Vyšlo openSUSE 12.2

Vyšlo zpožděné a dlouho očekávané openSUSE 12.2. Přestože do oficiálního vydání ještě hodina zbývá, je již distribuce dostupná ke stažení i na oficiálním webu http://software.opensuse.org/122/cs. Na oficiálních stránkách naleznete oznámení o vydání, recenzi s podrobnějšími informacemi o distribuci si můžete přečíst na portálu LinuxEXPRES.

Autor: Aidamos

Komentáře

Aidamos odpověděl -

V oznámení o vydání píšou "Dva měsíce navíc, strávené stabilizací, vyústily v úžasné vydání", tak jsem na to zvědavej.

Aidamos odpověděl -

Opraveno, díky. V odkazu chybělo "http://". Ony dnešní prohlížeče jsou strašně chytré a uživatelé strašně blbí, to "http://" prý uživatele mate, tak ho prohlížeče nezobrazují a evidentně někdy ani nekopírují.

Aidamos odpověděl -

Jak vám v openSUSE dlouho startuje Firefox? Mám čtyřjádrovej procesor na 3,2 GHz, 8 GB RAM, ale Firefox mi startuje 22 sekund. Každopádně je to pokrok, v openSUSE 12.1 mi Firefox startoval 28 sekund. Proskočil bych se! Například v Ubuntu je nastartovanej za 3 sekundy na daleko pomalejším počítači. Používám KDE a 64bitový systém.

Aidamos odpověděl -

Hmm, tak to mi nepomohlo. Stejně se chová i LibreOffice. Ten se spouští 18 sekund, stejně jako na openSUSE 12.1. Fakt mě to vytáčí. Ostatní programy se spouští bleskurychle, dokonce i GIMP.

Aidamos odpověděl -

Objevil jsem další problémy:

Midnight Commander (mc) se v konzoli spouští rovnou minutu. Nevím na co čeká a vážně mi to hlava nebere.

Taky třeba do GIMPu nejdou nainstalovat (zkompilovat) dva pluginy, které nutně potřebuji. Ano mám nainstalovaný jak make, tak gcc, tak i 32bitové knihovny GIMPu (používám 64bitový systém) a balíček gimp-devel. Respektive instalace pluginů proběhne, v systému tedy jsou, v GIMPu jsou k nim i zadané cesty, nicméně ten je nepoužívá. V openSUSE 12.1 jsem s tím problémy neměl.

Používám WYSIWYG editor webových stránek KompoZer. V repozitářích (zatím) není, používám stažené binárky. Respektive opět nepoužívám, protože chybí knihovna libmozj. OK, doinstaloval jsem ji, v repozitářích je, jenže stejně KompoZer nespustím, prý "Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)" a nepomohlo ani vymazání konfiguráků.

To, že aby fungoval Skype, musím doinstalovat hromadu 32bitových knihoven bych radši už ani nezmiňoval, evidentně závislosti neřeší a 64bitová verze je jen pro Ubuntu.

Další věcí je YaST. To takhle pomalej bude už na věky? Nikdo s tím nic nedělá? Než se mi načtou repozitáře, tak si můžu jít na kafe. V Ubuntu je to fik, fik, fik a za pár sekund je hotovo.

Poprvé si nechávám v systému Pulse Audio. Sice jsem měl trochu problém než jsem našel jak v nastavení KDE zvolit to správný zařízení a tedy i správnej mikrofon (mám dvě zvukové karty a mikrofon mám zapíchnutý do té integrované) aby mi fungoval mikrofon ve Skypu, ale povedlo se, tak uvidím, jak to půjde dál.

Další vtipná věc je následující: používám masteringový plugin JAMin - takto se to jmenuje a píše, tedy první tři písmena velká. Jenže v nabídce KDE se to zobrazí už kolik verzí openSUSE zpět (snad až k 11.0) jako "AMin". Můžu to opravovat jak chci, tisíckrát za sebou ukládat a nic. Tedy opět to musím pojmenovat jen jako "Jamin".

Aidamos odpověděl -

Nejen že se Firefox na openSUSE spouští půl minuty, ale navíc po jeho startu 10 minut hrabe disk jak zběsilej a nevím proč. Zavřu Firefox a ticho. Znovu ho spustím a chr, chr, chr. Pomalinku ale jistě mě openSUSE začíná srát.

Presscont odpověděl -

Stáhnul jsem si 64bitovou verzi a snažil se aktualizovat verzi 12.1 na 12.2. Instalátor se však "zadrhnul" při "Hledání linuxových oddílů"!?
Vůbec netuším, co s tím?
Do této verze vždy probíhala aktualizace absolutně bez problémů.

Aidamos odpověděl -

Říkáš, že se za 6 měsíců objeví další verze openSUSE (ono to není 6, ale 8 měsíců). Copak Kubuntu nevychází taky co 6 měsíců?

Dopi odpověděl -

Zásadní problém, který se projevil u mne je opět nefunkční java (resp. internetové bankovnictví KB)...
Jinak upgrade z 12.1 pomocí DVD bez problému, start celkem v poho (jediná prodleva, která mne zaráží je po loginu), start aplikací také svižný

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.