Dojmy z LinuxExpo 2009

Tak další, můj druhý, ročník veletrhu LinuxExpo máme za sebou. Já jsem před chvilkou dorazil domů, tak rychle smolím tyto řádky, dokud to vše mám alespoň trochu v živé paměti.

Začnu ránem. Ještě než Adam (Aidamos) pro mě v 7:30 do Liberce přijel, zaběhl jsem si do bankomatu vybrat hotovost. To nebyl nejšťastnější nápad, jelikož se mi nějakým zkratem vybavil původní PIN, takže nejen že jsem nedostal peníze, ještě jsem si zablokoval kartu.
Moje seznámení s Adamem (první dojem hraje roli!) bylo, že nejen že nemám slíbené peníze na benzín-share, div ještě nepotřebuji půjčit :-D. Naštěstí se se ukázalo, že Adam je velice pohodový a příjemný člověk, takže problém nenastal.

Cesta do Prahy uběhla příjemně a rychle. Trochu byl problém dostat se přes Prahu. "Problém" to byl ale zřejmě jen proto, že nejsem Pražák, pro ně je to určitě normální stav. Před hotelem Artemis se také nedalo moc zaparkovat, tudíž se auto uklidilo zhruba 4 minuty pěšky daleko. Na Expo jsme dorazili kousek po začátku první přednášky - Vlastimil Ott: Mandriva Linux.

V hale jsme se potkali s Markem Stopkou, ale na klábosení nebyl moc čas, utíkalo se na přednášku.
Vlastova přednáška mě docela probrala. Nebral si moc servítky, být to internetová diskuze, určitě by mu už nějaký anonym nadával do debilů. Padla totiž kritika na slovenské překladatele, že na překládání kašlou, jelikož se spokojují s CZ verzí. Že KDE4 je již plně stabilní a že ti, co utekli k Gnome, se teď ještě rádi vrátí zpět (rejp: ale jemu samotnému KDE4 během přednášky moc nesloužilo ;-), i když to není jeho vinou). A nakonec i, že nadvláda KDE v "hezkosti" je jasně vidět na tom, že plánované Gnome3 kopíruje plno vlastností z KDE4.
Z prezentace mě nejvíce zaujal Drake, neboli Yast pro Mandrivu. Obsahuje méně modulů, ale ty jsou zase komplexnější. Závist u mě vzbudil Firewall běžící v interaktivním režimu, kdy se při nových síťových událostech zeptá, co s tím. Až bude finální 2009.1, určitě si právě tuto vlastnost ve VirtualBoxu prohlédnu.

To byl tedy rozjezd. Teprve teď byl čas se podívat na SUSE stánek. Ten se skládal ze čtyř věcí. Jedno PC s Gnome, jedno s KDE4 a se SUSE Studiem a obsluhou, jež řídila celodenní soutěž o SUSE benefity, konkrétně trička a plyšáky. Také se v hojném počtu rozdávala DVD s OpenSUSE 11.1.
Dokonce na přítomných strojích někteří lidé prohlíželi i náš portál a fórum.
K soutěži - Soutěžní otázka byla, jaká byla první verze S.u.S.E. Poslech jsem radu a přískočil k Gnome stroji a již po chvíli se hnal s odpovědí 4.2. Jenže... otázka byla mezitím zákeřně změněna na "kolik distribucí už z projektu OpenSUSE vzešlo?"
To mě dost zaskočilo, myslel jsem si, že myslí distribuce postavené nad, jako je u Ubuntu Mint, Kubuntu ...
Správnou odpověď věděl Adam. Je to počet verzí OpenSUSE, což je od 10.0 šest. Oba napsali odpověď a vložili se do slosování. Teď předběhnu. On odpověď znal, já ne, kdo myslíte, že vyhrál? :-)

Zpět do časové linie. Místo druhé přednášky jsme prohlíželi areál, ale hlavně jsme se motali u SUSE stánku, kde bylo solidně narváno, páč byl v dost lukrativním místě. Zprava byl stánek Ubuntu s Vojtěchem Trefným a dvěma stroji Gnome, KDE4.
Zleva pak prezentace Wikimedie a hlavně Microsoft Surface stolek.

Já se mezitím ztratil k stánku, kde hackeři předváděli portaci a chod Linuxu na Palm strojích. Embedded Linux je moje tajná vášeň, tak jsem tam, s Palmem v ruce, plánoval skejsnout na hodně dlouho.

Můj slavný okamžik začal tak, že slyším jak na mě Adam volá, ať utíkám k SUSE stánku pro výhru. Ono totiž mezitím začalo slosování odpovědí o ceny.
Pro výhru jsem se musel prodírat překvapivě velkým počtem soutěžících.
Předtím jsem váhal, jak bych měl SUSE stánek a prezentaci ohodnotit, ale poté co jsem slavnostně vyfasoval plyšového tučňáka, plyšového chameleona a tričko openSUSE (které mi předtím odmítli prodat, což jsem nebyl rád), musím ohodnotit veskrze kladně :-)
Dva plyšáci jsou ale docela zbytečně moc, takže jsem plyšového geeka přenechal Adamovi, čímž jsem i svému svědomí obhájil, že jsem vyhrál s jeho odpovědí.
Soutěž pak ještě párkrát proběhla. Poslední otázka, které jsem si všiml byla "Co znamená zkratka S.u.S.E."

Nadešel čas na další přednášky. Tentokráte lukrativní dvě po sobě jdoucí přednášky o OpenSUSE. (viz novinka)

První pro mě byla dost poučná. Michal Žugec popisoval instalaci ze sítě. Jelikož jsem ji nikdy moc nezkoušel, tak jsem to viděl poprvé v akci a je to opravdu jednoduché.
Slidy z přednášky.

Druhá půlka Kataríny Machálkové byla neméně zajímavá, byla o AutoYastu. Jak to vypadá, jak to funguje, jak se to ovládá. Vím že tu o AutoYastu byli nezodpovězené dotazy. Můžete se mě tedy zeptat, rád přetlumočím.
Slidy z přednášky.

Následovala přednáška o BuildService a SUSE Studio. Zahájil Marek Stopka s BuildService a diváky ani trochu nešetřil. Začal rovnou praktickými ukázkami s osc prokládané výrazy linkneme, brančneme, opetčujeme diffem, upravíme link soubor, nakonec to komitnem... zkrátka nic pro neznalé začátečníky. Taky se okolo nás několik lidí zvedlo a doslova uteklo.
Ti, co vytrvali, shlédli druhou část přednášky, kde Michal Hrušecký ukazoval SUSE Studio. To se setkalo, ne zas tak překvapivě, s velikým zájmem. Tvorba vlastní edice distribuce online na pár kliknutí je jistě zajímavá věc. Pravé zašumnění ale přišlo, když Michal převedl, že vytvořené distro si lze vyzkoušet v Java VNC prohlížeči rovnou na serveru, upravit si v této vzdálené ploše nějaké konfigurace a ty opět backportovat do hotového image. SUSE Studio má před sebou jistojistě slibnou budoucnost.
Slidy z obou přednášek - angličtina.

Došlo na dělení. Adam odvezl Marka někam autem a já "osiřel". V onom osiření na mě zavolal pán od MS Surface, jestli se nechci podívat blíž. Okolo nebylo moc lidí, tak jsem neváhal. Stůl je zajímavý, že snímá dotyky přes kameru, nikoli přes skutečný dotyk. A jakmile máte kameru, jdou dělat další věci. Ukazoval mi kartičky, na nichž byl vytištěn 2D kód. Jejich položením na stůl došlo k přečtení kódu a načtení adekvátního obsahu. To zbořilo jistý mýtus, protože na prezentacích Microsoftu nebyly ony kódy vidět a stůl na nich působil geniálním dojmem, že si všimne sklenky pití a i vám řekne, co je v ní. Ono kouzlo spočívá v tom, že i ta sklenka na dně má onen kód.

- Zde byla zmíňka o distribuci, která byla mylná viz diskuze -

Nakonec došlo i na hru, chytej světlušky, kdy jste dotykem rozsvěcely lampy, před kterými světlušky utíkaly. Hra to byla pro čtyři a úkol byl nahnat je do vlastní skleničky. Ale jen nahnat. Pokud jste se jich dotkly, zemřely, což byla i strategie, jak ublížit soupeři. Čistě teoretická, protože šmatat k soupěři a zabíjet mu pracně naháněné světlušky si docela říkalo o přesdržku :-D.

Další, mnou navštívená, přednáška, byla Red Hat a Fedora. Na ní jsem se zpočátku dost nudil, protože pojednávala o spolupráci Fedory a Red Hatu a o obecných věcech.
Pak mě ale naprosto probraly novinky ve Fedoře.
Padl sledovač hardwaru, který sleduje vytížení, teploty a navrhuje jak upravit nastavení pro větší efektivitu a menší spotřebu.
Padlo, že díky jednotnému rozhraní PackageKitu napříč distribucemi si nyní aplikace mohou dovolit žádat o instalaci spousty věcí. Video přehrávač si může při otevření neznámého formátu zavolat instalaci kodeku, AbiWord si může při otevření souboru s fontem, který neobsahuje, zavolat jeho instalaci apod.
Padl vylepšený PolicyKit, kde si můžete snadno nastavit, že určití uživatélé smí instalovat balíčky bez rootovských práv (aniž by se toho účastnilo sudo apod.), což v budoucnu jistě zjednoduší vyladění práv uživatelů.
Padl vylepšený hlásič chyb, ABRT, který když zachytí pád aplikace nebo jádra, sám posbírá potřebné informace (spuštěné programy v té době apod.) a sestaví hlášení chyby. Toto hlášení je o dost přesnější, protože uživatel, ať je sebesnaživější, takto relevantní informace sám posbírat nedokáže.
A nakonec i "Resource Manager", v němž jde aplikacím přidělovat omezené množství paměti, procesoru, síťového pásma ...
Zkrátka jsem zbytek přednášky skoro ani nedýchal :-D. Modlím se, aby tyto vychytávky prosákly co nejdříve i do OpenSUSE.

Mezitím se vrátil Adam, ale to už přednáška končila. Na poslední jsme se rozdělili. On zůstal v sále 1, poslechnout si Vojtu o Ubuntu 9.04, a já jsem utíkal na Marka Vašuta, který přednášel právě o portaci Linuxu na Palm stroje.
Přednáška byla o dost odbornější, než jsem čekal. Nezachytil jsem tedy vše, ale odnesl jsem si hodně poznatků o hackování jádra a objevil Ångström, se kterým mám veliké plány.

Zůstali jsme ještě na vyhlášení odměn dobrovolné ankety, co rozdávali u vchodu. Já se neúčastnil a Adam nevyhrál.

Toť vše.
Není to teda vše. Hodně věcí jsem více či méně úmyslně vynechal, ale zas nemusíte vědět všechno ;-). Nakonec, měli jste tam být.

Ještě musím podotknout, že Adam měl s sebou foťák. Takový ten s velkým objektivem (zřejmě zrcadlovka). A fotil, co se dalo, takže se pravděpodobně můžete těšit na širokou fotogalerii.
No a je zde :-)

Autor: Ilfirin

Komentáře

Ilfirin odpověděl -

Tak jsem to zkorekturoval a hodně upravil (a i přidal :-) ) obsah.

Osobně si to brát musím, je to kritika, ale pravda, text to byl hrozný. Jak jsem psal, sypal jsem jej, abych poskytl aktuální informace a dojmy. Přiště to tedy odložím.

tulák odpověděl -

tý jo
sem básník
mám moc rád jazyk, a něco ti řeknu
si vůl

Ilfirin odpověděl -

Nevím, koho teď kritizujete, zda jeho nebo mě.

Ale musím se MM zastat. Opravdu to nebylo lidské (což mě mrzí). Teď už je to ale po korektuře, mělo by to být +- v pořádku.

tulák odpověděl -

já vim že čeština si svoji pozornost zaslouží, ale že by to bylo před korekturou až nečitelný je hloupost, sou články u kterejch člověk informace hltá, co potom po spisovnosti, jo a upozornit na chyby se dá i taktnějc no, za tvoje nadšení si takovej veřejnej pranýř nezasloužíš

Ilfirin odpověděl -

Tak to jsem vás špatně pochopil. Moc se omlouvám, tu část upravím.