Acer Aspire One 722 a podobné

acer-aspire-one-722SuSE/OpenSUSE používám již řadu let a když jsem si pořídil neťas, tak tam také pochodovalo OpenSUSE 12.1. Dlouho jsem probíral, až jsem vybral ACER Aspire One 722. Důvodů bylo několik: za prvé se dal koupit bez Windows, za druhé se vešel do jednoho a půl kila a za třetí, a to hlavně, měl deklarovanou slušnou výdrž - prostě aby pár hodin s přehledem vydržel.

Vznikla s ním jediná potíž: podivné chování síťových rozhraní. Pokud byl počítač během startu připojen k síti skrz dráty, bylo vše v pořádku. Pokud ne, byl problém a počítač vytuhl. Kupodivu nepomáhalo ani zrušit síť (rcnetwork stop). Pokud to nastartovalo, bylo možno síť odpojit (drátovou) a pracovat. Pokud se však v dosahu objevil bezdrát, vytuhlo to zase.
Řešení se ukázalo na http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/laptop/454356... Zřejmě jde o nějakou kolizi modulů jádra - nerozumím (pokud by to někdo vysvětlil, budu rád). V každém případě řešením je do souboru /etc/modprobe.d/50-blacklist.conf dopsat řádek:
blacklist atl1c
čímž se zabrání zavedení modulu jádra a vlastní moduly pro ethernet a bezdrát zavádět ručně. Na uvedených stránkách má pro to autor přepínací skript:

#!/bin/bash
# Network flip flop for Acer Aspire One 522 w/Atheros wireless.
# License: Public domain.
WIFI="ath9k"
ETHERNET="atl1c"

if [[ $EUID -ne 0 ]]; then
echo "You must be a root user" 2>&1
exit 1
fi

if [ -n "`lsmod | grep -o ^$WIFI`" ]
then
echo "Switch to ethernet"
echo "modprobe -r $WIFI"
modprobe -r $WIFI
sleep 5
echo "modprobe $ETHERNET"
modprobe $ETHERNET
else
echo "Switch to wireless"
echo "modprobe -r $ETHERNET"
modprobe -r $ETHERNET
sleep 5
echo "modprobe $WIFI"
modprobe $WIFI
fi
echo "End script"

Tento skript zajišťuje, že je vždy zaveden pouze jeden z modulů pro ethernet nebo pro wifinu - střídavě je přepíná. Je sice zapotřebí přepínat ručně, ale hlavní je, že je to funkční.

Autor: jik

Komentáře

jik odpověděl -

Tak na toto jsem nějak nenatrefil - a přitom to je tak staré. Už to tam odfrčelo.

standa.e odpověděl -

Berte to jen jako příspěvek do diskuse - nevím jistě, zda jde o totéž chování, ale mně se na jednom z "velkých" acerů (TravelMate 5742ZG) přihodilo, že jsem při bootování nepřelezl přes splashscreen KDE (tedy jevil se "zamrzle"), pokud nebyl síťový kabel zasunutý...a na konci toho kablíku funkční DHCP server. Ukázalo se, že na vině je networkmanager v KDE který zamrzá na čekání DHCP pro eth0. Pokud nebyla správa síťí řešena networkmanagerem, ale natvrdo v Yastu, problém nebyl.
Když jsem zrušil automatické připojování pro eth0, stejně to čekalo při bootování na DHCP. Myslel jsem, že je vše vyřešeno v etc/sysconfig/network/dhcp.conf v kolonce DHCLIENT_WAIT_AT_BOOT, jenže tam je defaultně nastaveno 15 sec. (což by odpovídalo čekání před vypuknutím problému). Nakonec jsem upravil soubor config.conf na tomtéž místě z defaultního NM_ONLINE_TIMEOUT="0" na 10 sec. a skutečně, teď když nedostane při bootování během 10 sec. z eth0 odezvu DHCP serveru, tak mi dovolí nabootovat KDE.
Jsem z toho trochu v rozpacích (ten Network manager se jinak chová trochu nevypočítavě - někdy nalezne wifi síť až poté, kdy ručně vypnu a zase zapnu hw wifi připojení) - nevím, zda jsem něco zboural já, nebo aktualizace po níž se to projevilo, každopádně s výjimkou povolení NETWORKMANAGER="yes" byla všechna nastavení v /etc/sysconfig/network defaultní a stejně mi to nedovolilo nabootovat, dokud nedostane DHCP kabelem. A je to samozřejmě pitomost - zprvu problém nebyl, proč tak najednou? Představa, že mě to potká někde bez kabelu a bez slaxu na klíčence (ten NTB je stvořen přímo pro něj!), tak prostě nenabootuju a nenabootuju... Cítím, že chyba bude někde úplně jinde, jen netuším kde. Jak máte to NM_ONLINE_TIMEOUT nastaveno vy? Tak jako tak to zpomaluje boot.
Po upgradu KDE na 4.8 jsem vrácení hodnot do výchozí podoby ještě netestoval.

jik odpověděl -

Do těchto souborů jsem vůbec nezasahoval - děkuji za tento ohlas - toto budu muset také prověřit. Takže ... sakra, už zase to na wifině a bez eth vytuhlo, stav configu:
NM_ONLINE_TIMEOUT="30" (jiný PC, OS11.4 )
NM_ONLINE_TIMEOUT="0"(ACER 722, OS12.1)

Zkusím to nastavit na těch 10 s a budu to prověřovat. První pokus ovšem jak sedláci u waterló - KDE vytuhly ve splashscreenu...

Také se mi to vůbec nelíbí, ale jeví se mi to jako nějaká chyba v modulech. Nějak nevěřím, že takovýto výtuh by mohlo vyvolat prostředí - vždyť je mrtvé úplně vše i v runlevelu 3. Zatím asi jediným řešením je přepínání těch modulů.
Musím se přiznat, že takovéto problémy jsem s linuxem nikdy (asi 14 let) neměl.

standa.e odpověděl -

Popravdě, jak už jsem psal výše, nemít po ruce SLAX, tak jsem hořce zaplakal... Netuším, kde je prapůvodní chyba, zase tolik se v tom nevyznám. To ten Linux mě vždycky donutí do něj chtě nechtě pronikat ;-) (Mimochodem, dlouho mi to fungovalo normálně a pak z ničeho nic tyhle psí kusy). Dejte vědět, k čemu dojdete, sám nemám odvahu experimentovat, když jsem se "zachránil" alespoň takto (bohužel, občas do toho ještě vpadne nějak divně se chovající kwallet). Budu držet palce. Já vlastně vydržel až do té 12.1 na verzi 10.3. Pak už to vážně nešlo, notebook šel tak jako tak pryč... Ale ten rozdíl ve FUNKČNOSTI v KDE mezi verzí 3.5.10 a 4.8 je stále prostě ohromný...