Apt v SUSE LINUX 10.1

Toto je aktualizovaný článek pro SUSE LINUX 10.1, ve kterém si ukážeme jak nainstalovat a používat Apt (Advanced Package Tool) v SUSE.

V první řadě budeme potřebovat apt a apt-libs, oba balíky jsou dostupné na DVD. Grafická nástavba pro Apt - Synaptic z neznámého důvodu chybí, zatím si tedy budeme muset vystačit s příkazovou řádkou.

Po úspěšně provedené instalaci výše zmíněných balíčků si stáhneme balíček install-apt4suse.rpm a nainstalujeme. Nejjednodušší instalace se provede tak, že si jako root zapnete mc, najdete si stáhnutý balíček, entrem do něj vlezete a spustíte install.

V dalším kroku jako root spustíme následující příkaz:

install-apt4suse --update-srclist

který nám zaktualizuje seznam zrcadel. Můžete se o tom přesvědčit v /etc/apt/sources.list. Seznam příkazů ukazuje následující tabulka:

apt-get update Získá seznam všech dostupných balíčků
apt-get upgrade Aktualizace stávajících balíčků novějšími verzemi
apt-get -s upgrade Zobrazí informace o tom, co se bude aktualizovat
apt-get -s install "jméno balíčku" Zobrazí informace o tom, co se bude instalovat
apt-get install "jméno balíčku" Nainstaluje balíček
apt-get reinstall "jméno balíčku" Přeinstaluje balíček
apt-get remove "jméno balíčku" Odinstaluje balíček
apt-get clean Odstraní stáhlé balíčky

Pokud by se během instalace balíčků vyskytly problémy s GPG, jděte do

/etc/apt/apt.conf.d/gpg-checker.conf

a změnte

GPG::Check true;

na

GPG::Check false;

Doporučuji používat Apt, jelikož je oproti Yastu a novému Instalátoru mnohem rychlejší a zároveň uživatel vidí, co se právě děje (viz mé malé postěžování v v blogu.

Komentáře

EGPWS odpověděl -

No jo, apt a apt-libs jsou na DVD. Jde zatim stahnout jenom torrentem a zbyva mi den a 9 hodin. Neni nekde na netu? Dekuji

EGPWS odpověděl -

Ve článku je uvedeno, že apt a apt-libs jsou na DVD. Na CD jsem je nenašel. Kde tam teda jsou???

pseda odpověděl -

vypadá to a tváří se to jako, že instalace proběhne, ale po apt ani památky, je nějaký jiný postup aniž bych musel shánět po všech čertech 15 balíků které na sobě závisí?

pseda odpověděl -

Zdravím všechny, mohl by sem prosím někdo umístit svůj sources.list jako vzor? Snažil jsem se přidat do repository packmana dle návodu na jejich stránkách: http://packman.links2linux.org/?action=faq#Software%20installieren,%20ak...

ale bohužel němčině téměr nerozumím a nedaří se mi to správně zapsat, mám AMD 64 dual core, takže jsem se pokoušel na konec napsat architekturu x86_64, ale taky nevím jestli je to správně. Pomohlo by kdybych viděl jak to někomu šlape a od toho už se to dá odvodit.

Díky