Novinky v openSUSE 12.1 – část první (Úvod)

opensuse_12.1_3d_171px.pngV následujících dnech bych vám rád touto cestou přinesl sérii článků, které se budou zabývat hlavními novinkami, kterými disponuje nová verze operačního systému openSUSE 12.1. Vycházet budu z wiki stránky Product highlights, kterou bych rád kompletně přeložil a postupně uveřejnil zde na našem portále a případně i na oficiální české wiki pro openSUSE. Takže takový je plán na příští dny. Samozřejmě, že občas to proložím nějakou tou aktualitou ze světa openSUSE, ale předpokládám, že po hektických osmi měsících nás čeká skromnější období na novinky, přesto i s nimi můžete počítat.

Rovněž se také pomalu můžete připravovat na seriál od Jirky Větvičky, který mě říkal, že se pustí do tvorby několika návodů pro začátečníky, jež jim pomohou překonat leckdy náročné začátky po přechodu z jiného OS na Linux. V těchto článcích se dozvíte, jakými způsoby lze nainstalovat openSUSE, jak se orientovat v GNOME, KDE, také něco málo o nastavování systému atd. Rozhodně si myslím, že by se mohlo jednot o velice zajímavou příručku pro každého začátečníka, který bude chtít okusit systém openSUSE.

Jak je vidět, plány jsou opravdu velké a tak doufám, že se máte v následujících dnech a týdnech na co těšit. Jelikož se také blíží prosinec a tudíž i období Vánoc, dovolených atd., tak bych Vás rád upozornil, že s články můžete počítat cca do 23. prosince, poté se pravděpodobně na týden odmlčím, abych načerpal nové síly a také abyste si ode mě trochu odpočinuli a od nového roku budeme pokračovat...

Tolik na úvod má představa o následujícím měsíci a nyní se pojďme pustit do novinek, které na nás čekají v nové verzi openSUSE 12.1

openSUSE 12.1 – nejnovější stabilní snadno dostupný svobodný software

Vážení uživatelé, přispěvatelé, fanoušci a přátelé. Jsme hrdi, že vám představujeme nejnovější verzi openSUSE, jež je výsledkem tvrdé osmi měsíční práce openSUSE komunity, díky které si můžete vychutnat nejnovější verzi svobodného softwaru, jenž vám nabízí stabilní přátelskou zábavu s jedinečným openSUSE nádechem.

openSUSE 12.1 vám přináší aktualizace desktopových prostředí a serverových technologií stejně jako jedinečné novinky, jako například nový nástroj Snapper, který vám umožňuje sledovat změny u souboru a přináší do openSUSE funkcionalitu rollback. O tomto a mnoho dalším se dozvíte na následujících stránkách, které by vám měly dát vcelku jasnou představu o tom, co nového openSUSE 12.1 obsahuje.

Nejnovější desktopová prostředí představují správu barev, GNOME Shell a další
openSUSE nabízí na výběr ze čtyř oficiálně podporovaných svobodných desktopových prostředí, která jsou na velmi vysoké úrovni odladění a podpory. Za zmínku rozhodně také stojí skutečnost, že openSUSE je první z hlavních distribucí Linuxu, která je dodávaná s nástrojem na správu barev a to jak pro GNOME, tak i KDE prostředí.

Prostředí GNOME Shell bylo zdokonaleno a vylepšeno
Představujeme vám GNOME 3.2, zdokonalenou a vylepšenou verzi GNOME Shell, která byla představena v GNOME 3. S openSUSE rovněž přichází mnoho vylepšení GNOME aplikací, které jsou integrovány do GNOME Shell.

K výraznému vylepšení v porovnání s preview verzí GNOME 3, kterou jsme měli k dispozici v openSUSE 11.4, došlo především u zpracování pro menší obrazovky a nastavení více obrazovek, vylepšilo se také oznamování, konfigurace centralizovaných online účtů. Toto vydání vám také přináší nový manager dokumentů, rychlý náhled v souborovém manageru Nautilus, lepší správu barev a automatickou rotaci pro zařízení s dotykovým displejem.

KDE představuje Oyranos, Apper a Plasma Active
openSUSE 12.1 je distribuován spolu s KDE Plasma Desktop 4.7, jenž je výchozím prostředím. openSUSE 12.1 je první hlavní distribucí Linuxu, která je distribuována s nástroji pro správu barev, kterými jsou KolorManager + Oyranos. Další hlavní novinou je výměna KPackageKit za Apper, který zjednodušuje instalaci a odebírání aplikací.

Nový inovativní projekt pro tablety od komunity KDE, který se jmenuje Plasma Active, prozatím není integrovanou součástí openSUSE 12.1, ale uživatelé tabletů mohou doinstalovat Plasma Active přímo v openSUSE 12.1. S integrováním do útrob openSUSE 12.1 se počítá v příštím vydání, na kterém se bude nyní tvrdě pracovat.

Ostatní desktopová prostředí
Obě prostředí Xfce a LXDE v tomto vydání neprošly žádnou velkou změnou od předchozí verze openSUSE, ale i přesto zde bylo provedeno pár menších vylepšení. Ty se týkají především témat, integrace desktopu stejně jako vylepšení výběru částí aplikací ve výchozím výběru pro každý desktop. openSUSE 12.1 má také opět dostupné balíčky pro KDE 3.
openSUSE nabízí nejnovější webové a cloud technologie
Toto vydání openSUSE přináší nejnovější verze prohlížečů, Horde 4 Groupware framework a aktualizované technologie týkající se cloud a virtualizace.

Webové novinky pro koncové uživatele i správce
Pro uživatele má nové openSUSE 12.1 ve standardním repozitáři připravenou nejnovější verzi webového prohlížeče Chromium 17. Tento webový prohlížeč založený na WebKit bázi od společnosti Google nabízí pohodlné uživatelské rozhraní a neuvěřitelně rychlé prohlížení. Výchozím webovým prohlížečem pro novou verzi openSUSE je Firefox 7.

Pro správce je zde připraven WebYaST nástroj sloužící k nastavování systému pomocí vzdálené správy přes webové rozhraní. Dále můžete využít služeb Groupware framework Horde 4, který přináší sadu výkonných aplikací včetně moderního Webmail klientu a framework na bázi PHP, na kterém jsou dělány všechny části Horde 4.

Podporování cloud technologií
openSUSE je skvělým hostujícím operačním systémem pro cloud, jehož vlastností lze využít při tvorbě řešení pomocí SUSE Studio. Díky novému jádru je openSUSE připraveno pro provoz na Amazon EC2 cloud. Po hostitelská řešení se v openSUSE nacházejí technologie na virtualizaci včetně nejnovější verze Xen 4.1, KVM a VirtualBox. Všechny tyto virtualizační nástroje lze spravovat pomocí virt-manager a open-vm-tools. openSUSE je taky první linuxovou distribucí, která je vybavena vlastní cloud technologii, která je integrovaná přímo v desktopu, jejíž název je ownCloud. V repozitáři openSUSE Virtualization and Cloud repozitory pro openSUSE 12.1 naleznete také nejnovější verze Eucalyptus, OpenNebula a OpenStack.
Vylepšení technologie distribuce
openSUSE přináší celou řadu vylepšení a inovací základních technologií distribuce. Mezi ně rozhodně patří i jedinečný nástroj Snapper, který umožňuje ''verzování'' souborů, dále pak tu je nový init systém systemd a Go jazyk od Google.

Snapper vrací úder
openSUSE 12.1 je první distribucí Linuxu, která využívá výhody funkcionality snapshotů, kterou s sebou přináší nový souborový systém Linuxu btrfs. Tyto snapshoty systémových souborů využívají metodu copy-on-write, což je velice úsporné, co se týká potřebného prostoru na vašem disku. openSUSE 12.1 je rovněž debutantem s nástrojem Snapper, který uživatelům umožňuje propojení s touto technologií.

Příkazový řádek a grafické uživatelské rozhraní nástrojů Snapper umožní uživateli vidět starší verze souborů a případně i některé změny vrátit zpět do předchozí verze. Jedinečná integrace do zypperu, což je nástroj na správu balíčků v openSUSE, umožňuje uživateli vracet zpět celé aktualizace, instalace softwaru a to včetně případných změn konfigurace.

systemd bootuje váš systém
systemd je novým init nástrojem v openSUSE, řídící a zrychlující bootovací proces vašeho systému. Ten byl vyvinut v blízké kooperaci s partnerem vyvíjející linuxovou distribuci Fedora. systemd je velice zajímavý především pro administrátory systémů a to především z důvodu, že úzce spolupracuje s cgroups, což je jedna s novinek nového jádra, která přispívá k lepšímu zabezpečení a kontrolou nad procesy.

Pište v Go, kompilujte v Clang nebo GCC
openSUSE je pyšné na to, že je první hlavní linuxovou distribucí, která je distribuována s novým programovacím jazykem Go od společnosti Google. Go je rychlý, jednoduchý programovací jazyk využívající více jádrové, sesíťované stroje vybavené Garbage Collection a run-time reflection.

openSUSE 12.1 také přichází s právě vydaným kompilačním nástrojem LLVM a clang, což je C/C++ kompilátor vycházející z LLVM. LLVM je využíván u open source grafických ovladačů jak pro ATI, tak i NVIDIA a je tak nedílnou součástí Linuxu.

Na konec dnešního dílu už jen zmínka o tom, že toto vydání openSUSE je postaveno na GCC 4.6.2 a link-time optimalizaci, zlepšující celkovou výkonnost softwaru v openSUSE 12.1.

Autor: VojTEKK

Komentáře

thomaszko odpověděl -

Dlouho jsem Suse nesledoval z důvodú 11 řady která se podle mého názoru moc nepovedla ( věc názoru ). Zkusil jsem 12.1 v prostředí KDE na stařičkém Esprimu a byl jsem mile překvapen. Vše šlape a dobře. Nechci kopírovat předchozí příspěvek ale pánové dobrá práce :-).

JJik odpověděl -

No, nezlobte se na mně, ale s Windows vám sice GK pojede, ale určitě ne včetně kompozitních efektů a akcelerace. Takže taky nezbyde než někde stáhnout ovladače a nainstalovat.
Pokud se týká instalace ovladačů GK na ještěrce, tak po instalaci jsem vygůglil "opensuse nvidia repository 1-click", první odkaz a po zadání hesla máte přidaný repozitář, ze kterého nainstalujete ovladače. O kolik je to probůh složitější než s Windows?

pison odpověděl -

cau jako si prosimta nahradil systemd klasickym systemV?

michalq odpověděl -

Ano, openSUSE prinasi radu zajimavych novinek, ale jeden problem v soucasnosti ignoruji v podstate vsichni tvurci distribuci: power management. A pritom prave tvurci distribuci maji nejelepsi pozici tlacit na vyvojare kernelu, aby s tim uz konecne neco udelali.

Pro ty, kdoz pracuji dominantne na notebooku je tohle opravdu palcivy problem, protoze vydrz baterii je zalostna v porovnani se stavem cca pred rokem a vice. Ted uz si na to vsichni zvykame a vydrz kolem cca 2hod bereme jako normalni fakt.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.