5 alternativních programů ke Skypu pro uživatele Linuxu

MS_SkypePravděpodobně už všichni víte o tom, že Skype odkoupila společnost Microsoft. Pokud vás tato informace vyděsila a ihned jste začali pátrat po možných alternativách, tak jste na tom správném místě. V dnešním díle se totiž budeme zabývat právě alternativami pro tento velice oblíbený program.

I když s oblibou Skypu je to takové dvousečné, protože právě pro uživatele operačního systému Linux nebyl dlouhou dobu Skype plně podporován a poté verze 2.2-beta trpěla velkými lagy na rozdíl od verze pro Microsoft Windows.

Z toho by se dalo vyvodit, že změna majitele by nemusela mít tak hrozný dopad na Skype, protože už takto to nebylo nic slavného. I Richard M. Stallman se domnívá, že se nic významného na Skype nezmění jenom tím, že tuto technologii bude vlastnit někdo jiný. Tudíž pokud jste se Skypem spokojeni, asi prozatím není nutné nic měnit.

Ale to rozhodně neznamená, že by člověk neměl znát možné alternativy. Většina svobodných VoIP programů využívají SIP (Session Initiation Protocol) standard nebo Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP). Z toho vyplývá, že se vám pravděpodobně podaří spojit jen s uživatelem, který využívá klient se stejným protokolem, jaký využíváte i vy. Také je samozřejmě potřeba být na stejné SIP či XMPP síti, aby bylo možné hovor uskutečnit.

Nepočítejte však s tím, že by některá z níže zmíněných aplikací byla schopna nativně pracovat se Skype, protože se jedná o proprietární systém, který své uživatele uzamyká a tím je nutí využívat jejich vlastní program. Můžete sice využít službu Skype Connect, pomocí které lze Skype rozchodit s jinými SIP VoIP systémy, ale to je bohužel placená služba. Další možností je využít například karaka Google Project, s jehož pomocí lze vytvořit Skype/XMPP brány, ale tyto systémy jsou primárně určeny pro vývojáře a ne pro koncové uživatele.

Pak zde jsou také IM klienti, jako například Pidgin, které rovněž v sobě mají podporu VoIP.

5 VoIP klientů pro Linux

Nyní se však věnujme již zmíněným alternativám, které pod operačním systémem Linux bez problémů fungují.

Ekiga

Tento program je mezi uživateli operačního systému Linux asi nejvíce známý VoIP klient. Někteří mohou tento program znát také pod názvem GnomeMeeting. Jedná se o open sourceový VoIP klient pro uživatele grafického prostředí GNOME. Kromě SIP Ekiga podporuje i protokol H.323, který se využívá pro video konferenční hovory. Pomocí tohoto protokolu podporuje Ekiga i Microsoft NetMeeting, avšak prozatím zde není podpora pro novější Microsoft Windows Meeting Space, což je náhrada právě za NetMeeting.

ekiga.png

GNU Telephony

GNU Telephony je projekt, který se právě nachází ve verzi 1.0. Součástí tohoto projektu je GNU SIP Witch 1.0, což je SIP server, jež je čím dál tím blíže k použití pro koncové uživatele, avšak nyní je stále ještě příliš brzo na to, aby se dal tento projekt považovat za dokončený a připravený pro masové rozšíření pro koncové uživatele. Proto je prozatím asi nejlepší přenechat práci vývojářům svobodného softwaru, než aby ho začali využívat přímo uživatelé.

Jitsi

Jitsi nebo také SIP Communicator je pravděpodobně asi nejvíce prošpikovaný VoIP klient pro Linux. Jitsi podporuje SIP, XMPP a také VoIP to AIM, Windows Live, Yahoo! a mnoho dalších.

jitsi.png

Jedinou vadou na kráse je problém s rychlostí. To je asi způsobeno tím, že se jedná o aplikaci napsanou v Javě. Další nepříjemností je ten fakt, že Jitsi kvůli nějakému problému s protokolem nepracuje s Ekiga.net, avšak s ostatními SIP sítěmi, jako například s Iptel a ippi, pracuje bez problému.

Linphone

Ačkoliv se jedná o klienta podporujícího „pouze“ SIP sítě, má tento klient jednu nespornou výhodu, neboť nefunguje jen pod operačním systémem Linux, Mac, Windows, ale i Android, iPhone a BlackBerry, takže pokud je mi dobře známo, tak je to jediný klient s takto širokou podporou architektur.

linphone.jpg

FreeSWITCH

FreeSWITCH je přizpůsobivá open sourceová VoIP platforma, která umí využívat většinu známých protokolů jako například SIP, SCCP, H.323, XMPP, GoogleTalk a další.

FreeSWITCH je napsán v C/C++, Pythonu, Perlu, Luau a JavaScriptu využívající Mozilla's SpiderMonkey engine.

Vyhodnocení

Z výše uvedených VoIP klientů se zdá jako nejoptimálnější na využití v našich podmínkách asi Ekiga, ale do budoucna se rozhodně občas koukněte na Jitsi, který vykazuje podle mě nejvíce šancí stát se velice úspěšným klientem do budoucna. Vy, kteří máte doma třeba iPhone, Android či BlackBarry a zároveň provozujete více počítačů na více platformách, možná nejvíc oceníte Linphone.

Jak je vidět, tak rozhodování záleží na mnoha okolnostech a proměnných. Rozhodně si tyto programy vyzkoušejte a zjistěte, který vám více vyhovuje. Záleží také na tom, jaký typ sítě budou používat vaši přátelé a kolegové.

Zdroj: itworld.com

Autor: VojTEKK

Komentáře

Aidamos odpověděl -

Z článku: "Nyní se však věnujme již zmíněným alternativám, které pod operačním systémem Linux bez problémů fungují."

A fungují i se Skype protokolem? Ne. Čili jelikož mám na Skypu přes dvacet kontaktů na lidi s Windows, tak mi nealternativní alternativy můžou být celkem ukradené. Ale jinak fajn článek.

standa.e odpověděl -

Stačí přesvědčit své kontakty, ne? ;-) (Jen šťouchám, vím, jaký boj bylo zrušit ICQ protokol. Ale víš ty co? Zjistil jsem, že to nevadí.)

xhc odpověděl -

je pravda, ze článok ráta s prostredím linuxu.. nuž chatovat by sa dalo cez jabber, video cez google, pripadne facebook chat - šupnúť to do kopete alebo pidgina (tuším využíva jabber protokol)...

skype zatiaľ využívam v plnej spokojnosti...a popravde už od začiatku som neprechovával veľké obavy so zmenou majiteľa... nakoniec ešte budeme vďační, ktovie :D

martinus26 odpověděl -

Ktoré z nich vedia preliezť cez NAT ? Neviete o nejakých free SIP provideroch, stačí mi iba telefonovanie z jedného pc na druhý.

ulejm odpověděl -

VoIP i IM vyžaduje server server někde "uprostřed" pro uživatele skryté za NATem, což v případě IM služeb není problém - ty fungují typicky zdarma přes zprostředkovávací server (týká se to i starých protokolů jako ICQ nebo jabber) ale VoIP služby bývají typicky zpoplatněné. Někteří VoIP provideři ale mají zdarma volání v rámci vlastní sítě nebo s partnerskými VoIP sítěmi - docela širokou nabídku má např. 802.CZ. Je to druhý největší VoIP provider u nás a v ceníku najdete seznam partnerských sítí. Zcela zdarma to sice není - tedy vlastní hovorné je zdarma ale měsíčně si účtují povinnou konzumaci - tj. poplatek cca 5-20Kč/měs. pokud ho neprovoláte na zpoplatněná čísla ale jako náhrada pevných linek je to vynikající a pokud jsou vaši partneři registrováni u stejného nebo spřízněného providera tak jsou taková volání skutečně zdarma. Mají také velice slušnou spolehlivost, jediné co bych jim vytkl je hovorné do GSM sítí (3,30Kč/min.) ale pro tyto hovory si můžete zaregistrovat číslo nař. u IPVOXu nebo Microtechu.

aarost odpověděl -

No právě v tom je zakopaný pes.Když jsem hledal alternativu k ICQ s tím,že kontakty mám na ICQ nebyl žádný problém.Jakmile hledám alternativu na Skype s tím,že mám kontakty na skype problém je a slušnej.Microsoft skupuje dost promyšleně a šíří se jako rakovina.