Vyšlo openSUSE 12.3 Milestone 1

factory-testedVyšlo openSUSE 12.3 Milestone 1. Zprávu o vydání si můžete přečíst na openSUSE News. Instalační média jsou dostupná v celé obvyklé škále ke stažení na adrese http://software.opensuse.org/developer/cs, tedy můžete směle testovat a případně i hlásit chyby.

Autor: Aidamos

Komentáře

Aidamos odpověděl -

Tak jsem to dnes nainstaloval. Instalace do VirtualBoxu bez problému, systém naběhne, nicméně jen v rozlišení 640x480. Bravo! VirtualBox Guest Addition Tools i s jaderným modulem a spol. mám nainstalované, 3D akceleraci pro virtuální stroj povolenou, ale víc jak 640x480 z toho prostě nedostanu. To i instalace bez problémů běžela 1280x1024, ale systém na 640x480? To je teda zoufalství, které už jsem hodně dlouho neviděl. Větší rozlišení mám i na telefonu.

Nový tmavý vzhled uvedený v článku http://www.opensuse.cz/kde/jak-bude-vypadat-kde-v-opensuse-123 se zatím bohužel nekoná.

Správce softwaru v YaSTu není v češtině, jinak zatím vše ostatní, co jsem zatím viděl, ano.

V článku http://www.opensuse.cz/clanky-navody/sbohem-satecek jsem si stěžoval na dlouhé spouštění Firefoxu, LibreOffice a Midnight Commanderu. Překvapení, a tedy ani zlepšení, se ovšem nekoná. Firefox i LibreOffice se spouští okolo 20ti sekund, MC rovnou minutu.

Je to sice zatím jen Milestone 1, za pár měsíců může být všechno jinak, ale i tak to zatím na návrat k openSUSE nevidím.

jiri.vetvicka odpověděl -

Je pravda, ze openSUSE naběhne ve VirtualBoxu v 640x480, ale v openSUSE jsem namountoval to ISO VBoxGuestAdditions a jako root pustil VBoxLinuxAdditions.run a restart. Vše je ok :) Mám VBox 4.2.4

MC nabíhá během mžiku, Firefox do těch 5 vteřin a pravda Libre Officum to trvá :)

Aidamos odpověděl -

S tím nesouhlasím. Tvůrce distribuce si sám rozhoduje o tom, které programy a v jakých verzích zařadí do distribuce. Např. díky velkým změnám, a hlavně ztrátě funkcí, Ubuntu v čerstvém vydání 12.10 ponechalo správce souborů Nautilus ve verzi 3.4 místo aby nasadilo nejnovější verzi 3.6, a navíc uvažuje o jeho forku, protože se mu nelíbí, jakým směrem se ubírá. Proto ani openSUSE oficiálně nepodporuje např. novější KDE. Bez přidaných speciálních repozitářů zůstane vždy v openSUSE ta verze KDE, se kterým byla vydána, tedy např. 4.9.x, to "x" se klidně může měnit, ale nikdy se to nepřehoupne v desetinové verzi tedy na 4.10. Podobně je to např. i s LibreOffice. Když už se dostane oficiálně novější verze do distribuce, tak ne ta hned první, myšleno např. 3.6.0, ale nejdříve opravná verze 3.6.1, pravděpodobněji až 3.6.2. Dokonce když tak na tohle konkrétně zrovna koukám, tak venku už je verze 3.6.3, ale v oficiálním repozitáři pro openSUSE 12.2 je stále jen verze 3.5.4.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.