OpenSUSE 11.2 RC1

Tak jsem cvičně nahodil 11.2RC1 s KDE 4.3.1 na mašinu (2GB RAM, nějaké Athloní dvojjádro). Nevypadá to vůbec zle, byť malé mušky tam jsou. Tak tedy:

1) Ačkoliv již bylo uvolněno KDE 4.3.2, v distribuci zůstalo KDE 4.3.1. Údajně se jedná o 'skoro 4.3.2', ale v takovém případě se mi to zdá nešťastné. Chápu, že ačkoliv 4.3.2 je jen oprava chyb a lokalizace, tak představuje jistý potenciál nebezpečí a proto není zájem to na poslední chvíli nasadit. Jenomže jakási meziverze, kterou prý ta použitá 4.3.1 je, je vlastně také problém - je to 4.3.1, nebo 4.3.2? Osobně bych se přimlouval za to, aby se v takovém případě pár dní počkalo anebo bych snesl riziko dolaďování 'za provozu'.

2) Po výchozí instalaci se po vložení DVD nenabídne jeho přehrání v Kaffeine - je tam pouze digikam a delfín.

3) Nějak nechápu, asi nějaké nedopatření, ale v repozitářích je stará verze Scribusu a Simutransu. To první mi i poněkud vadí. Že bych zase po dlouhé době sáhl po svaté trojici?

4) Zatím nejsou zcela připraveny přídavné repozitáže, ale to není problém distribuce a koneckonců je to přece ve stavu RC.

5) Z nějakého důvodu nešlape skype - chybí mu prý knihovna libXv.so.1, která tam však je - i když teď mě napadá - že to bude 64bitů? No, podívám se na to.

6) Používám vlastní upravenou klávesnici - nojo, zase jsem musel hledat, kam ji nacpat, změnilo se to. Dosud se to zapisovalo do xorg.xml a xorg.lst, teď na to jsou evdev.xml a evdev.lst.

Asi největší mouchou tak zůstává absence nějaké verze s dlouhou dobou života - klidně i placenou, dokonce bych to preferoval. Apropó, jaký je vlastně názor Vás čtenářů na existenci nějaké mírně placené verze s dlouhou dobou podpory? A také měli byste zájem se nějakého takovéhoto projektu zúčastnit? Já bych se mohl podílet jako sponzor, případně nějakou organizační prací a potom třeba tím, že bych dělal chytrého ;-).

Ale nebudu jen kritizovat:
Systém jede velmi pěkně, je hezky upraven, dosavadní brzda KRunner už nebrzdí, po doplnění repozitářů aktuálními aplikacemi to bude skvělý systém s kterým se bude dobře pracovat. Myslím, že do 14 dnů začnu opouštět starší verze. Jedu 11.1 kde mám skoro vše a doufám, že opustím i 10.3 kde mám skype, které mi na 11.0 i 11.1 docela zlobilo a chodí jen někdy.

Autor: jik

Komentáře

Damillo odpověděl -

Takže nejsem sám, kdo byl překvapen? Moje X-Fi Platinum jede jak z partesu :-D Škoda jen toho čelního panelu, ten asi v linuxu nebude nikdy v provozu. Ale jinak mi tu frčí 11.2 RC2 a spokojenost. Těším se na finálku, potřebuju rozjed driver pro Nvidii a nějak se mi nedaří komplilace

nef odpověděl -

A co grafika ATI, po deseti černých obrazovkách u 11.1 jsem Suse vzdal (znám instalaci) poslední ovladač G01, x1600).

Fuzo odpověděl -

Jeden z důvodu proč nepoužívám (prozatím) SuSE je taky časté vydávání nových verzí a problém s přechodem z jedné verze na druhou. Myslím si že toto je dost velký kámen úrazu pro nové uživatele. Kdo si nainstaluje XP tak si stáhnul SP2 teď SP3 a funguje pořád s nastavením které tam má, Office, utilitky, málo kdy se stane že se SP se musí stáhnout nová verze ale je to jenom nová verze jednoho (:-)) programu. Ale pokud se nepletu tak U SuSE nelze jednoduše říct , mám verzi 10 a chci přejít na 11 tak zapíšu nové repo a dám update ALL a konec. Jsem asi moc rozmazlen Woknama ale to co drží každou distribuci jsou uživatelé, kteří ji používají. Nebo se pletu? Myslím tím ty přechody ze starších verzí. Dík za pozornost.

Aidamos odpověděl -

A nejpozději po roce normálního používání jsou ty Windows tak zasekaný a zpomalený, že se s nimi vůbec nedá dělat a tím pádem se stejně musí kompletně přeinstalovat...

jik odpověděl -

Toto není moc košér. Máte sice částečně pravdu, ale tomu se říká demagogie. Ano, jsou uživatelé, kteří si wokna to zapráskají do měsíce. Jiným vydrží ve slušném stavu roky - ti se nám tady mohou smát.
Nemá smysl argumentovat, jak je jiná platforma zlá, OS je opravdu dobré, ale dá málo příležitosti těm, kteří prostě nainstalují a potom s tím pouze pracují. A to je škoda.

Fuzo odpověděl -

Jestli je normální užívání instalace všeho možného SW co kde člověk najde, tak ano, já instaluju XP jenom při výměně železa cca v dnešní době jednou za 3-4 roky a mám je na HDD jenom kvůli TrackIR který není v linuxu podporován :-(

Aidamos odpověděl -

Ono jde o to, že to viditelné zpomalení se projeví hned po čisté instalaci a následném stažení a nainstalování cca 90ti aktualizací. A s každou další aktualizací a samozřejmě instalovaným programem se to zpomaluje a zpomaluje a zpomaluje až to leze na nerv. To je obecně známá věc a nikdo mi to nevymluví. A každopádně "stop the flame", neudržel jsem se si nerýpnout když někdo tak urputně vychvyluje Windows, že nemusí vůbec reinstalovat.

Vin odpověděl -

Teď by to mělo být ještě snažší, upgrade je možné provést online.

jik odpověděl -

Mně osobně sice po 8 měsících instalace také moc nevadí, také mám rád novinky, ... ale lidé okolo mě to takto neocení. A stejně tak v zaměstnání. Decentně řečeno, nepoužitelné. SLED mi nepřipomínejte, to je zajímavé pro velké nasazení, kromě toho to je pouze GNOME a to opravdu nemám zájem, když už nic jiného, tak mi vadí widgety.

Vin odpověděl -

Máš nainstalovanou Cervisiu pro KDE4 (a pak asi povolený plugin pro Dolphin/Konqueror)? S kódováním nevím, ale tahle vlastnost by měla být dostupná i pro webový prohlížeč, takže to, že ti to nefunguje, mi přijde dost podezřelé. A pak si nějak nedokážu představit, že by nefungovalo kopírování, a u konqueroru si toho nikdo nevšiml.

Navíc, pokud vím, tak konqueror a dolphin používají shodný základ...

jik odpověděl -

S tímto názorem nějak nemohu souhlasit. Já si naopak myslím, že některé linuxové distribuce jsou k takovémuto nasazení připraveny velmi dobře - a OS k nim patří - jinak by šel SLED dost těžko prodávat. Je však třeba zajistit stabilitu té distribuce a samozřejmě tlačit vývoj komunitní distribuce tak, aby se zvyšovala 'blbuvzdornost'. A chce to jen minimum.
Poznámka jenom trochu mimo: Zrovna dnes jsem zasahoval u jedné paní, kde jsem instaloval na jaře OS11.1. Její syn úspěšně zrušil ikony na panelu - šlo to až příliš jednoduše. To, že je systém jako skála (ehm...), nic nemění na skutečnosti, že uživatel ho až příliš rychle zneschopní na uživatelském rozhraní. Pro BFU je jedno, jestli spadne jádro, X-ka, nebo KDE(3,4). Pokud by byla distribuce za ~500Kč (~20 Euro), která by se orientovala na uživatelskou stabilitu, byl bych ji i tady prodal.
Potíž komerční většiny současných distribucí je podle mého prakticky pouze v použitém 'obchodním modelu'. Je třeba se zbavit ideologie, prostě peníze jsou potřeba. Na jedné straně taková distribuce musí přinést dostatek peněz pro provoz, vývoj a propagaci, ale zase na druhé straně distribuční model SLEDu je pro hlavní trh nepoužitelný - pro běžný prodej je příliš drahý, kromě toho, jak jsem již několikrát uvedl, GNOME mi nesedí a nebudu ho prodávat.
Myslím, že nejjednodušší by bylo vzít tak 2-3 měsíce starou - celkem odladěnou komunitní distribuci, osekat ji trochu a od tohoto okamžiku založit život komerční distribuce - záplaty a repozitáře s tím, že po dobu cca. 1 roku budou záplaty sdílené s komunitní distribucí. Potom by bylo udržovací období, které by mohlo být dlouhé tak 3 - 4 roky.

Aidamos odpověděl -

Copak o to, konzervatismus a s ním spojené použití pouze staršího KDE 3.5 a GNOME 2.16 + starší (stabilní, spolehlivé, ověřené) jádro by mi nevadilo. Co mi vadí je pouze Firefox 3.0, ale hlavně neskousnu poměrně zastaralý OpenOffice.org 2.3.