MariaDB v openSUSE 12.3

Pravděpodobně jednou z posledních změn, kterou jsem se snažil pro openSUSE 12.3 prosadit, byla změna výchozí MySQL implementace. Což se podařilo a tak budeme mít ve 12.3 MariaDB jako výchozí databázi. Pokud sledujete vývoj openSUSE, tak jste určitě zaregistrovali, že jsme MariaDB začali poskytovat již v roce 2010 v openSUSE 11.3. To už jsou tři roky. I přes některé drobné problémy věřím, že vše již perfektně funguje a je čas na změnu.

MariaDB jako výchozí databáze? Co to znamená?
Nejprve pro ty, co MariaDB neznají. Jedná se o fork databáze MySQL, který má stejné API, stejný protokol a dokonce i stejné utility. Pokud obě databáze hlouběji nezkoumáte, nepoznáte žádný rozdíl.

Pro uživatele openSUSE tato změna nic neznamená. Pamatujete situaci, kdy jsme zvolili KDE jako výchozí? Stále poskytujeme Gnome, jelikož věříme ve svobodu výběru. I nadále si můžete doinstalovat MySQL a dokonce testovat beta verze jak MySQL 5.6 tak MariaDB 10.0. Najdete je v repozitáři server:database.

Ve skutečnosti je tak jedinou změnou provázání s MariaDB a používání MariaDB knihoven. Při updatu systému, který používá pouze jeden balíček s názvem mysql můžete skončit s MariaDB. Ta bude také výchozí pro instalaci LAMP. Pokud máte rádi Oracle, stále můžete nahradit MariaDB s MySQL.

Co se stane s MySQL?
MySQL rozhodně nezmizí. I nadále budou poskytovány balíčky a budou dostupné pro openSUSE. MySQL prostě nebude jen výchozí databází, ale nic vám nebude bránit ji nainstalovat.

Proč?
Jak již bylo zmíněno, změna nebude mít mnoho důsledků. Nepokazí se něco? Je MariaDB dostatečně bezpečná? Osobně ji používám od roku 2010 s několika změnami na MySQL a zpět. A musím podotknout, že MariaDB je nudně stabilní a to i když jsem testoval alpha verzi. Nikdy jsem s ní neměl žádné vážné problémy. Na MariaDB již přešla Wikipedie a o změně uvažují i naši přátelé ve Fedoře.

Neberte to tak, že bych si stěžoval na kluky a děvčata z Oraclu, vím, že dělají skvělou práci. Mám rád MariaDB, tak jsem ji navrhl jako výchozí. Nebyly žádné námitky a tak jsme to udělali.

Závěr
Ano, přešli jsme na MariaDB, ale s největší pravděpodobností si toho ani nevšimnete.

Zdroj: http://michal.hrusecky.net/2013/01/mysql-mariadb-and-opensuse-12-3/

Autor: Neznámý

Komentáře

klerik odpověděl -

Prostě MariaDB je svobodnější a otevřenější, tak se na ní přechází. Kvality openSUSE budou stejné, jako byly předtím, takže vysoké.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.