Je Suse vhodná distribuce místo Windows?

Jsem běžný uživatel Windows XP a nepracuji v oblasti IT a přestoho jsem se jednoho dne rozhodl opustit klasicka "XPka" a nainstalovat tzv.linux.
Stáhnul jsem si a vypálil distribuci Suse 10.0 cca před rokem.Výběr Suse byl zhruba náhodný,chtěl jsem něco vypálit na nové vypalovačce a ta distribuce mne přišla do rány.Tak jsem jí vypálil,ani jí moc nezkoumal jen se na ní podíval a hodil do šuplíku s tím,že to není nic pro mně,ale pro odborníky a dál používal Windows XP,neříkám spokojeně,ale používal a co jsem potřeboval,jsem si tam udělal.Jen občas system udělal nějakou botu a lide z IT co jsem zavolal se jen usmáli a to vis,system Windows stabilni haha ha a nějak se v tom pohrabali a ja zase měl to co jsem pozadoval.Az ted po roce jsem se na Windows poradne nastval,kdyz jsem musel preinstalovat cely system a reinstalace se zasekla,popadl jsem stolni PC a odnesl to k IT odbornikovi co se tim zivi.I ten mel co delat aby to dal do poradku a ja se mezitim strachoval o data,byt jsem mel ta nejdůležitější zálohovana.Tak jsem se nastval ,vzpomnel si na CD linuxu v šuplíku,oprášil je a nainstaloval si Suse na jeden volny odil ,s tim,ze uvidim zda li bych to nemohl pouzivat misto tech "blbech oken"
Instalace probehla v pořadku sama.Stačilo číst a system si sám říkal po vložení bootovacího CD vložte CD 2 až CD5.Tak se i stalo a po instalaci byl již system plně funkční s mnoha aplikacemi a k mému překvapení si i sám detekoval připojení k internetu,takže jsem se již od začatku mohl obracet na diskuzní skupiny a prochazet googlem nápúovědy a rady,které byly třeba pro další můj vývoj a setrvání "v tom linuxu" a po shlednutí aplikaci zacla era,ze jsme chtel mit vsechno v Suse jak jsem zvykly z Windows.Tak jsem se seznamil s existenci rpm balicku,jakehosi yastu,lide mluvili cosi o nějakých zdrojích,to bylo důležité,nebot mně system hazel na všechno instalační zdroj nenalezen,jakých si závislostech a nějaký smart a další a další.
Nicméně po učení se po večerech,zkoumání v systému,čtení diskuzních skupin a využití rad s diskuzi na portalech jsem do 14 dnů zprovoznil vše co jsem zvykly vyuzivat z Windows kromě synchronizace PDA.A to jen diky tomu,ze se musim take zvednout a obcas odejit do prace :-) Takze linux neni těžký pro uživatele,jen je jiný a dokaže je nainstalovat každý průměrně vzdělaný a inteligentní člověk.Podotýkám,že nejsem z IT a jedinou společnou minulost mám řekněme před lety z datoveho splitu pro mobilni telefony.

Autor: vlada

Komentáře

jumbo odpověděl -

Jsme na tom podobně. Mě SUSE doporučil správce naší sítě v práci :-) A kromě synchronizace PDA a telefonu jsem našel vše, co jsem potřeboval. Jen jsem musel ženě nechat XP, nechce se učit :o)

jumbo odpověděl -

Problém je, že chci synchronizovat přes kabel, neb doma na PC nemám ani BT, ani irDA. PDA mám PocketPC a synchronizaci potřebuji kompletní (tj. schůzky, úkoly, poznámky i kontakty) a obousměrnou u obou přístrojů. Protože totéž potřebuji i v práci, zatím to není problém, jen se doma musím spoléhat na obě mobilní zařízení, komfort stolního PC je pro mě v tu chvíli nedostupný.

vlada odpověděl -

Tak ja pouzivam PDA Acer N35 ,mam ho hlavne kvůli navigaci ,ale kdyz uz ho mma pouzivam i jine veci a pustim se i do tohoto problemku.Zatim nevim jak,ale ja to prijdu :-)

vlada odpověděl -

Už jsem se rozhodl pro Suse.Jen se ted budu zabývat vypilovat je,at mam vše na co jsme byl zvykly z Oken

JirkaZ odpověděl -

pokud člověk nepotřebuje nějaký speciální sw, existující jen pod Windows (typickým příkladem může být třeba účetnictví). Pro běžnou práci není co řešit, pocit svobody je nade všechno...