Jitsi-šikovný kecálek

Zdravím všechny!A. Judytka
V dnešním článku se budu zajímat o aplikaci Jitsi.

Není tomu tak dávno, co sem si říkal, že by bylo hezké nebýt otrokem Skypu navíc notebooku se poslední dobou moc nechce přes Skype volat a tak protestuje tím, že se přehřívá. Dalším důvodem je pro mě i to, že Skype je nesvobodný software.

Příchohzí volání

Hlavním účelem mělo být, volání přes internet. Vím, že existují i jiné webové aplikace jako je například apperar.in, ale zde byl problém s přehříváním mého stroje. Bohužel moje finanční situace mi nedovoluje obnovit můj počítačový park a tak začalo googlení. Ze SIP klientů sem vyzkoušel Ekigu. U Ekigy byl vždy problém s přihlášením k SIP účtu, jak k účtu od Ekigy tak k ostatním SIP účtům. Dalším SIP kecálkem byl Linphone, který mi vždy spadl při přidávání kontaktu. A tak padla volba na Jitsi.

nastavení SIP

K přihlášení k SIP sem použil SIP účet Linphone, ale neměl by být problém využít i jiný. Pokus přidat si můj druhý počítač a zavolat na něj dopadl úspěšně, problém s přehříváním se zatím ztratil. Aplikace se mi opravdu začala zamlouvat. Její nastavení je opravdu jednoduché. Potom jsem objevil, že se dají přidat i další účty. Přidat lze: AIM, Facebook, Google Talk, ICQ, ippi, iptel.org, IRC, SIP, XMPP a Yahoo!. Vyzkoušel sem se tedy přihlásit na Facebook ohromilo mě jak krásně aplikace oznamuje příchozí zprávy, jak jednoduše jde všechno přenastavit. Líbila se mi funkčnost uživatelského prostředí. Dále sem se pokusil přihlásit k Historickému ICQ to se mi taktéž podařilo opakovalo se nadšení z aplikace, i když to bylo spíš z nostalgie.

Chatování

Roh obrazovky

Závěrem hodnotím aplikaci jako velice povedenou, i když by se jí dalo pár věcí vytknout. Jednou z takových věcí je začlenění Google Talk do aplikace, podle článků co jsem četl Google 17. 2. 2015 ukončil službu Google Talk a nadále již nabízí pouze Hangouts. Když sem se pokusil přihlásit se přes Jitsi do Google Talk, vyskakovala opakovaně hláška o špatně zadaném heslu. Toto se mi zdálo asi jako jediná vada na Kráse. Program je podle mého názoru spolehlivý a stabilní.

GTalk nefunguje...

V případě dotazů a připomínek se můžete obrátit na: judytkaantonin@gmail.com

Stažení: http://software.opensuse.org/package/jitsi

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.