleoním bannerem.

příprava banneru

Příchod účastníků probíhal v nepravidelných intervalech během celého odpoledne — poslední přišli až kolem šesté hodiny — a tak byli všichni routováni do zasedací místnosti (dočasně přeměněné na malou výstavku různých — ať již obstarožních či moderních — kusů HW). Z místnosti se po dosažení uspokojivého počtu osob či po delším časovém intervalu expedovaly skupinky zájemců s přibaleným průvodcem na round-trip po celém pracovišti SUSE, čítajícím dvě podlaží budovy.

první hlouček v zasedačce

Jako první si zažili účastníci malé slovní intro, při němž se dověděli co všechno je třeba k vývoji Linuxové distribuce a na co všechno se během návštěvy podívají.

intro

Následovaly popořadě jednotlivé místnosti, zhruba odpovídající jednotlivým týmům (podle velikosti týmů okupují některé z nich dvě místnosti, jinde se zase týmy o místnost dělí).

Když to funguje, zdokumentuj to! Když ne, zdokumentuj to 2x!

První navštívenou kanceláří byla místnost dokumentačního týmu, který se podílí na psaní dokumentace pro produkty SUSE a lokalizaci. Jako všechny týmy, i tento tým je mezinárodní a v Praze se vyskytuje pouze jeho část. Dokumentace se píše v novdoc, redukované verzi docbooku.

Zde byla položena první otázka na návštěvníky. Ten, kdo uhodl odpověď nebo byl správné odpovědi nejblíže dostal nálepku. Mezi vtipné otázky patřilo např.

  • Kolik typografických bodů má cicero?"
  • Co nebo kdo je v typografii parchant?

Potřebujete něco vyYaSTnit?

Po nejmenší kanceláři následovala kancelář největší — YaST tým. V YaST týmu se upravuje a vyvíjí oblíbený nástroj pro správu balíků a konfiguraci (HW, SW) SUSE LINUXU — YaST. Program nabízí jak grafické tak i textové rozhraní, včetně ovládání z příkazové řádky a možnosti skriptování. Účastníci se zajímali o zmíněné CLI, pouštěli se do diskuzí a ptali se na další vývoj nástroje YaST.

Yastárna

Někteří členové týmu jsou Linuxem tak posedlí, že jim až kouká z očí:

posedlost-detail

Mezi otázky patřilo:

  • Co znamená zkratka YaST?
  • Kolik konfiguračních modulů má YaST na openSUSE 10.2?

Když to nejde zabalit, musí se to zabalit!

Po Yastárně následovala balíkárna, tedy balicí tým, ehm... pardon... prostě balíkáři. Tým se stará o integraci a funkčnost jednotlivých kusů systému, mezi což patří jak vytváření balíků, tak jejich údržba, oprava chyb a propagace oprav zpět do mainstreamu. V současné době jsou některé balíky přesunovány do openSUSE Build Service, kde se na jejich vývoji může přímo podílet komunita. Návštěvníci se zajímali o možnost použít repozitáře balíků přímo z Build Servisu. I zde byla položena nějaká otázka, například:

hádanka

Pro procvičení: dokážete tohle redukovat na jeden řádek při zachování použité techniky?

balíkárna

Mrtvej bug... (... je dobrá feature)

Další kanceláří bylo sídlo české poloviny L3 týmu

bug or feature

L3 se stará o placenou podporu na úrovni zdrojového kódu (engineering support). Jelikož ve společnosti Novell/SUSE je podpora rozdělena podle úrovně věcí kterými se zabývá, do vrstev (level), je engineering support jakožto poslední stupeň podpory level 3. L3 se zabývá hledáním chyb ve zdrojovém kódu, jejich opravou (případně ve spolupráci s dalšími vývojáři) a poskytováním opravných balíčků zákazníkům.

Mezi otázky patřilo:

  • Jaké ladící nástroje se v L3 používají nejčastěji?
  • Jaké pocity má člověk v L3, když mu testovací počítač spadne na Kernel Oops?

L3

Všichni pracují. I když tu zrovna nikdo není.

Za příštími dveřmi se o kancelář dělí dva týmy: Labs a Desktop. Vývojáři Labs se zabývají opravováním chyb, výzkumem a vývojem základních částí Linuxu jako je kernel, glibc nebo gcc. Např. zde vznikly a dále se vyvíjejí projekty jako ALSA, software suspend, gcc pro 64-bit PC a podobně. Diskuse se členy týmu Labs se většinou týkala problémů uživatelů se svým HW, např. wi-fi karty.

  • Kolik řádků ručně psaného kódu má kernel?

Labs

V rámci dne otevřenéSUSE se také vyhodnocovala korespondenční soutěž (viz zde) pořádaná členy Labs týmu. Na nejúspěšnější řešitele
čekaly zajímavé ceny a pochopitelně možnost podiskutovat přímo s autory jednotlivých úloh.

Desktop tým má v Praze jen dva členy a věnuje se OpenOffice.org a KDE. Na přetřes přišlo i používání 3D efektů v KDE.

  • Co znamená "K" v KDE?

Po návštěvě Labs se skupinka přesunula do vývojářské serverovny, suverénně nejchladnější místnosti v SUSE.

teplota v serverovně

  • Kolik BogoMIPS mají všechny stroje ve vývojářské serverovně dohromady?

Kde jsi broučku?

Následoval přesun do 5. patra, kde se konala návštěva QA týmu návštěva QA (Questions and Answers — eee, Quality Assurance), které se kromě otázek ohledně kvality stará také o zajištění její odpovídající úrovně. Jak? Samozřejmě testováním. A dalším testováním. A dalším ... A dalším ... A když toho není dost, tak třeba ještě věcmi týkajícími se získáváním LSB certifikace pro SLES, ... a vzhledem k tomu, že SLES je k dispozici na sedmi platformách (uhodněte kterých)... tak se zabývají ještě dalším testováním. A reportováním nalezených problémů.

  • Jaký programovací jazyk preferuje většina lidí v QA na automatizaci testů?
  • Jak dlouho běží všechny testy z LTP na běžném počítači?

QA

SLEPOS

POSlední tým se stará o výrobu a údržbu NLPOS a SLEPOS, úzce související s tzv. Point Of Sale což je z hlediska koncového spotřebitele systém pro pokladní terminály, z hlediska SUSE pak upravený SLES umožňující firmám nabízejícím tyto terminály jejich přípravu (základním prvkem systému je server, poskytující kompletní image pro terminály. Image se skládá z OS a ze zákaznické aplikace zajišťující samotnou pokladní činnost). Místnost SLEPOS týmu je celkem zaplněna HW.

POS

  • Kolik dohromady váží HW, který zde máme?
  • Co je to Kiwi?

Prohlídka byla ukončena v relaxační místnosti. K dispozici bylo občerstvení, podle počtu správně zodpovězených otázek se rozdala openSUSE trička (mimochodem, pokud po nějakém toužíte, můžete si je koupit na zde) a jako protihodnotu byli návštěvníci požádáni o vyplnění dotazníčku a upozorněni na to, že SUSE LINUX s.r.o. má otevřené nějaké pracovní pozice.

počítání nálepek
dotazníček

Na úplný závěr se hrály zápasy ve stolním fotbale. Ze začátku byl rozběh poněkud váhavý a ač dopadl první match dosti bledě (FC SUSE Libeň X návštěvníci 0:10), odveta se naštěstí relativně povedla a v pozdějších hodinách se již zábava rozproudila.

openSUSE
match

Z pohledu SUSE se jednalo o vydařenou akci, doufáme že tomu tak bylo i ze strany návštěvníků a z na papíře odevzdaných reakcí, a snad i z případné diskuze pod článkem, si odneseme nějaké ponaučení a třeba to příště bude ještě lepší!

SUSE LINUX s.r.o.

Autor: suse

Komentáře

m4r3k odpověděl -

Tak Documentation jsem myslím taky odfiltroval, ale nejsem si už jistý.. Ach ta skleróza :-( Použil jsem jádro linux-2.6.21-10, z OpenSUSE Factory, tam budou asi nějaké patche, takže rozdíly můžou být způsobeny i tímto. Nicméně děkuji za informaci.