MintMenu v OpenSUSE

Aneb co se vyvine s "obyčejné" diskuze.
Dnes jsme s Aidamem tlachali na téma menu. On jako zastánce KDE házel špínu na trojmenu a slab, já zase házel špínu na výchozí menu v KDE/OpenSUSE.
Nicméně se Aidamovi jedno Gnomí menu, MintMenu, líbilo. Dokonce se o tom zmínil i v místní diskuzi. Je čas mu věnovat pozornost.

Adresu balíčku už Aidamos uvedl, ale neuškodí ji zopakovat. Odkaz vede na stránku webpinu, kde máte jak balíček, tak one-click. Bohužel jen pro OpenSUSE 11.1 a Factory.

Za balíčkem stojí James Ogley, jeden z balíčkářů Gnome pro SUSE.
Proč jeho jméno vyzdvihuji? Protože se chudák pěkně nadřel. MintMenu je totiž napsáno namíru Linux Mintu (překvapení co?), takže jsou věci jako načítání ikonek v Mintích adresářích, přímé volání Synapticu a další věci, které vám chod na OpenSUSE znemožní.
Patch, který toto všechno rovná, má 14kB, což rozhodně není málo. Výsledkem tedy je, že si MintMenu bez problému můžeme užít i my :-)

Jenom ale nektěří z nás. Já na x86_64 se jsem po pokusu přidat MintMenu na panel se zlou potázal.

MintMenu slítlo dřív než stihlo nastartovat

V jiných případech bych si řekl, že balíčkář je v.l a balíček je na ... a šel od toho. Ale poté co jsem viděl ten patch, jsem si říkal, že pokud si s tím dal James takovou práci, je krajně podezřelé, že by přehlédl nějakou závažnou chybu (co bych nedohledal). Našel jsem si tedy binárku menu a spustil ji s profláklým parametrem run-in-window

mintMenu v okně

Takže MintMenu funguje. Navíc než si stihne načíst všechny pluginy apod., tak to nějakou tu vteřinu trvá. Zatímco pokus o přidání do panelu vede k pádu zcela ihned.
To vše mě vedlo k správnému podezření, že chyba nastane ještě dříve, než se stihne mintMenu vůbec spustit.

Soubor, který má na starost položku v panelu nebylo problém přes seznam souborů balíčku nalézt...
Je v /usr/lib(64)/bonobono/servers/ a jmenuje se mintMenu.server. Je to jen zavaděč, takže je to malinký texťák. Najít v něm chybu tedy také dlouho netrvalo.

/lib/ - ne ne, jsme na x86_64, lib64 to má být

Jamesovi unikl šotek, že v mintMenu.server je i v 64bitovém balíčku cesta do 32bitových knihoven. Stačilo změnit "lib" na "lib64", uložit a voila.

Plné menu

Fungujeme. Seznamovat vás s tímto menu moc nebudu. Sám s ním ještě moc neumím. Ale vymněnil jsem jej za Slab a týden s ním budu žít, uvidíme.
Vadilo mi, že je tak veliké, protože položku Places a System bych měl raději skrytou. Nebylo to moc těžké, stačí na ty nadpisy polí kliknout a oni se sami schovají do ikonky, takže výsledek pak vypadá takto:

Menší mintMenu

Nu. Musím napsat Jamesovi a ještě se pak jít oholit. Zítra razím na LinuxExpo kouknout na SUSE prezentaci, tak chci vypadat mladě, svěže a perspektivně :-)

PS.: To je oficiální důvod. Pravda je, že mě veze autem Aidamos, tak se chci líbit, páč ještě neví, že nemám peníze na benzín, tudíž budem muset stavět u bankomatu :-)

Autor: Ilfirin

Komentáře

tulák odpověděl -

návod co nevyužiju, ale dobře zpracovanej
mimo mísu:
víš co pomůže linuxu, hloupost, obrázek, instalace na klik
mě teda pomáhá

Ilfirin odpověděl -

Tak jsem zpět u Slabu.
Já totiž silně využívám gnome-do, takže od Menu chci (či jsem si už zvykl) jen nejčastěji používané aplikace a přístup k yastu, instalaci, logoutu a vypnutí. A to mi právě Slab dává ze všech nejlíp.
Adam má pravdu, že to, že "Vice aplikací" se otevírá se spožděním v novém okně je dost špatné, ale jak jsem popsal, málokdy tam vlezu, tak mi to tolik nevadí.

Ovšem pro ty ostatní by bylo záhodné s touto "vlastností" něco udělat.