Nový projekt - vyhledávání a jednoduchá instalace

Jedním z problémů uživatelů SUSE je vyhledávání softwaru. Balíčkovací systém zjednodušuje instalaci softwaru, ale vyhledávání balíčků, které nejsou v oficiálních repozitářích může být problematické.

Hlavní repozitáře openSUSE jsou poměrně velké s přibližně 22 tisíci podporovaných balíčků. I tak je však mnoho balíčků, které nemohou být v repozitářích openSUSE, např. z právních důvodů, nebo se nachází v jiných repozitářích. Vyhledávání takovýchto balíčků však může být problematické, hlavně pro nové uživatele.

Projekt openSUSE nastartoval vývoj [?:http://en.opensuse.org/Software_Portal softwarového portálu] pro zlepšení vyhledávání a instalaci softwaru. Současný návrh trošku připomíná [?:http://en.wikipedia.org/wiki/Click'N'Run Click´n Run] od Linspire.

Benjamin Weber, tvůrce vyhledávacího systému [?uvnitr:uzitecny_pomocnik_webpin Webpin] mezitím připravil [?:http://benjiweber.co.uk/installdemo demo stránku] s příklady, které si můžete zkusit nainstalovat.

Pro správné fungování je potřeba nainstalovat balíček [?:http://benjiweber.co.uk/mp/yast2-mpp-0.0-0.suse102.noarch.rpm yast2-metapackage-package] podle instrukcí na stránce. Po úspěšné instalaci budete schopni kliknout a instalovat software. V příští verzi openSUSE by měl být tento balíček automaticky integrován.

Rovněž jsou na [?:http://benjiweber.co.uk:8080/webpin/index-test.jsp testovací stránce vyhledávání] generovány "Install Now" linky a měly by pracovat stejným způsobem.

V budoucnu by celý projekt mohl vypadat [?:http://linux01.gwdg.de/~pbleser/files/swportal/mockup/mockup.jpg nějak takto] s tím, že bude možné vkládat hodnocení softwaru, psát k němu poznámky, vkládat screenshoty. Jistě jde o zajímavý nápad, jak vyřešit hledání a instalaci softwaru v openSUSE a můžeme doufat v jeho další vývoj.

Autor: ra100

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

že správně nastavený Smart se svým dělením software podle typu zastane tutéž službu - a nemusí se zase vymýšlet něco nového, tříštit síly atd.

jiri.vetvicka odpověděl -

No do Smartu se nejdřív ty repozitáře musí přidat, který repozitáře však obsahujou balík xy? Začátečníkům se taky může zdát nastavování repozitářů složité takhle jen najdou na webu a kliknou. Navíc to vypadá jen jako modul do yastu, takže bych neřekl že je to nějaké tříštění sil. Zkušenější uživatelé nejspíš zůstanou u toho co jim vyhovuje, začátečníci asi využijí toto řešení, které je pravděpodobně na ně cíleno. Rozhodně se mi líbí myšlenka, že nainstaluji přehrávání mp3/filmů bez nutnosti si pamatovat šílené názvy balíčků jako libxine1, w32codec-all apod ;)

Close the world, open the next.

mznamenacek odpověděl -

Podle mého, tento modul využijí nejenom začátečníci, ale i středně pokročilí. V Linuxu pracuji už hodně dlouho a považuji se za dobrého znalce Linuxu a SuSE především. Tím spíš vítám tyto aktivity, které zjednodušují práci a instalaci. Nejvíce mě dostane, když po instalaci systému musím dohledat všechny repozitáře abych mohl doinstalovat multimédia a další drobnosti. Smart sice používám, ale k srdci mi nepřirostl.
Zároveň bych chtěl požádat o radu. V Konqueroru tato utilita funguje pěkně. Jak ale nastavit tuto spouštěcí vazbu do Firefoxu a Opery?

honzaS odpověděl -

Nevidím důvod po instalaci OS vyhledávat opět všechny potřebné repozitáře. Stačí si přeci nastavené repozitáře zazálohovat a pak obnovit ze souboru, navíc tento soubor pak mohu komukoli poslat a v okamžiku má kompletně nastavené zdroje.
Co se zmíněného projektu týče, tak mu držím palce. Přidáním dalších metadat k balíčkům je podle mě velice užitečné a může pomoci s orientací mezi balíčky.

Kamil Sasýn odpověděl -

Podle mého názoru by bylo mnohem lepší, kdyby se daly repozitáře přidat již během instalace OS (tak jak je tomu u openSUSE 10.2 a repozitářů oss, non-oss a repo) nebo při první spuštění Yastu - Správce softwaru.

Totéž se týká zprovoznění multimédií. Distribuce Linuxu se snaží, aby byl počítač ihned po instalaci připraven k práci/zábavě, bohužel tuto představu doinstalovávání multimédii narušuje (zatracené patenty).

Dále si myslím, že zálohování repozitářů a mít je u sebe spolu s instalačním DVD, jsou zbytečné kroky navíc....zvláště pro obyčejného uživatele, kterého operační systém "nezajímá" - ten chce mít stabilní systém, se základními aplikacemi na práci a zábavu + si sám nainstaluje tak maximálně 10 aplikací přes Yast (které mu poradil známý) a rok na systém nesáhne (prostě nechce, nezajímá se o to - používá PC jako spotřební elektroniku).

JirkaZ odpověděl -

dostat správu Linuxu na úroveň "obyčejného uživatele", jak tady tyto jedince politicky korektně nazýváte. Jednou z předností Linuxu a předpokladem jeho stability je právě to, že systémové věci může dělat jen člověk, který ví, co dělá. To neznamená (a ani to není reálné), že bude na úrovni programátora, ale musí prostě mít dobrou základní orientaci v tom, co bude měnit/instalovat atd.

Pokud dovolíte hloupému uživateli cokoliv udělat "na kliknutí", přivedete systém do stavu, ve kterém se dnes nalézá většina instalací Windows u takových lidí (většinou ještě se systémem pracujících jako admin, resp. s jeho právy).

Nesnažme se ze spolehlivého systému udělat hračku "pro každého", resp. to přenechme třeba Ubuntu.

Znovu parafrázuju tisíckrát napsanou větu: každý nemůže řídit raketoplán - a za tím stojím. Tím víc, čím víc se prodlužuje má desítky let trvající praxe s PC a zároveň poznání lidí, kteří jsou čím dál línější a myslí si, že všechno jde samo, na vše mají "nárok" atd.

nicanikdo odpověděl -

Myslím, že pro nováčky a lamky jako jsem já e tohle celkem hezká věc a pořádná pomoc do začátku:-)

Lama absolutní linuxová lama. Ale linux se mi moc líbí

Boumba odpověděl -

Dobrá věc, má-li mít linux šanci pro rozšíření na desktopy standardních uživatelů, je to potřeba. Smart i Yast je jen v půli cesty.