Dobrý sluha, zlý pán

Dobrý sluha, zlý pán.
Kdo? Operační systém počítače. Proč? Protože se z něj časem udělala Záležitost.
To vše díky rafinovaně agresivním metodám MaléMěkké za vydatné pomoci tištěných a internetových médií.

"Odborníci" v těchto médiích rozvinuli krasožvásty této firmy do obludných rozměrů. To, co by mělo zajímat jen programátory a jiné odborníky a co má být zcela "průhledné" pro uživatele počítače, je dnes tématem číslo jedna.
Pro tápajícího uživatele, pro něhož je králem na počítači Aplikace a ne Operační Systém, není v této atmosféře místo. Je škoda, že na tuto notu zabrali i linuxáci...

Na můj první blog přišlo několik děkovných dopisů, proto píšu pokračování (viz Za všechno může IBM!). Děkuji všem, kteří přispěli svými komentáři. Považuji blog za zveřejnění svých osobních pocitů ze kterými se chci podělit z ostatními. Někteří to ale považují za urážku a otevírají pouzdra ze soubojovými pistolemi. Jsem člověk pohodový a to mi kazí náladu. Proto se omlouvám těm, které jsem nasr.l a slibuji, že toto je druhé a také poslední pokračování mých zpustlých úvah.

Proč je Linux tak náročný na "samostudium"?

Rád bych předešel výkřikům o moji nekonečné lenosti: jako neprofesionálnímu uživateli mi ale vůbec nevadí určitá "rukodělnost - dodělej si sám" systému, ale vadí mi časová náročnost řešení některých banalit (viz dále). Jak jsou tyto věci řešeny v profesionálním nasazení, kde čas jsou peníze? Pokud se zde někteří přítomní nechají vytočit laickými dotazy na fóru openSuSE, doporučuji jim navštívit jiné weby, kde je daleko více low level otázek - pozor, jen na vlastní nebezpečí!!!

Dovolím si špitnout, že opravdoví guruové, kteří psali příručky pro uživatele Linuxu, implicitně vycházeli z toho, že nováček přichází z Windows a polopaticky se mu snažili přiblížit odlišnosti Linuxu a vůbec se za to nestyděli.

Nejdřív krátká historie:

Na začátku u mně nebylo Slovo, ale RedHat. Instalační příručku napsal legendární Jan "Yenya" Kasprzak. Instalace RedHat (ver. 5.1, r. 1998) neproběhla korektně - měl jsem na tu dobu "pokrokové" uspořádání disků: hdd a CD ROM oba jako Master na samostatných řadičích IDE. Netušil jsem, že instalátor předpokládá klasické zapojení hdd=Master, CD ROM=Slave na jednom kabelu. Instalace skončila, ale systém nenastartoval. Na hdd se totiž nic nezkopírovalo.
První zážitek s Linuxem... trvalo týden, než mě napadlo přepojit disk a optickou mechaniku na klasiku Master/Slave.

Grafické prostředí tehdejší distribuce bylo notně kostrbaté v porovnání s uhlazenými Windows. Ale nešť. Na desktopu vše fungovalo OK. Hw modem a zvukovka v ISA, grafika VGA, RAM ?MB. Už si nepamatuji, zda to bylo na Cyrixu DX66, nebo Pentiu 90MHz...

Jakmile s příchodem Windows 95 byl zameten MS DOS pod koberec, vrhli se všichni výrobci na výrobu hw zařízení slangově označovaného jako "win", které bylo hardwarově zjednodušeno (tj. okradeno) a přizpůsobeno k těsné spolupráci s Windows.
Pro tyto hračky nebyly linuxové ovladače, ani pro věcičky připojované přes USB. Komunita kolem Linuxu nestíhala implementovat ovladače pro spoustu zařízení (na př. modemy, tiskárny). Nástup notebooků s jejich specifickým hardwarem zpoždění Linuxu jen potvrdil.

Hledat pomoc na internetu bylo sice možné, ale vzhledem k tehdejším cenám vytáčeného připojení by cena zaplacená za hledání takových informací byla vyšší, než za licenci Windows...
Jednu dobu zavládla euforie: velké sw firmy se začaly zajímat o Linux! Nějak to vyšumělo do ztracena.

Nebudu zdržovat popisem dobrodružství s jinými distribucemi, jsem fandou SuSE od verze 6.4. Linux je neocenitelný pro pohyb v nebezpečném prostředí internetu. Bylo na pováženou, zda obětovat jeden diskový oddíl, neřku-li celý disk na instalaci Linuxu, který by měl být využíván téměř výhradně pro surfování po webu... Když na tuto činnost stačila "kapesní" distribuce SLAX na mini CD (cca 200MB zabral celý systém) a fungovalo to!

Při dnešních velikostech hdd jsem se rozšoupnoul a nainstaloval plnohodnotný openSuSE 11.0. Instalace na notebook DELL Inspiron 1525 (desktop už nevlastním), byl krok do tmy: KDE 3.5.x si v 11.0 dělala co chtěla - žádná stabilita, svévolné nabíhání a zavírání oken atd. Horor.

Útěk k 11.1 se vydařil - i když ne úplně. Byla potřeba spousta "ruční" práce v terminálu, než začala chodit WiFi, audio, K3b, Firefox, kppp...

K nelibosti zde přítomných fundamentalistů musím konstatovat, že mnohé dobré rady jsem nenašel na webu SuSE, ale na webech konkurenčních distribucí - především UBUNTU. (Občas to bylo třeba modifikovat pro použití v openSuSE.)
I když se snažím vést nějakou formu deníku a zapisovat si postupy s oživováním hw, mám jistotu že při budoucím povýšení na 11,x se vyhledávač Google opět zapotí.

Co mi po třech měsících tápání a googlení stále dosud nefunguje:

1. nelze vyřadit touchpad - ono to jde, ale musí se po každém restartu zadat v terminálu příkaz synclient TouchpadOff=1, doplnění jakéhokoliv příkazu do boot.local nebo /home/user/.kde/Autostart je ignorováno.

2. nepřepíná se automaticky interní mikrofon při zasunutí konektoru externího mikrofonu. Musí se v KMixeru navolit ručně... Navíc mixer občas "zapomíná" předešlé nastavení. On ten KMix je vůbec "nějakej divnej".

3. ukončuje se pppd při delší nečinnosti (kód chyby 12) - stále nemohu nalézt příslušnou volbu v konfiguračním souboru abych se této vlastnosti zbavil. Provizorně to řeším tak, že spustím Skype, on si občas hrábne na web a pppd je udržován v chodu.

4. samovolně se zastaví přehrávání internetového rádia (Real Player nebo VLC), někdy se po zastavení sám opět spustí, ale potom hrají souběžně dva zvuky: jeden z internetu a druhý zpožděný z cache.

5. tiskárnu Canon MP140 se nedaří zprovoznit i když mám balíčky s orig. ovladači (v RPM), nemám knihovnu libatk-1.0.so.0, (k nalezení jen pro 64bit SuSE). Pokusy o instalaci knihoven podobných názvů (obsahujících označení 32bit) buďto končí chybou nebo poněkud nesrozumitelným výpisem dalších nesplněných závislostí.

Inovace nebo doplnění systému pomocí RPM balíků z repozitářů na webu SuSE (a spřízněných) je bezproblémová. Bohužel to neplatí o ostatních RPM-kách, získaných mimo SuSE. O aplikacích, které se musí kompilovat ani nemluvě. Jsou zde závislosti, jejichž řešení je časově náročné a mnohdy nemožné. Není obecně doporučeno tyto věci instalovat. Tvoří se tak pevná vazba uživatele na tu kterou distribuci (podobně jako uživatel MS je vázán na dobrodiní z Redmontu).

Nevím, proč se dosud nevžilo to, aby tvůrce aplikace přibalil potřebné (často exotické) knihovny, na př. do zvláštního balíčku. To plně odpovídá poněkud zlomyslné filozofii linuxových fundamentalistů - my jsme se namáhali, vy se namáhejte také! A tak stále dokola stovky a tisíce potenciálních uživatelů znovu objevují objevené... Ztrácíme čas hledáním a je to považováno za to pravé ořechové... Údajně má tato metoda sloužit vzdělávání uživatelů - potěš koště!
Dokonce někdo tady napsal: "To byste chtěli, aby se vše servírovalo až pod nos?".

Neřešené závislosti, lépe řečeno starosti o ně hozené na hlavu uživatele, jsou stejným zlem jako nepřítomné ovladače pro některá běžná hw zařízení.

Z atmosféry kolem Linuxu mám rozpačitý dojem: velké IT firmy, které vzaly Linux pod svá ochranná křídla, tlačí na jeho větší uživatelskou přívětivost. Tím jsou vývojáři nuceni stavět na betonových základech domečky z papírových obrázků... Naproti tomu někteří místní guruové se snaží odradit obyčejné lidi od jeho používání.
Člověče, máš svobodu volby - vyber si!

Tvrzení některých lidí, že se úplně obejdou bez Windows u mě vzbudí úsměv. Ano, za jistých okolností to je možné! Naproti tomu někdy není linuxové řešení použitelné. Namátkou uvádím střih domácího videa - aplikace, které jsou pro tento účel k dispozici v Linuxu (Kino, Cinelerra) dohánějí to, co je k dispozici pro Windows, ale... jejich instalaci a praktické užívání přeji jen svému nepříteli. Přešaltrovat návyky z komfortních aplikací pro Windows lze za cenu velkého úsilí (stejně jako u GIMPu...). Jedině MainActor má profi vzhled i funkce (ale není free). Výrobci vesměs přibalí ke kameře některou z aplikací pro střih, která je určena pro Windows, nikoliv pro Linux.

Z výše uvedených důvodů jsem "na Linuxu" po 90% strojového času, ale přesto občas odskočím do Visty... Samozřejmě přes dualboot.

Když osoba znalá s vyšší kvalifikací nainstaluje a nakonfiguruje PC s Linuxem pro osobu neznalou zde nazývanou lama nebo také BFU, tak aby běhaly kancelářské aplikace (s ohledem na zbytek světa, který používá formáty MS), zprovozní internet, Skype, poštu a nějaký přehrávač muziky, ukáže jak spustit prohlížeč fotografií, tak může mít jistotu že na ten stroj po velmi dlouhou dobu nesáhne. Žádná defragmentace, čištění registrů, antiviry, antispamy a jiné "nezbytnosti" které jsou jinak nutné kolem Windows.

Takže jsme na začátku: máme úplně volné ruce a spoustu času k bádání nad Linuxem ve svém vlastním osobním počítači...

Přeji mnoho úspěchů!

Ještě pár ohlédnutí do historie:

"...Neposílejte dotazy do těchto skupin (pozn.: tzv. skupiny "news") naslepo, jinak se můžete dočkat velmi nepříjemné odpovědi...".
Bill McCarty, "Učíme se RedHat Linux", překlad Computer Press 2000, str. 58

"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."
Stefanie Teufel, "Linux a KDE", překlad GRADA 2000, str. 209

.

Autor: man_100

Komentáře

Ilfirin odpověděl -

V první řadě hluboká omluva za zpožděné vydání. Nebyl to úmysl, jen opomenutí.
Nu co, alespoň to máte v dnešní slavný den :-)

K obsahu: Tak pod tohle by mi nedělalo problém se podepsat. Ovšem názory některých lidí jsou pak v kontrastu s tímto velice úsměvné. Radši nebudu jmenovat.

man_100 odpověděl -

Myslím, že se jen pokoušíte eskalovat další flame, což jsou obvyklé metody na fórech, takto nic nevyřešíme.
Jak mohu vědět "co děláte špatně", když jste šťastný to muž a používáte Linux k prospěchu celé vaší rodiny...
Z toho lze logicky odvodit jediné: že vše děláte dobře a bez chyb. Radujte se, že máte náskok před těmi tápajícími, kteří dosud nenaplnili na 99,9% svá přání a Linux je neposlouchá.
Myslím, že jsem se (omylem) ocitnul v komunitě, jejíž metody mi nesvědčí. Nezbývá než pokračovat v doživotním samostudiu a zapomenout na vstřícnost "lidí od Linuxu".

Vyskytnou-li se u Vás po přečtení mého příspěvku nežádoucí příznaky (na př. třes rukou, žaludeční nevolnost, nespavost) ihned opusťte tento web!

Fuzo odpověděl -

Dloho jsem si tak dobře nepočet. I to je pohled linuxáka na svět a vůbec se mu nedivím. I já mám velice podobné zkušenosti a tak používám doma XP a linux mám pouze ve virtuální mašině. Prameny tohoto kroku jsou v prvním pokusu o dualboot kdy jsem přišel o všechna data a samozřejmě pouze mojí neinformovaností. Co se týká instalace různých programů souhlas. Zrovna jsem instaloval Clamav. Po nainstalování jsem ho spustil klasicky z nabídky a chtěl aktualizovat. Aktualizace ze správce antiviru neproběhla ale ejhle, ozval se automatický update, že je nová verze. Tak jsem to spustil. Aktualizace proběhla úspěšně. Clamav už nemůžu najít :-( Jistě že si poradím ale jsou to zbytečné chybičky. Nebo taková instalace Apache, MySQL a php. Docela dobrodružná práce, když si chcete udělat několik webů a jeden intranetík. Amatér by se z toho ... A já jsem amatér BFU lama a nestydím se za to. Připadá mi normální, že někteří lidé na této planetě nechtějí získat titul GURU protože nechtějí spravovat OS ale používat počítač k zábavě k práci a pod. V tomto má bohužel Vista náskok. Vložíš CD/DVD, nainstaluješ a funguje. Se standardním železem...můj SB X-Fi promine ;-) . Jo a ještě drobnost. Člověk je tvor hravej a rád si hraje. Je docela dost her které nerozběhnu pod linuxem. Tak je hraju pod woknama. Ale slibuji že si svůj herní pc polinuxím. Jenom mi tam musí fungovat SB X-Fi, Joy Saitek X-52, Saitek Pro Rudder Pedals, volant Logitech Wingman Formula Force EX, rád lítám, například Condora a doufám že mi poběží výstup GPS na COM1: a abych nezapoměl, ještě musí fungovat TrackIR.