Jak na IRC?

Internet Relay Chat (IRC) je komunikační systém, který byl vyvinut už v roce 1980 a byl tak jednou z prvních možností komunikace v reálném čase po internetu. Ve své době propojoval významnou část internetových uživatelů. V současné době jeho význam u běžných uživatelů upadá, zejména díky používání webových chatů a instant messangerů.

Uživatelé přes IRC komunikují převážně na tzv. kanálech, které jsou podobné „místnostem“ v jiných internetových chatech. Charakteristický pro název IRC kanálu je znak #, kterým bývá uvozen. Uživatelé mohou být přítomni na více kanálech najednou a zároveň mezi sebou mohou komunikovat i individuálně v soukromí. K připojení na IRC je třeba speciální program – IRC klient s jehož pomocí se připojíme k danému serveru a kanálu. V SUSE LINUXu máme na výběr z několika klientů, jak pro grafické, tak i textové prostředí. Já na dvou nejznámějších ukážu postup pro připojení ke kanálu #susecz.

KVirc

Klient KVIrc existuje jak ve verzi pro Windows tak pro Linux a vzhledově i funkčností se nejvíce podobá velice známému mIRC. Po jeho spuštění vás uvítá průvodce nastavením, klikněte proto na Další a odsouhlasíme licenční ujednání. Na třetí obrazovce si zvolíme svou přezdívku a pokračujeme na výběr adresářů, kam KVirc bude ukládat nastavení a data. Můžeme ponechat defaultní. Vybereme si téma a necháme si vytvořit spouštěcí ikonku na ploše.

KVirc

Po dokončené instalaci vyskočí okýnko s výběrem serverů. Vybereme server irc.freenode.org a zvolíme Pokročilé.

KVirc

Na kartě identita si vyplníme uživatelské jméno a přezdívku a na třetí vybereme automatický příchod do kanálů - tedy #susecz. Tím isme hotovi a můžeme dát připojit.

KVirc

Konversation

Konversation je dalším z uživatelsky přívětivých klientů pro KDE. Po jeho spuštění, Menu -> Internet -> Chat -> Konversation, nebo pomocí Alt-F2 a napsat konversation, se objeví okno se seznamem serverů. Přednastavena je síť irc.freenode.org, což nám vyhovuje, s automatickým připojováním ke kanálu #suse.

Konversation

Druhou volbu tvoří Identita, tedy to, pod jakou přezdívkou budeme na kanálu vystupovat. Konversation přebírá nastavení z uživatelského účtu. Pokud si chcete přeci jen přezdívku změnit, zvolte upravit a zadejte své skutečné/virtuální jméno a přidejte přezdívku. Nedávejte si přezdívku například jirka, jelikož se může stát, že už někdo takovou má. Zkuste v kombinaci např. s příjmením nebo číslem.

Konversation

Dalším krokem je přidání kanálu, do kterého se chceme připojovat. Klikneme proto na tlačítko upravit, ve volbě Kanály automatického připojení klikneme na přidat a napíšeme #susecz Pokud se nechceme automaticky připojovat na kanál #suse označíme jej a dáme smazat.

Konversation

Tím je naše práce hotova, nyní stačí dát jen Připojit se a objevíte se v místnosti českých uživatelů SUSE LINUX.

Konversation

Příkazy

V IRC klientech můžete používat i pár příkazů, které vždy začínají lomítkem /

/connect irc.freenode.net - připojíte se k serveru irc.freenode.net
/join #opensuse - připojíte se do kanálu #opensuse
/part - opustí kanál ve kterém je tento příkaz napsán
/part #gnome - opustí kanál, který je specifikován
/query jiri_vetvicka - započne soukromá konverzace s daným uživatelem
/me si mysli, ze ... - tento příkaz zobrazí váš nick spolu s textem si mysli, ze ...
/nick jiri|obed - změní váš aktuální nick na jiný
/whois jiri_vetvicka - zobrazí více informací o daném uživateli
/help - zobrazí všechny dostupné irc příkazy
/quit - odpojí a vypne IRC klienta

Další klienti

  • XChat - je další IRC klient pro X Window System, používající toolkit Gtk+. V porovnání s jinými IRC klienty používajícími Gtk+ je snáze použitelný a rozhraní je pěkně navrženo.
  • Irssi - modulární, bezpečný a dobře navržený IRC klient
  • BitchX - jeden z nejznámějších IRC klientů pro konzoli. Pochází z ircii. Má velké množství možností a nastavení.
  • Epic - (Enhanced Programmable ircII Client) je takřka 100% kompatibilní se starším ircII klientem, který sloužil jako jeho základ. Má vylepšené skriptování, konfiguraci a další.

Pravidla kanálu

Pokud se do našeho kanálu připojíte měli byste respektovat tato pravidla, v opačném případě vám může od správce kanálu - takzvaného opa, hrozit vyhození.

  1. Nepoužívejte vulgární slova a nikoho na kanálu neurážejte
  2. Nepoužívejte VELKÁ PÍSMENA
  3. Nefloodujte, tedy nezaplavujte kanál spoustou nesmyslů, čí výpisy chyb, k tomu používejte např. http://phpfi.com/paste/, http://sourcepost.sytes.net/, http://pastebin.com/ s příslušným odkazem
  4. Pokud jste uživatelem jiné distribuce než SUSE LINUX nechoďte k nám nás provokovat hláškami, jak je např. Ubuntu nejlepší
  5. Dříve než se na něco zeptáte, zkuste Google či náš portál, pokud nikdo na vaši otázku nereaguje jsou pravděpodobně nepřítomni, zkuste chvíli vydržet. Věřte však, že kanál neslouží jako místo technické podpory.
  6. Pokud je to jen trochu možné věnujte se debatě, která souvisí se SUSE

Komentáře

ra100 odpověděl -

bude tam moznost komunikacie aj s niekym zo zastupenia suse v cechach?nejaky odbornici?vlastne nechapem zmysel toho kanalu,ked mame forum, co sa tyka problemov?co tam bude naviac?

jiri.vetvicka odpověděl -

Ano mame forum, ale na irc je moznost, ze vam nekdo odpovi okamzite po te, co polozite dotaz, Na kanal uz pravidelne dochazi jeden z vyvojaru primo ze SUSE, nekteri z dalsich svou brzkou ucast prislibili.

Close the world, open the next.

Joskaa odpověděl -

moc díky, jenom bych ještě dodal že IRC k plne spokojenosti jednoduše funguje i v Opere9.