Co brzdí OwnCloud?

Jak Frank poukázal na ve svém blogu "blog on the future of php" Own Cloud se svou jednoduchostí v použití se trefil do černého. Existuje mnoho tutoriálů, které ukazují běh ownCloudu na zařízeních typu Rasberry Pi až k obrovským organizacím jako je Cern, kde fyzikové, kteří hledají původ vesmíru, směrují terabity dat skrze Cernbox (postaveno na owncloudu), kde sdílí, spolupracují a analyzují data.

Omezení

Avšak existují tu určitá omezení, která bohužel ownCloud nemůže přímo ovlivnit.
V "databaze area", SQLite je defaultně přednastavena, protože není potřeba žádného manuálního nastavování. Ale výkon pokulhává v případě, že instalace má víc než banální objem dat. Pokud je sdílení o 15 a více uživatelích SQLite vede k častému time-outs – vypršení dob a k dalším problémům.
Větší a důležitější věc však je architektura současného internetu. Většina domácích uživatelů je chráněna firewallem poskytnutým svým routemem. I když toto poskytuje určitou dodatečnou ochranu je to hlavně kvůli omezeným počtem unikátních adres v Ipv4 protokolu.
Je nemožné přidělit unikátní adresu každému zařízení, které se z vašeho domova připojí na internet.

Třetí věc je ta, že by owncloud platforma by měla být malá a levná jako Rasberry Pi, avšak tato zařízení jsou skoro všechna založena na 32 bitových procesorech. Kvůli těmto technickým omezením nebudete moci operovat se soubory většími než 4 GB. Je to velké omezení, pokud chcete mít uloženy věci jako např. virtuální stroj či blue Ray kolekci na vašem owncloudu.
Čtvrtá věc kterou vidím jako problém je bezpečnost (i když ne jako největší problém z těch tří nahoře.)
Nastavení serveru aby byl zabezpečený, včetně slušného SSL certifikátu není zrovna jednoduché. Já osobně jsem na to nemohl přijít (v těchto serverových věcech jsem nováček) a to nejsem žádný technofob.
1won.png

Řešení

Tyto 4 věci nejsou jediné problémy k tomu, aby byl ownCluod přijat širokou veřejností. Ale nyní jsou to ty největší. Takže jak se s nimi vypořádat.
Je několik cest jak nainstalovat ownCloud ještě jednodušším způsobem. Mít předpřipravený systém ve formě conteiner (Docker?) nebo ve formě virtuálního stroje se může postarat o hodně problémů týkajících se databáze a bezpečnosti. Nicméně ownCloud lze spouštět i na takovém hardware jako je Rasperry Pi a neřešit velikosti souborů.
Co se týče omezení adres - internet se pomalu přesouvá na Ipv6, který poskytne víc unikátních adres než právě Ipv4 protokol.

Problém s hardware

Nadcházející hardware za rok bude 64 bit, takže bude plně vyhovovat ownCloud. Současná zařízení jako Rasberry Pi a jiné routery nejsou uplně vhodné pro ownCloud. S novým hardware zažijete skvělou ownCloud zkušenost.

Nabízí se však dílčí řešení v otázce bepečnosti. Bezpečný už z principu, vždy varuje „self sign “ návštěvníky, že self sign stav není zrovna ideální. Pojďme tedy šifrovat. Let's encrypt poskytuje automatizované a svobodné řešení.

A nyní.

Zatímco bych si přál, aby všechny tyto změny byly implementovány už včera ve skutečnosti si musíme ještě počkat na přesun na protokol Ipv6 a 64 Bitové procesory. Mezitím můžeme začít pracovat na včlenění Let's Encrypt do virtuálního stroje a Docker obrazů s předkonfigurovanou MYSQL (nebo MariaDB) nebo doporučit lidem spouštění na 64bit schopných systémech jako jsou moderní NAS nebo NUC. OwnCloud in a box obraz na SUSE studio je skvělý start.

Já osobně se těším na větší sociální integraci v ownCloud jako je schopnost komentovat obrázky, nebo jiná data a sdílet je.

Zdroj : Blog Joshe Poortvlieta

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.