Novell zvyšuje laťku se sadou SUSE LINUX Professional 9.3

Praha, Česká republika - 18. dubna 2005 - Společnost Novell oznámila dostupnost své nejnovější linuxové sady SUSE® LINUX Professional 9.3. Obsahuje operační systém Linux, více než 3 000 open source balíčků a stovku open source aplikací, software na podporu pracovní produktivity a řešení domácích sítí. SUSE LINUX Professional 9.3 poskytuje za dostupnou cenu funkčnost, spolehlivost a bezpečnost, kterou potřebují noví i zkušení uživatelé Linuxu na domácím nebo mobilním počítači.

Kromě stabilního a spolehlivého operačního systému Linux obsahuje balík SUSE LINUX Professional kancelářské aplikace, webový prohlížeč, e-mailové klienty a programy pro rychlé posílání zpráv, prohlížeče multimédií, aplikace pro organizaci fotografií a další oblíbené open source produkty. Obsahuje také nejnovější nástroje pro sestavení bezpečné domácí sítě, provoz webového serveru, vývoj aplikací a další úlohy. SUSE LINUX 9.3 přináší některé vlastnosti z chystané serverové verze Linuxu, například virtualizační prostředí XEN a intuitivní vyhledávače. Podporuje standardní 32bitové PC procesory, procesory AMD Athlon 64 a procesory postavené na technologii Intel Extended Memory 64. S pohodlím instalačních médií, podrobnou dokumentací a instalační podporou přináší SUSE LINUX Professional spolehlivost a bezpečnost v jedné z nejúplnějších linuxových distribucí na trhu.

„SUSE LINUX Professional byl vždy oblíbený mezi novými uživateli Linuxu i mezi technickými nadšenci, jimž za výhodnou cenu a ve snadno použitelném provedení přináší nejnovější inovace Linuxu a open source softwaru,“ řekl Markus Rex, viceprezident divize Novellu SUSE LINUX. „Podnikovým uživatelům umožňuje seznámit se s technologiemi, které Novell plánuje uvést v budoucí verzi podnikového Linuxu, a udržet si tak konkurenceschopnost na trhu práce.“

Vlastnosti a výhody sady SUSE LINUX Professional 9.3

SUSE LINUX Professional je navržen tak, aby vyhovoval potřebám nových i zkušených uživatelů Linuxu. Obsahuje nejnovější verze následujících open source produktů:

 • Operační systém: SUSE LINUX s jádrem 2.6.11
 • Intuitivní desktopová prostředí: KDE 3.4 a GNOME 2.10
 • Internetové nástroje: webový prohlížeč Firefox 1.0; e-mailoví klienti a klienti rychlého posílání zpráv (podporující AOL, Yahoo!, MSN, Novell® GroupWise® Instant Messenger a další)
 • Úplná sada kancelářských aplikací: OpenOffice.org 2.0 (pracuje s dokumenty z aplikací Microsoft* Office)
 • Grafické a multimediální aplikace: organizér fotografií F-Spot, grafické programy GIMP 2.2 a Inkscape, multimediální prohlížeče, programy pro vypalování CD/DVD
 • Plně integrované zabezpečení systému: integrovaný firewall, filtr nevyžádané pošty, vyhledávač virů
 • Vyspělé síťové služby: Apache Web server, SAMBA, CUPS, DHCP, DNS a oblíbené open source databáze
 • Podpora mobility: zdokonalená podpora zařízení wi-fi a bluetooth, synchronizace s kapesními počítači a mobily
 • Robustní virtualizace: založená na technologii XEN
 • Podpora hlasu přes IP
 • Vývojové nástroje: Mono® 1.1.4; KDevelop 3.2; Eclipse 3.0.1

Dostupnost a ceny

SUSE LINUX Professional se prodává po celém světě prostřednictvím maloobchodních kanálů a elektronických obchodů. SUSE LINUX Professional 9.3 je k dispozici od poloviny dubna za doporučenou maloobchodní cenu 77,54 eura (bez DPH). Zákazníci dřívějších verzí si mohou koupit update za 51,68 eura (bez DPH), studenti po předložení patřičného dokladu mají nárok na celý produkt za cenu upgradu.

Lokální specifika

Novell společně se společností blue-point solutions, s.r.o. připravil portál pro podporu uživatelů na adrese portal.suse.cz . Portál bude sloužit jako centrum informací pro české uživatele produktů SUSE LINUX a prostředek poskytování instalační podpory. Po registraci na adrese portal.suse.cz získají uživatelé nejen instalační podporu pro SUSE LINUX Professional 9.3, ale také podporu pro kancelářský balík OpenOffice.org a českou příručku k produktu.O společnosti Novell