Vyšel třetí milník pro nadcházející openSUSE

openSUSE LogoPřed pár dny byl vydán třetí milník, z plánovaných šesti, pro nadcházející verzi openSUSE, tedy pro openSUSE 12.1. Tato verze opět přináší celou řadu updatů balíčků, změn a upgradů, o kterých se dočtete více uvnitř tohoto článku. Samozřejmě, že i tento milník vyžaduje vaši pozornost a především i vaše ruce a mozky, které je potřeba zapojit do testování aktuálního milníku, abychom 11.11.2011 mohli oslavovat vznik stabilní a prověřené verze, než abychom plakali a nadávali, co to zase vzniklo za paskvil.

Vaše zapojení se do projektu je důležité i proto, že v novém openSUSE 12.1 bude nasazen nový systém initu, který se nazývá systemd, ale který sebou nese i nepříjemnosti spojené s takto velkým zásahem do systému. Je potřeba nahlašovat bugreporty, aby bylo možné všechny závažné chyby do listopadu odstranit.

Co je nového

Jak již bylo řečeno výše, i openSUSE 12.1 Milestone 3 oproti svým předchůdcům nevybočuje z řady, ale i tak přináší celou řadu aktualizací, upgradů a změn. Pokud si chcete prohlédnout všechny změny, navštivte tuto stránku, jinak zde jsou alespoň ty nejvýznamnější změny, které aktuální milník přináší:

 1. Firefox 5
 1. Mozilla Thunderbird 5.0
 1. aaa_base 12.1
 1. Kernel 3.0 rc7
 1. Python3 3.2
 1. Sysstat 10.0.1
 1. LibreOffice 3.3.3.1
 1. Tomboy 1.7.1
 1. Tracker 0.11.0
 1. mnoho menších změn v KDE a GNOME aplikacích a desktopech

Jak pomoci

Pro ty, kteří se chtějí podílet na vývoji svého oblíbeného operačního systému, je vývojářská fáze ideálním časem pro zapojení se do procesu. Zde je možnost pomoci k doladění jednotlivých částí systému, o kterou nám tak jde. Výhodou je, že se nemusí jednat o žádné programování, ale většinou je potřeba testování určitých funkcionalit, programů, stability apod. Takže pokud se tohoto procesu chcete zúčastnit, otevřete si wiki stránku s nejvíce otravnými bugy a pokud najdete nějaký bug, tak ho zapište a pokud to zvládnete, tak ho i opravte. Jak již psal ve svém blogu Will Stephenson, oprava chyb je záležitostí BURPingu na build.opensuse.org. Pokud nevíte, jak na to, zde je stránka s how-to návodem.

Autor: VojTEKK

Komentáře

Power odpověděl -

Zkoušel jsem ho včera a nepovedlo se mi nabootovat, vytuhlo to při startu. Vykoušel jsem i všechny dostupné parametry jádra, ale nepomohlo to.
Uvidíme jak na tomu bude další testovací verze.

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.