Konfigurace USB skeneru v openSUSE (11.0)

Další nedílnou součástí dobře fungujícího systému s Linuxem, v mém případě openSUSE 11.0, je skenování obrázků a dokumentů. Popravdě to byla jedna z posledních činností, ke které jsem stále potřeboval "stařičká" Windows XP. Tedy né, že by openSUSE skener (v mém případě USB skener Acer S2W 3300U, neboli Acer FlatbedScanner23) nenašel, právě naopak, ale ..... A to je věc, o kterou bych se s Vámi rád podělil.

Mám totiž, jak vyplývá z výše popsané skutečnosti dualboot do Windows XP, ale primárně bootuji do openSUSE. Skener nefungoval a načas jsem se s tím smířil. Skenoval jsem ve Windows a netrápil se tím. Po té jsem vždy restartoval, aby mi naběhl openSUSE. Náhodou jsem skusil skenovací program Kooka, který jsem měl již připravený na ploše a hle!, objevily se ovládací prvky a skener fungoval. Jednoduše: pokud po zapnutí počítače naběhl rovnou openSUSE, skener nefungoval. Pokud však openSUSE naběhl po restartu z Windows, skener fungoval (tedy až do odpojení skeneru od napájení).

Trochu jsem pátral v diskuzích a již kdysi jsem narazil na zmínku o firmware, který se musí do skeneru nahrát (to jsem ale ještě netušil, že to bude i můj případ). U Windows se o to při startu systému postará ovladač dodaný ke skeneru. V Linuxu tomu tak není. Dovolím si tedy touto cestou předložit jednoduchý návod, jak skener pod Linuxem zprovoznit. Chtěl bych moc poděkovat uživateli JirkoviZ, který mi odpovídal ve zdejším fóru na mnou položenou otázku se zprovozněním skeneru a ukázal mi cestu.

Jak jsem již výše naznačil, do některých jednoduchých USB tzv. webových skenerů je potřeba při zavedení systému, nebo skenovacího softwaru zavést jeho firmware. O skenování se v Linuxu stará rozhraní SANE a k tomu aby vše fungovalo, jak má,je zapotřebí upravit jako root konfigurační soubor snapscan.conf, který nalezneme v umístění:

/etc/sane.d/snapscan.conf

Spustíme tedy konzoli a přihlásíme se jako root příkazem su. Po zadání hesla spustíme Midnight Commander příkazem mc. V uvedeném umístění nalezneme soubor snapscan.conf , který otevřeme stiskem klávesy F4. Musíme upravit, nebo doplnit následující řádek v první sekci ---General--- (viz. obrázek):

firmware /etc/sane.d/U176V042.BIN

Ten ukazuje, kde se nachází firmware pro náš skener. Cestu upravíme dle skutečnosti. V mém případě se soubor s firmwarem nachází přímo ve složce s konfiguračními soubory, kam jsem jej nakopíroval (/etc/sane.d/). Může ale být téměř kdekoli. Pozor na velikost písmen v názvu firmwaru! Při spuštění skenovacího softwaru (např. XSANE, nebo Kooka) se firmware nahraje z uvedeného umístění do skeneru a ten pak funguje jak má.

Ptáte se, kde ale vzít onen firmware? Někdy bývá na instalačním CD, které jste obdrželi se skenerem (na mém CD ale nebyl, nebo alespoň ne v potřebném tvaru, zkrátka jsem ho tam nenašel), nebo jej stáhnete z internetu. Na konci článku jsem uvedl zdroje a odkazy, které by se Vám mohly hodit.

Přehled některých skenerů a jejich firmwaru:

Acer/Benq 310U, 320U, 340U---U34V110.BIN
Acer/Benq 620U, 640U---U96121.BIN
Acer/Benq 620UT, 640UT---U64V120.BIN
Acer/Benq 640BU---U126V043.BIN
Acer/Benq 640BT---U190V044.BIN
Acer/Benq 1240---U192V074.bin
Acer/Benq 3300/4300---U176V042.BIN

Více informací naleznete na stránkách, kde jsem čerpal informace i já:
http://snapscan.sourceforge.net/
http://www.sane-project.org/
http://outlands.ca/linux/snapscan-firmware.html
http://www.buzzard.me.uk/jonathan/scanners-usb.html
http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=7&idc=594
http://www.linux-usb.org

Závěrem trochu sebekritiky. Nejsem zrovna kdovíjaký odborník, ale pokusil jsem se shrnout trochu poznatků, které Vám snad pomohou "rozchodit" skener v openSUSE (11.0). Pokud je zde nějaká nepřesnost, nebo zde chybí něco podstatného, určitě se ozvěte, nebo mě , prosím, opravte. Děkuji

Autor: skinej